hepatithastaligi.gen.tr https://www.hepatithastaligi.gen.tr Hepatit, Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2019, hepatithastaligi.gen.tr Thu, 20 Apr 2017 00:00:00 +0000 Sun, 15 Dec 2019 00:00:00 +0000 60 Hepatit https://www.hepatithastaligi.gen.tr/hepatit.html Sun, 14 Oct 2018 13:45:48 +0000 Hepatit; Son yıllarda sıkça görülen bir karaciğer hastalığıdır. Hepatit halk arasında daha çok sarılık hastalığı olarak adlandırılır. Hepatit yani karaciğer iltihaplanması kimi zaman çok erken teşhis edilebilse de bazı Hepatit; Son yıllarda sıkça görülen bir karaciğer hastalığıdır. Hepatit halk arasında daha çok sarılık hastalığı olarak adlandırılır. Hepatit yani karaciğer iltihaplanması kimi zaman çok erken teşhis edilebilse de bazı durumlarda hiç belirti vermeksizin yıllarca  belirti vermeden ilerleyebilen bir hastalıktır. Hepatit hastalığı gerekli önlemler alınmadığında ölümcül bir hastalığa dönüşebilmektedir. 

Hepatit türleri nelerdir

Hepatit A, Hepatit B, Hepatit C, Hepatit D ve Hepatit E gibi çeşitleri bulunmaktadır. Bazı hepatit çeşitleri tedavi edilebilirken bazı hepatit çeşitleri de kronikleşerek yani vücuda yerleşen bu virüsler ilerleyerek zamanla karaciğerde siroz oluşmasına neden olmaktadır. 

Hepatit A ; Hepatit A hastalığı iyi yıkanmamış meyve ve sebzelerden, içme suyundan ve oral yollarla bulaşan bir çeşittir. Hepatit A yetişkinlerde daha ağır şikayetler göstermekte ve tedavi süresi de daha uzun sürmekte çocuklarda ki hepatit A ise daha hafif şikayetlerle kendini belli eden bir hastalıktır.

Hepatit B;  hepatit B virüsünün neden olduğu viral bir hastalıktır. Kan,tükürük, temas ve cinsel yollar ile bulaşır. Hepatit B bulaşıcı ve ciddi sorunlara yol açabilen bir virüstür. Hepatit B virüsü taşıyan  bir kişide genellikle iştahsızlık, halsizlik, yorgunluk, idrar renginde koyulaşma, karaciğer bölgesinde hassasiyet ve karın ağrısı görülmektedir. Erken teşhis edildiğinde ilaç tedavisi ile normal hayata devam edilebilmektedir. Ayrıca hepatit B virüsü vücuda girmemiş ise aşı yolu ile korunabilen bir hastalıktır.

Hepatit C ; Hepatit C  virüs enfeksiyonu sonucunda oluşan bir karaciğer hastalığıdır. Bu hastalık bir kaç sürebildiği gibi hayat boyu devam edebilen ciddi bir hastalıkta olabilmektedir. Hepatit C de tıpkı hepatit B gibi kan yolu ile bulaşan düzenli bir tedavi uygulanmadığında siroza ve karaciğer kanserine neden olabilecek ciddi bir hastalıktır. Bulaşma şeklide hepatit B gibi kan yolu ile bulaşmaktadır. 

Hepatit D; hepatit D de bir hepatit çeşididir. Hepatit d virüsünün diğer hepatit virüs şekillerinden farkı ise kişinin hepatit D olması için önce hepatit B virüsünü kapmış olması gerekir. Yani kişinin hepatit D olması için hepatit B taşıyıcısı gerekir ve hepatit B enfeksiyonunun kronikleşme aşamasında hepatit D virüsü bulaşır. Hepatit D belirtileri de  hepatit B gibidir. Yani eklem ağrıları, karın ağrısı, iştahsızlık, yorgunluk, koyu renkli idrar ve kusma görülebilmektedir.

Hepatit belirtilerinden biri veya birkaçı bulunuyor ise veya ailesinde bu hastalığı taşıyan kişiler var ise mutlaka uzman bir doktora muayene olunmalı ve gerekli olan tahliller yapılmalıdır. Çünkü hepatit hastalığında erken teşhis ve tedavi oldukça önemli rol oynamaktadır. 
]]>
Hepatit C Nedir https://www.hepatithastaligi.gen.tr/hepatit-c-nedir.html Sun, 14 Oct 2018 16:20:25 +0000 Hepatit C nedir, virüs enfeksiyonu sebebiyle ortaya çıkan bir karaciğer hastalığıdır. Hepatit C bazen birkaç hafta hafif belirtilerle devamlılığını sürdürebileceği gibi bazen hayat boyu devam edebilen ciddi hastal Hepatit C nedir, virüs enfeksiyonu sebebiyle ortaya çıkan bir karaciğer hastalığıdır. Hepatit C bazen birkaç hafta hafif belirtilerle devamlılığını sürdürebileceği gibi bazen hayat boyu devam edebilen ciddi hastalıkların yaşanmasına neden olabilir. Hepatit C kan yoluyla bulaşır ve kronik-akut olmak üzere iki şekilde görülür. Akut hepatit C en fazla 6 ay süreyle devam eden türüdür. Bazı vakalarda akut hepatit C zamanla kronik hepatite dönüş yapabilir. Kronik olarak seyreden hepatit C yaşam boyu devamlılığını korur ve siroz, karaciğer kanseri gibi ciddi hastalıklara neden olabilir. Hepatit C için geliştirilmiş bir aşı yoktur.

Genelde kan yoluyla bulaşan hepatit C, hijyeni tam anlamıyla sağlanmamış tıbbi araç-gereçlerle de bulaşabilir. Düzenli ve uygun bir tedavi sonucu tedavi başarı oranı %80'lere kadar ulaşabilmektedir. Hepatit C siroz ya da kansere yol açmışsa bu durumda karaciğer nakli uygulanarak tedavi sağlanabilir. Nakil tedavisinden sonra hastalığın tekrarlama olasılığı vardır.

Hepatit C nedir, hangi belirtilere yol açar

Virüs enfeksiyonun sebep olduğu hepatit C genelde hiçbir belirtiye yol açmadan seyrini koruyabilir. Çocuklarda gelişen hepatit C hiçbir belirti vermez. Erişkinlerde ise, kas ağrısı, karın ağrısı, mide bulantısı, halsizlik, hafif sarılık, kilo kaybı, idrar renginin siyah olması, eklem ağrıları ve bazı gıdalardan tiksinme gibi belirtiler yaşanabilir. Bu belirtiler akut hepatit C durumunda yaşanır. Kronik seyirli hepatit C vakalarında herhangi bir belirti olmayabilir. Karaciğer hastalık sebebiyle hasarlanıp alarm verdiğinde hastalık tespit edilebilir.

Kronik Hepatit C nedir

Akut geçirilen bir enfeksiyon sonrası vücutta kalan enfeksiyon kronik hepatit C olarak tanımlanabilir. Kronik hepatit C kişiyle yaşam boyu sürebileceği gibi 10-14 yıl kadarda sürebilir. Karaciğer biyopsisi sayesinde hastalığın hangi aşamada olduğu, vermiş olduğu hasarlar tespite dilebilir. Kronik hepatit C bulunan vakaların %20-25'inde siroz gelişebilir. Siroz ise yine hastaların %25'lik kısmında karaciğer yetmezliğine neden olabilir. Siroz hastalarında karaciğer kanseri gelişme riski de yüksektir.

Hepatit C tanısı nasıl yapılır

Hepatit C genelde hiçbir belirtiye neden olmadığı için karaciğer fonksiyonlarında yaşanan bir sorun nedeniyle uygulanan testler ya da muayene anında tespite dilebilir. Hepatit C için uygulanan tetkikler hastalığın kronik mi yoksa aut seyirli mi olduğunu belirleyemez. Hepatit C test sonucu eğer pozitifse hastalığın durumunu tespit etmek için kan tetkikleri uygulanır. Kan tahlili sayesinde hastalığın hangi boyutta olduğu öğrenilir. Karaciğerde yaşanan fonksiyon bozuklukları hastalığın seyrine ve şiddetine göre farklı boyutlarda olabilir. Hastalık kapıldıktan 2 ay sonra enzimler yükselmeye başlar. Hepatit C teşhisi için karaciğer biyopsisi de yapılabilir. Karaciğerde oluşan hasarı belirlemek adına uygulanan karaciğer biyopsisi bazı durumlarda risk yaratabilir. Bu nedenle teşhis için son başvurulacak yöntemdir. Görüntüleme tetkikleri yine hepatit C tanısı için kullanılabilir. Görüntüleme tanıları karaciğer enzimleri yüksek olan kişilerde tercih edilebilir.

Hepatit C nedir, tedavisi nasıl yapılır

Enfeksiyon hastalığı olan ve kronik seyrettiğinde ciddi komplikasyonlara neden olabilecek hepatit C için genelde ilaç tedavisi uygulanır. Hepatit C teşhis edilen kişilerin mutlaka zaman kaybedilmeden tedaviye başlaması gerekir. Tedavi hastalığa yol açan virüs türüne göre değişebilir. Ancak genel tedavide pegile interferon ve antiviral ilaçlar bir arada kullanılır. 5-10 ay kadar sürer. Tedavinin düzen içinde yapılması başarı elde edebilmek için önemlidir. Tıbbı tedaviye destek amacıyla bitkisel tedavi yöntemleri de kullanılabilir. Bitkisel ve tıbbi tedavi birleştirilerek uygulandığında hastalık tamamen kısa sürede tedavi edilebilir.

Hepatit C için lavanta kürü: Yarım çorba kaşığı lavanta bir su bardağı suyun içine eklenip uygun bir cezveye alınır. Kısık o]]> Hepatit E https://www.hepatithastaligi.gen.tr/hepatit-e.html Mon, 15 Oct 2018 01:42:42 +0000 Hepatit E, karaciğeri etkileyen bir virüs olarak bilinen hepatit E diğerlerine göre daha uzun vadeli ve ciddi bir hastalık değildir. Aynı zamanda karaciğer hasarına neden olmayan bir hastalıktır. Hastalık bir kaç ay içeris Hepatit E, karaciğeri etkileyen bir virüs olarak bilinen hepatit E diğerlerine göre daha uzun vadeli ve ciddi bir hastalık değildir. Aynı zamanda karaciğer hasarına neden olmayan bir hastalıktır. Hastalık bir kaç ay içerisinde iyileşme durumundadır. 


Hepatit E hastalığı nasıl bulaşır

Kişiye dışkı yolu ile virüsün bulaştığı su veya gıdalar aracılığı ile bulaşır. Tükettiğimiz etlerde varsa eğer iyi dezenfekte edilmemiş ise yediğimiz gıdalardan da bulaşma durumu oldukça yüksektir. Kişiden kişiye doğrudan bulaşmadığı gibi cinsel yolla da bulaşma durumu görülmemiştir. Aynı zamanda aynı kişiye birden fazla bulaşma durumu yoktur.

Hepatit E belirtileri nelerdir
 • Kişinin kendini aşırı derecede yorgun hissetmesi
 • Sebepsiz verilen kilo kaybı
 • İştahsızlık
 • Mide bulantısı
 • Ciltte oluşan sararma
 • İdrarda meydana gelen koyu renk ve kil şeklinde dışkı
 • Kaslarda ağrı oluşumu ve aynı zamanda yüksek ateş
Hepatit E nasıl teşhis edilir

Kişinin önce gezdiği yerler ve yediği şeyler sorgulanır. Daha sonra eğer virüs şüphesi çok fazla ise hemen kan testi yapılmalıdır. Bu testler sonucunda hepatit E olup olmadığı anlaşılır.

Hepatit E nasıl tedavi edilir

Çoğu zaman kişilerde kendiliğinden iyileşme durumu meydana gelir. Kişinin Hastalık süresinde günlük aktivitelerinin biraz daha yavaşlatması gerekir. Hastanın kendini iyi hissetmeden günlük aktivitelerine dönmemesi lazım yoksa kişinin iyileşme süreci uzayabilir. Kişinin bol bol sıvı tüketmesi gerekir.  Ve meyveler yemesi gerekir. Hastanın sağlıklı beslenmesinde fayda vardır. Alkol ve bilinmeyen ilaçların alınmaması gerekir.  Bütün bunların doktor tavsiyesi ile olması gerekir ve rutin kontrollerin ihmal edilmemesi gerekir.
]]>
Hepatit C Hastalığı https://www.hepatithastaligi.gen.tr/hepatit-c-hastaligi.html Mon, 15 Oct 2018 13:51:28 +0000 Hepatit C Hastalığı, Hepatit C en küçük virüsler arasında yer alan RNA virüsüdür. Ülkemizde yaygın hastalıklar arasında yer almaktadır. Hastalık kanser ve siroza kadar gidebilen ağır sonuçlar ortaya çıkarır. Hastalığ Hepatit C Hastalığı, Hepatit C en küçük virüsler arasında yer alan RNA virüsüdür. Ülkemizde yaygın hastalıklar arasında yer almaktadır. Hastalık kanser ve siroza kadar gidebilen ağır sonuçlar ortaya çıkarır. Hastalığın tedavisi vardır. Fakat bu hastalığı önleyebilecek bir aşısı bulunmamaktadır.

Hepatit C Hastalığının Belirtileri
 • Baş ağrısı
 • Kilo kaybı
 • Bulantı
 • Karnın sağ üst kadranında sık görülen ağrı
 • Halsizlik ve kaslarda ağrı
 • Koyu renkte idrar 
 • Yağlı yiyeceklerden tiksinme 
 • Eklem ağrıları 
 • Gözlerde sarılık 
Hepatit C hastalığın da en sık görülen belirtiler bunlardır. Çocuklarda ise Hepatit C  belirti göstermeden ortaya çıkabilir.

Hepatit C Nasıl Bulaşır: Hepatit C hastalığında ilk kan yoluyla bulaşma gelir. Nadir de olsa cinsel yolla kişiye ve kişiden de çocuğuna bulaşma riski vardır. Bulaşma ise Akut ve Kronik olarak ikiye ayrılmaktadır.

Akut: Akut enfeksiyonda hastalık 2 hafta ve 5 ay vücutta belirti göstermeden barınabilir. Hastalık bu evreden sonra kendini bulantı,kusma, yorgunluk ve iştahsızlıkla göstermeye başlar. Daha sonraki haftalarda ise sarılık görülmeye başlayabilir.

Kronik: Kronik enfeksiyonlar hayatı olumsuz yönde etkiler ölüme yol açabilir. Siroz ve karaciğer kanseri kronik türde görülür.

Hepatit C Hastalığı Tedavisi: Hepatit C hastalığı tedavisinde ilk önce yapılması gereken siroz ve karaciğer kanserini önlemek için virüsleri ortadan kaldırmaktır. En yaygın tedavisi iğne ve hap kullanımının beraber yapılmasıdır. Beslenmeye dikkat edilmesi ve siroz riski varsa doktorun verdiği diyete uyulması gerekir.
]]>
Akut Viral Hepatit https://www.hepatithastaligi.gen.tr/akut-viral-hepatit.html Tue, 16 Oct 2018 05:33:56 +0000 Akut Viral Hepatit, Halk arasında genellikle bulaşıcı sarılık ismi ile bilinen ve kendini tekrarlamayan yani kronikleşmemiş hepatit hastalığına akut viral hepatit adı verilmektedir. Akut viral hepatit karaciğerin fonksiyon Akut Viral Hepatit, Halk arasında genellikle bulaşıcı sarılık ismi ile bilinen ve kendini tekrarlamayan yani kronikleşmemiş hepatit hastalığına akut viral hepatit adı verilmektedir. Akut viral hepatit karaciğerin fonksiyonlarına zarar vermekte ve hastaya ciddi zararlar vermektedir. 

Akut Viral Hepatit Sebepleri Nelerdir

Virüs yolu ile kişiden başka bir kişiye bulaşabilen bu hastalık daha çok, iyi yıkanmayan yiyecekler ve su olmaktadır. Bunun yanı sıra, bu hastalığı büyük oranda tetikleyen bir diğer etmen ise içme suyuna karışan kanalizasyon sularıdır. Akut viral hepatit hastalığını başka bir bulaşma şekli ise ağızdan ağza (öpüşme yoluyla) veya bu hastalıktaki bir kişiden kan alınması yolu ile de olabilmektedir. Bu hastalık yaşam içerisinde bulunan pek çok şeyde ortaya çıkabilir. Bunun için ebeveynlerin bu konuda çocuklarını korumaları ve oyuncak, havlu, diş fırçası gibi sıklıkla kullanılan nesnelerin temiz tutulmasına özen göstermeleri gerekmektedir.

Akut Viral Hepatit Belirtileri

 • Kendini sürekli olarak yorgun hissetme,
 • Sürekli olarak devam eden halsizlik,
 • İştah kaybı,
 • Mide bulantısı ile devamında gelen kusma,
 • Ten renginin sarıya dönük bir hal alması,
 • İdrar renginin koyu sarı olması,
 • Karında ağrı,
 • Karaciğer ve çevresinde hassas ağrıların meydana gelmesi.

Akut Viral Hepatit Tedavi Yöntemleri Nelerdir

Akut viral hepatit virüsüne karşı ilk olarak kişinin bağışıklık sistemi bir direnç göstermekte ve bu kişinin bağışıklık sisteminin güçlü olması halinde hastalık çok ilerleme kaydetmeden kendiliğinden kaybolmaktadır. Fakat virüsün bulaştığı kişinin bağışıklık sisteminin çok güçlü olmaması ve yeterinde bu virüs ile mücadele edememesi halinde ise virüs vücutta çok fazla yayılmaz ancak kalır ve bu kişi taşıyıcı olur. Bunun yanı sıra kişinin bağışıklık sisteminin güçsüz olması halinde ise kişi hastalanır ve acil tedaviye ihtiyaç duyar. Bu hastalığın tedavisi genellikle ilaç, diyet ve dinlenmedir. Beslenme sıkıntısı çeken kişilere ise kontrollü ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Bu hastalıktaki hastalar genellikle tedavinin ardından eski sağlıklarına yeniden kavuşabilmektedir. 

]]>
Hepatit B Korunma Yolları https://www.hepatithastaligi.gen.tr/hepatit-b-korunma-yollari.html Wed, 17 Oct 2018 04:05:27 +0000 Hepatit B Korunma Yolları: Hepatit B korunma yolları arasında en önemli korunma yöntemleri hastalık kan ve cinsel ilişki yolu ile bulaştığından bu yollar ile  temasta gerekli korunma tedbirlerini almak ve direk temastan kaçı Hepatit B Korunma Yolları: Hepatit B korunma yolları arasında en önemli korunma yöntemleri hastalık kan ve cinsel ilişki yolu ile bulaştığından bu yollar ile  temasta gerekli korunma tedbirlerini almak ve direk temastan kaçınılması yöntemi ile olmaktadır. 

Hepatit B Enfeksiyonunu Önlemek İçin;
 • Kullanılan iğne ve enjektörlerin kesinlikle paylaşılmaması ve tek kullanımdan sonra atılması,
 • Diş fırçası, jilet gibi kişisel bakım araçlarının kesinlikle paylaşılmaması,
 • Eğer kana dokunmak gerekiyor ise bir lateks yada plastik eldiven kullanılması,
 • El yıkama ve hijyen kurallarına dikkat edilmesi,
yukarıda bahsedilen aktif korunma yöntemlerinin dışında en etkili hepatit B korunma yolu ise aşıdır. Hepatiti B aşısının koruyuculuğu %90-95 seviyesindedir. Tam olarak aktif korunma için en az üç kez aşı olmak gerekmektedir. Bu şekilde aşı olunmuş ve buna bağlı olarak da sağlıklı antikor gelişimi vücutta sağlanmış ise, hastalıktan ömür boyu korunulmuş olacaktır. 
]]>
Hepatit B Testi https://www.hepatithastaligi.gen.tr/hepatit-b-testi.html Wed, 17 Oct 2018 07:50:31 +0000 Hepatit B Testi, Aktif bir hepatit B hastalığının olup olmadığının tespiti için yapılan kan testleridir. Bu testler ayrıca geçmişte enfeksiyon geçirilip geçirilmediğinin tespitinde de yardımcı olur. Hepatit B testi içi Hepatit B Testi, Aktif bir hepatit B hastalığının olup olmadığının tespiti için yapılan kan testleridir. Bu testler ayrıca geçmişte enfeksiyon geçirilip geçirilmediğinin tespitinde de yardımcı olur. Hepatit B testi için yalnızca bir kan örneğinin alınması yeterli olacaktır.

En yaygın hepatit B testleri
 • Hepatit B yüzey antijeni testi: Bu antijen aktif olan bir hepatit B virüsünün en erken ve belirgin işaretidir. Bu antijen hepatit B belirtileri ortaya çıkmadan bile daha önce kanda mevcut olabilir.
 • Hepatit B yüzey antikoru testi: Bu antikorun varlığı enfeksiyonun aktif aşamasının sonunda olduğu anlamına gelmektedir. Bu da hastalığın artık bulaşıcı olmadığı anlamına gelmektedir. Hastalığın bu evresinde virüsün başka birine geçme durumu söz konusu değildir.
 • Hepatit B e-antijen testi: Test sırasında bu antijenin bulgusuna rastlanması, aktif bir hepatit B enfeksiyonun olduğu anlamına gelmektedir.
 • Hepatiti B DNA testi: Bu DNA 'nın test sırasında yüksek seviyelerde saptanması, virüsün vücutta çoğaldığı  ve bu şekli ile çok bulaşıcı olduğu anlamına gelmektedir.
Hepatit B testi, herhangi bir devlet hastanesinde veya sağlık ocaklarında da yapılabilir. Test sonuçları 2-5 gün arasında belli olmaktadır. Hepatit B testi sırasında aç veya tok olunması fark etmemektedir. Test sonucunun pozitif çıkması vücutta hepatit B virüsünün taşındığı anlamına gelmektedir.
]]>
Sarılık Hepatit B https://www.hepatithastaligi.gen.tr/sarilik-hepatit-b.html Wed, 17 Oct 2018 20:51:06 +0000 Sarılık Hepatit B virüsü halk arasında sarılık olarak bilinir. Hepatit demek bir nevi karaciğer iltihaplanması demektir. Sarılık hepatit b virüslerinin toksik madde,radyasyon ve ilaç alımı ile bir şekilde kişinin bağı Sarılık Hepatit B virüsü halk arasında sarılık olarak bilinir. Hepatit demek bir nevi karaciğer iltihaplanması demektir. Sarılık hepatit b virüslerinin toksik madde,radyasyon ve ilaç alımı ile bir şekilde kişinin bağışıklık sistemini zayıflatmasıdır. Ancak birçok hastalık hepatit b virüslerinin belirtilerine neden olabilir.

Sarılık Hepatit B Belirtileri Nelerdir

 hepatit b sarılığın belirtileri bunlardan bazılarıdır. Halsizlik, mide bulantısı göz akında sararma, iştahsızlık, idrarın koyu ve turuncu bir renk alması ve arada bir ateş yükselmesidir. Kişiden kişiye değişiklik gösteren bu rahatsızlık bulgular bazı hastalarda eklem ağrıları ve gribal enfeksiyon tarzında daha hafif geçmektedir.Sarılık hepatit b karaciğer tarafından atılan vilirubin maddesinin dışarı atılamaması ve vücutta birikmesi sonucunda deride ve gözlerin içindeki beyaz bölümünde sarı bir renk oluşmasıdır. 

Sarılık Hepatit b virüsleri birkaç çeşitten oluşmaktadır. Bunlar genellikle A,B,C,D virüsleridir. Hepatit virüsleri genellikle dışkı yoluyla insanlara bulaşmaktadır. Bu virüsleri taşıyan kişinin dışkısında hepatit virüsünün vücuda girdikten ve kantılandıktan sonraki bu sürecin bir hafta öncesinde ve iki hafta sonrasında başkalarına bulaşma riski çok yüksektir. Bu virüsler kirli zeminlere temas etmiş ellerle ağıza bulaşması ile  tüm vücuda yayılmasına neden olmaktadır. Ancak hepatit B ve C virüsleri kan yoluyla aynı enjektör iğnelerini kullanan madde bağımlıları ile ortak diş fırçası kullanımı ile cinsel ilişki ile ortak jilet kullanımı ve ortak havlu kullanımı toplu sünnetler ile bulaşmaktadır.Hepatit virüsüleri  kişide tamamen kalıcı olabilmektedir. Hepatit C virüsü diğerlerine göre en ağır ve tehlikeli seyreden bir virüs çeşididir.  Çünkü hepatit c virüsü taşıyanlar genelde hemodiyaliz hastalarıdır. Bunlar çok sık kan nakli yaptıkları için yüksek risk grubundadırlar.


Sarılık Hepatit B Tedavi Yöntemleri

Hepatit B hala günümüzde önemli bir sorun teşkil etmektedir. Ve bu hastalığın kesin tam olarak tedavisi bulunamamıştır ancak sarılık hepatit b virüsine karşı aşı geliştirilmiştir. Sarılık Hepatit B virüsü taşıyan hasta ve daha sonra bütün aileside aşılanmak zorundadır. Sarılık hepatit B kapsayan karaciğer enzimlerini düşürmek için komplikasyon riskini en aza düşürmek için ALT gibi fonksiyon testi yapılmaktadır. Bu hastalarda Antijen testi de yapılmaktadır. Bir diğer tedavi yöntemi ise biraz sıkıntılı olmakla beraber karaciğerden biyopsi alınır hastalığın hangi derecede olduğu incelenir. Bu tür hastaların tedavi sureleri uzun sürer. Bu  hastalar İlaçlarını ve kontrollerini düzenli bir şekilde yaptırmak zorundadırlar. Tedavilerini aksatan hastalar bu  hastalığın tekrar nüks etmesi halinde çok daha sert olarak geri dönecektir.
]]>
Hepatit D https://www.hepatithastaligi.gen.tr/hepatit-d.html Thu, 18 Oct 2018 11:56:30 +0000 Hepatit D, delta virüsü olarak bilinen bu hastalık karaciğerin şişmesine sebebiyet gösteren bir virüstür. Bu hastalıkta bir çok hepatit hastalık türlerinden birisidir. Hepatit D tek başına bir hastalık değildir bu hasta Hepatit D, delta virüsü olarak bilinen bu hastalık karaciğerin şişmesine sebebiyet gösteren bir virüstür. Bu hastalıkta bir çok hepatit hastalık türlerinden birisidir. Hepatit D tek başına bir hastalık değildir bu hastalığı taşıyan bir kişi hepatit B virüsüne de sahip olan bir kişidir.

Hepatit D, bulaşıcı bir hastalıktır. Virüsü taşıyan her kim ise diğer bir kişiye bulaşması kan yolu veya herhangi vücut sıvıların temas etmesi ile meydana gelir. Fakat bilindiği gibi hepatit D Virüsü bulaşan kişide hepatit B virüsünü taşıyor olması gerekir.

Hepatit D virüsünün belirtileri nelerdir 
 • Ciltte ve gözlerde kızarma meydana gelir.
 • Kişide eklem ağrıları görünür.
 • Aynı şekilde karın ağrıları meydana gelir.
 • Ansızın oluşan iştahsızlık.
 • Mide bulantısı ve kusma.
 • Idrarın koyu renkte olması.
 • Sürekli yorgunluk durumu.
Hepatit D nasıl teşhis edilir

Hepatit B veya hepatit D belirtilerini gördüğünüz anda doktora gitmekte fayda vardır. Açıkçası mutlaka bir doktora başvurmak gerekir. Kişinin rengi sararmamış ise doktor hepatitten şüphe duymayabilir.  Hepatit olan bir kişiye temas edip etmediğini öncelikle doktora belirtmesi gerekir Kişinin. Aynı zamanda virüsün yüksek olduğu bölgelere seyahat veya kişilerle ilişki durumunun doktora bildirilmeside oldukça önemli bir etkendir. Bu sebeplerden dolayı doktor kan tahlili ile hastalığın teşhisini koyabilir.

Hepatit D nasıl tedavi edilir

Eğer Hastalık kronik ise bilindik bir tedavi yöntemi yoktur. Tedavi süresinde yani 12 ay boyunca hastaya yüksek dozda interferon ilacı verilmesi gerekir. Fakat bu tedavinin sonucunda hastalık hala görülebilir kişide bu durumda siroz veya karaciğerde hasar meydana gelmiş ise hastaya cerrahi müdahale gerekir. Çünkü hastaya uygun olan bir Kişiden nakil edilmesi gerekir.
]]>
Hepatit Hastalığı https://www.hepatithastaligi.gen.tr/hepatit-hastaligi.html Thu, 18 Oct 2018 18:06:58 +0000 Hepatit Hastalığı; Karaciğer kaynaklı bir hastalık olup, karaciğerin iltihaplı bir rahatsızlığıdır. Hepatit hastalığı çoğu kez kendini deride, mukozalarda sarılık ile kendini belli eder. Hepatit hastalığının bir çok ne Hepatit Hastalığı; Karaciğer kaynaklı bir hastalık olup, karaciğerin iltihaplı bir rahatsızlığıdır. Hepatit hastalığı çoğu kez kendini deride, mukozalarda sarılık ile kendini belli eder. Hepatit hastalığının bir çok nedeni ve çeşitleri olup genellikle virüs kaynaklı hepatitler şekillenmektedir. Karaciğer vücut için çok önemli bir organ olup, sindirim sistemi için safra üretimini, protein yapımı, metabolizmanın düzenlenmesi, zararlı toksinlerin parçalanıp atılması, vücuda giren mikroorganizmaları elemine etme gibi görevleri vardır. Hepatit hastalığı da karaciğerin saydığımız bu görevlerini aksatmaktadır. 

Hepatit hastalığının nedenleri
 • Genetik faktörler
 • Viral enfeksiyonlar
 • Bakteriyel enfeksiyonlar
 • Kimyasal maddeler
Hepatit hastalığı aile bireyleri arasında genetik yatkınlık söz konusu var ise, kuşaklar arasında bu hastalığın geçişi söz konusudur. Hepatit hastalığın oluşmasında ve bireyler arasında geçiş yaygınlığının yüksek olmasının bir diğer nedeni de virüslerdir. Bu virüsler hepatit A, hepatit B virüsleri olarak adlandırılmaktadır. Hepatit hastalığı en belirgin belirtisi sarılık olup bunun yanında bir çok belirtisi de bulunmaktadır. 

Hepatit hastalığının belirtileri
 • Deri ve mukozalarda sarılık. 
 • Hafif ateş.
 • İdrar rengin koyu sarı renk alması.
 • Halsizlik, iştahsızlık, kırgınlık hali.
 • Bulantı ve kusma.
 • Karın ağrısı.
 • İshal
 • Baş ağrısı
 • Kaslarda, eklemlerde ve kemiklerde ağrıma görülür. 
Hepatit hastalığı özellikle deride, gözlerde, mukozalarda sarı renge boyanma ilk görülen belirtilerden olup daha sonra idrar renginde koyu sarı renk değişimi, bulantı ve kusma halleri, özellikle sağ tarafta karın ağrısı, baş ağrısı gibi belirtiler görülür. Hepatit hastalığında ishal ile sıvı kaybı ve gaitada renk açılımı görülmektedir. Hepatit hastalığının türlerine ve şiddetine bağlı olarak tedavi edilmeli aksi taktirde siroz gibi daha ciddi hastalıklara neden olup hayati risklere neden olmaktadır. 

Hepatit hastalığından korunma yöntemleri
 • Eller tuvaletten sonra mutlaka yıkanmalıdır. 
 • 2 yaş bebeklik döneminde aşılama yapılmalıdır. 
 • El ve tırnak temizliğine dikkat edilmelidir. 
 • Genetik yatkınlığı olan ailelerde kan tahlilleri yaptırılması. 
 • Sağlıklı ve düzenli beslenmeye önem gösterilmelidir. 
Hepatit hastalığı cinsel yollarla, plesental ve kan yoluyla, direk temas yolları ile bulaşabilmektedir. Özellikle kan ve cinsel yollarla sıklıkla bulaşabilmektedir. Bunların yanı sıra hepatit hastalığı bazı endemik bölgelerde sık görülmektedir. Uyuşturucu kullanan bireyler, alkol kullanan bireyler, kanalizasyonda çalışan işçiler, kronik karaciğer hastalığı olan kişiler hepatit hastalığı görülme indeksi yüksek bireylerdir.  
]]>
Viral Hepatit https://www.hepatithastaligi.gen.tr/viral-hepatit.html Fri, 19 Oct 2018 05:30:11 +0000 Viral Hepatit; bu hastalık halk arasında sarılık hastalığı olarakda bilinen bir hastalık türüdür. Viral hepatit hastalığı karaciğer işlevlerini bozarak hasta kişinin sağlığını bozan bir rahatsızlıktır. Viral hastalık Viral Hepatit; bu hastalık halk arasında sarılık hastalığı olarakda bilinen bir hastalık türüdür. Viral hepatit hastalığı karaciğer işlevlerini bozarak hasta kişinin sağlığını bozan bir rahatsızlıktır. Viral hastalık doğru bir şekilde tedavi edildiğinde hasta kişi kısa zamanda iyileşir. Fakat viral hepatit hastalığı ilerlemiş ise tedavi edilse dahi kronik olarak kalıcı hasarlara yol açar.

Viral Hepatit Hastalığına Sebep Olan Faktörler

Virüs yolu ile vücuda giren viral hepatit hastalığı aynı zamanda bulaşıcı bir hastalıktır. Bu hastalığın en büyük sebebi hijyen olmayan gıda ve sulardır. Eğer içme sularına kanalizasyon karışmış ise viral hepatit hastalığı kaçınılmaz olur. Viral hepatit hastalığı ağız yoluyla dahi bulaşan bir hastalıktır. Hastalığı olan bir kişiden kan almak ve steril olmayan yerlerde alınan kanlarda viral hepatit hastalığını tetikleyen durumlardır. Bu hastalık oldukça basit bir hastalıktır heran karşınıza çıkabilir. Özellikle de gelişim çağında olan çocukların bu hastalık karşısında direnç göstermeleri için oldukça iyi bakılmaları gerekir. Özellikle de diş fırçaları, oyuncaklar ve evlerde kullandığımız havlular viral hepatit hastalığını tetikleyen unsurlardır.

Viral Hepatit Hastalığına Yakalanan Kişilerde Görülen Belirtiler
 • Karaciğerin olduğu bölgede ağrıların olması
 • Kişinin kendini sürekli yorgun hissetmesi
 • Şiddetli karın ağrısı
 • İdrarın koyu renkte olması
 • Halsizlik
 • Cildin sararması
 • İştahsızlık
 • Kusma ve bulantı
Viral Hepatit Etkileri Ve Tedavisi

Viral hepatit hastalığı, bulaşmış bir kişinin​ bağışıklık sistemi vücuda giren virüse karşı direnç göstermektedir. Viral hepatit hastalığı bulaşmış kişinin bağışıklık sistemi çok güçlü ise hastalık çok fazla ilerlemeden tedavisiz kendiliğinden iyileşir. Ancak kişinin bağışıklık sistemini zayıfsa vücut bu virüsle başa çıkamaz ve vücuda giren virüs yayılmadan vücutta kalır. Bu durumda hasta kişinin taşıyıcı olduğu anlamına gelir. Hasta kişinin bağışıklık sistemi ile vücuda giren virüs aynı seviyede olur. Bağışıklık sistemi böyle olan bir kişiden bu hastalığı kapmak oldukça kolaydır. Tüm bunların haricinde vücut virüse karşı hiçbir direnç göstermez ise karaciğerde hastalık oluşur. Bu sebepten dolayı vücuda virüs giren kişi aktif hasta kişi durumuna gelir. Eğer kişi aktif taşıyıcı hale gelirse hiç ihmal etmeden mutlaka doktora gitmeniz ve tedaviye başlanması gerekir. Aksatılır ve tedaviye başlanmaz ise bu durumun sonu ne yazıkki karaciğer yetmezliği ile sonuçlanır. Viral hepatit hastalığının tedavisinde ilk önce birtakım testler yapılarak bu hastalığın derecesinin belirlenmesi gerekmektedir. Gerekli testler yapıldıktan sonra ortaya çıkan virüse göre en uygun tedavi yöntemi uygulanır. 

Vücuda giren virüs eğer çok yayılmış ise hasta kişinin bağışıklık sistemini güçlendirmek için tedaviler uygulanarak vücuda giren virüsün olumsuz etkisi azaltılmaktadır. Uygulanan bu yöntemlerin dışında hastane tedaviside uygulanmaktadır. Özellikle de beslenme ile sorunu olan kişilere kontrollü ilaç tedavisi uygulanır. Bu hastalıkta özellikle de bol bol dinlenmek oldukça önemlidir. Çünkü hastalığın etrafa yayılma riskini azaltmak için yatak istirihati oldukça önemlidir. Viral hepatit, bu hastalığın tedavisi esnasında beslenme alışkanlığınızıda düzene koymanız ve dikkat etmeniz gerekir. Yağsız yiyecekler ve karbonhidrat bakımından zengin olan besinler tüketmeye özen gösterin. Küçük porsiyon ve sık, sık yemeye dikkat etmeniz gerekir. Tedavi sürecini hızlandırmak için kişiye ağrı kesici ilaçlar ile vitamin takviyesi yaparak hasta kişinin iyileşme süresi hızlandırılır.
]]>
Hepatit B Aşısı Yan Etkileri https://www.hepatithastaligi.gen.tr/hepatit-b-asisi-yan-etkileri.html Fri, 19 Oct 2018 09:14:21 +0000 Hepatit B Aşısı Yan Etkileri, Hepatit B aşısının yan etkileri bulunmaktadır. Bu yan etkilerin görülmesi durumunda direk doktora başvurulması gerekmektedir. Hepatit B aşısı yan etkilerini görülme sıklıklarına göre iki Hepatit B Aşısı Yan Etkileri, Hepatit B aşısının yan etkileri bulunmaktadır. Bu yan etkilerin görülmesi durumunda direk doktora başvurulması gerekmektedir. Hepatit B aşısı yan etkilerini görülme sıklıklarına göre iki ana başlık altınca incelemek uygun olacaktır;

Yaygın olarak karşılaşılan Hepatit B aşısı yan etkileri 

 • 37 derece ve daha üzerinde yüksek ateş, baş dönmesi, baş ağrısı, enjeksiyon yerinde ağrı, kızarıklık, şişme, kaşınma, mor nokta, hassasiyet veya enjeksiyon yerinde sıcaklık ile beraber alışılmadık yorgunluk ve zayıflık hali olabilir.
 • Nadir olarak karşılaşılan Hepatit B aşısı yan etkileri: Eklemlerde ağrı, ateş ve deri döküntüsü, bulanık görme, solunum veya yutma zorluğu, kol ve bacaklarda uyuşma karıncalanma, ishal, kabızlık, uykusuzluk, kilo kaybı, bulantı ve kusma, terleme artışı, hareket etmede zorluk, titreme, sırt ağrısı, mide krampları ve ağrı, uyku sorunu, cildin aniden kızarması ve kaşıntıdır.
Hepatit B aşısı yan etkileri konusunda unutulmaması gereken bir diğer husus da, herhangi bir ilaç gibi, aşıların da yan etkisinin olabileceğidir ancak ciddi bir zarara ve ölüme neden olma riski son derece azdır.
]]>
Hepatit B Bitkisel Tedavi https://www.hepatithastaligi.gen.tr/hepatit-b-bitkisel-tedavi.html Fri, 19 Oct 2018 20:59:48 +0000 Hepatit B bitkisel tedavi, Hepatit B rahatsızlığı, karaciğerde iltihaplanmaya sebep olan ve Hepatit B virüsünün sebep olduğu bir hastalıktır. Hepatit B virüsü, kan, yakın temas ve cinsel yolla bulaşan bir rahatsızlık olu Hepatit B bitkisel tedavi, Hepatit B rahatsızlığı, karaciğerde iltihaplanmaya sebep olan ve Hepatit B virüsünün sebep olduğu bir hastalıktır. Hepatit B virüsü, kan, yakın temas ve cinsel yolla bulaşan bir rahatsızlık olup, uzun bir süre vücutta belirti vermeden ilerleyebilir. Hastalık herkes de farklı belirtiler göstermektedir. Virüsün vücuda girmesinden kısa bir süre sonra, ateş, halsizlik, kusma, uyku hali, iştah kaybı, kilo kaybı, göz akının ve derinin renginde sararmalar görülmektedir. İlerlemiş Hepatit B rahatsızlığı daha sonra karaciğer kanserine ve siroz ille sonuçlanabilir. Hepatit B rahatsızlığı akut veya kronik bir şekilde vücutta olabilir. Bu rahatsızlığın kronik bir şekilde devam etmesi daha çok hastanın yaşı ile ilişkili olmaktadır. Hepatit B rahatsızlığının kronikleşme oranı yaş arttıkça düşmektedir. Bebeklerde kronikleşme oranı yüzde 90 iken, erişkinlerde yüzde 5 oranı civarındadır. Akut Hepatit B karaciğer iltihaplanması altı aydan daha uzun sürerse ve iyileşmez ise enfeksiyon kronikleşmiştir ve artık ömür boyu kontrol altında olması gerekmektedir.

Hepatit B rahatsızlığına mutlaka uzman bir hekim tarafından müdahale edilmelidir. Ayrıca bunun yanında Hepatit B bitkisel tedavi uygulanabilmektedir. Bitkisel tedavilerin bir kısmı Hepatit B virüsünü öldürücü özelliğe sahip, bir kısmı da vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Bu bitkisel tedavilerden bir kaçının yapılışını ve kullanım şeklini aşağıda açıklayalım;

Hepatit B bitkisel tedavi maydanoz kürü için gerekli malzemeler
 • Yarım litre su
 • Bir avuç maydanoz
Hepatit B bitkisel tedavi maydanoz kürü hazırlanışı ve kullanım şekli; bir avuç maydanozu, yarım litre su içerisine ilave edin. Daha sonra ocak üzerinde orta ateşte 3 taşım kaynatın. Ilıdıktan sonra sabah ve akşam olarak toplam 21 gün boyunca için. Bir süre ara verdikten sonra küre tekrar başlayabilirsiniz.

Bu küre ilave olarak yapmanız gerekenler arasında en önemlisi sofralarınızdan kereviz, kırmızı pancar ve enginarı eksik etmemeniz olacaktır. Ancak bu sebzeleri de mutlaka mevsiminde tüketmeniz gerekir.

Hepatit B bitkisel tedavi civanperçemi kürü için gerekli malzemeler;
 • Yarım litre su
 • Bir miktar civanperçemi
Hepatit B bitkisel tedavi civanperçemi kürü hazırlanışı ve kullanım şekli; bir miktar civanperçemi, yarım litre su içerisine ilave edilerek kısık ateşte 4 dakika gibi süre kaynatılır. Kaynadıktan sonra demlemeye bırakılarak, soğuduktan sonra bir süzgeç yardımı ile süzülür. Bir hafta boyunca her gün düzenli olarak bir bardak içilir. Daha sonra bir hafta ara verildikten sonra bir hafta tekrar aynı şekilde içilir. Bu şekilde bir hafta içilip, bir hafta ara verdikten sonra toplamda 4 tur içilmesi gerekmektedir. Dördüncü turdan sonra bir ay ara verilmesi gerekmektedir. Bir ay sonrasında tekrar 4 tur içilmeye devam edilebilir.


]]>
Hepatit Karaciğer https://www.hepatithastaligi.gen.tr/hepatit-karaciger.html Sat, 20 Oct 2018 05:45:23 +0000 Hepatit Karaciğer, Karaciğer karnımızın sağ boşluğunda bulunan, salgı ve depolama gibi önemli görevleri olan açık kahverengi görünümde önemli bir iç organımızdır. Karaciğerin yoğun bir görev listesi vardır. Yoğunluk Hepatit Karaciğer, Karaciğer karnımızın sağ boşluğunda bulunan, salgı ve depolama gibi önemli görevleri olan açık kahverengi görünümde önemli bir iç organımızdır. Karaciğerin yoğun bir görev listesi vardır. Yoğunluk nedeniyle kimi insanlarda hepatit karaciğer hastalığı görülür. Karaciğer ortalama 1,5 kg ağırlığında, kabaca üçgen görünümlü, yüzeyi ince zarlı ve yumuşaktır.

Karaciğerin başlıca görevleri arasında vücut ısısını korumak, zehirli maddelerin vücuttan atılmasını sağlamak, protein ve glikozu depolar, alyuvar yıkımını sağlar, enfeksiyonlara karşı bağışıklık sistemi oluşturur, günlük 1 lt salgı salgılayarak trombosit üretimininde görev alır.

Hepatit Karaciğer çeşitleri

Hepatit karaciğer hastalığı 3 katagoride değerlendirilir. 

Hepatit A; Virüs, karaciğerde hastalığın oluşumunu başlatır ve bulaşıcıdır. Hastalık belirtileri çoğu kez belirsizdir. Hastalığın bulaşması ile belirtiler 2-6 hafta arasında ortaya çıkar. Belirtileri; ishal, sarılık, bulantı, karın ağrısı şeklinde gözlemlenir. Yaşlı kişilerde daha fazla görülür. Çocuklarda fazla belli olmaz. Hastalık genel olarak tarım ürünlerine bulaşan, virüs içerikli dışkının tüketilmesi ile bulaşır. Hastalığın görüldüğü kişi ile temasta dayanıksız kimselerin hastalığı kapmasına neden olabilir. Hastalıktan korunmak için Hepatit A aşısı yapılmalıdır. 

Hepatit B; Virüs B aşamasına geldikten sonra kronik olabilir. Karaciğerde iltihaplanmalar başlar. Belirtileri genel olarak yorgunluk, ishal, ateş vb. gibi belirtilerdir. Hastalar tam olarak hastalığın Hepatit B olduğunu düşünmeyebilirler. Hastalık, dövme yaptırmak, kan ve cinsel temas yoluyla bulaşır. Daha çok vücut bağışıklık sisteminin düşük olduğu kişilerde görülür. Hastalığa neden olan etkenler arasında ilaç yan etkileri, sağlıksız yaşam koşulları, alkol sayılabilir. Hastalıktan korunmak için çocukluktan itibaren aşısının yapılması gerekir.

Hepatit C; Hepatit virüsünün karaciğere verdiği en büyük zarardır. Hastalık karaciğerde iltihaplanma ile başlar ve ilk başlarda hafif seyrederken iki hafta içinde ciddi hastalıkların ortaya çıkmasına neden olabilir. HCV olarak isimlendirilen bu hastalığın belirtileri diğer grup hepatit karaciğer ile aynı olmasına rağmen hastalığın ilerlemesi daha hızlıdır. Bulaşma yöntemleri de diğerleri ile aynı olan Hepatit C'nin aşısı bulunmadığından genel tedavi yöntemleri ile hasta tedavi edilmeye çalışılır. 
]]>
Hepatit Çeşitleri https://www.hepatithastaligi.gen.tr/hepatit-cesitleri.html Sat, 20 Oct 2018 15:07:24 +0000 Hepatit Çeşitleri; Hepatit, bir karaciğer hastalığıdır. Karaciğerin iltihaplanmasıdır aslında. İlk altı aya kadar kendini hissettirmeyebilir, karaciğer yetmezliği ile kendini gösterebilir. Hepatit rahatsızlığının bir çok Hepatit Çeşitleri; Hepatit, bir karaciğer hastalığıdır. Karaciğerin iltihaplanmasıdır aslında. İlk altı aya kadar kendini hissettirmeyebilir, karaciğer yetmezliği ile kendini gösterebilir. Hepatit rahatsızlığının bir çok sebebi olabilir en önemlisi virüslerdir bunun yanı sıra parazitler, mantarlar, bakteriler, alkol tüketimi, bilinçsizce kullanılan ilaçlar hepatit oluşumuna sebep olabilir.  

Hepatit Çeşitleri Nelerdir
 • Hepatit A ; Ağız yoluyla alınan virüslerden bulaşabilir. Kötü hijyen koşullarına sahip iş yerleri ve hatta bazı durumlarda evlerimizde bile hepatit A  olma riskiniz çok yüksektir. Tükettiğimiz sular ve gıdalardan kaynaklanabilir. Hepatit A kendini çok belli etmeyen bir türdür. 
 • Hepatit B ; Hepatit B, hepatit A' nın bir sonraki evresi gibidir fakat bu kadar kolay bulaşmaz. Hepatit B'nin bulaşma şekli  kan ve kan ürünleriyle gerçekleşebilir. Uyuşturucu kullanan kişilerde görülme riski yüksektir sebebi aynı enjektörü kullanmasından kaynaklanabilir. Cinsel yolla bulaşabilir. Anneden bebeğine geçebilir.
 • Hepatit C ; Kan alış verişlerinden sonra meydana gelen hepatit C  uyuşturucu bağımlısı kişiler arasında sıklıkla görülebilir sebebi anı enjektörü birden fazla kişinin kullanmasından kaynaklanır.  Cinsel yolla bulaşma olasılığı yoktur. Hepatit C karaciğer kanseri ve siroza yol açabilir.
 • Hepatit D ; Hepatitin bu virüsü hepatit B virüsü taşıyan kişilerde görünebilir. Bulunan hepatit B  enfeksiyonunu ağırlaştırabilir.
 • Hepatit E ; Hepatit E virüsü genelde az gelişmiş ülkelerde görünür. Hepatit A gibidir. Hepatit A belirtileri vardır. Salgınlara yol açabilir.
 • Akut Viral Hepatit ; Bu tip hepatitlerde hastalık kendini aniden belli eder ve kişinin yaşan süresi aniden kısalıp hayatını kaybedebilir.
 • Kronik Hepatit ; Hepatit çeşitlerinden biride kronik hepatit hastalarında karaciğerin altı aydan uzun süren iltihabı söz konusudur. Akut hepatitin aksine uzun yıllar sürebilir. Genelde kendini hissettirmeye bilir fakat çok ağır karaciğere hasar verir ve sonrasında siroza çevirir.
]]>
Taşıyıcı Hepatit B https://www.hepatithastaligi.gen.tr/tasiyici-hepatit-b.html Sat, 20 Oct 2018 16:35:08 +0000 Taşıyıcı hepatit B; Hepatit B virüsünün meydana getirdiği karaciğer iltihaplanmasına Hepatit B enfeksiyonu adı verilmektedir. Ülkemizde ortalama olarak her üç kişiden biri mutlaka hayatının bir döneminde bu rahatsızlı Taşıyıcı hepatit B; Hepatit B virüsünün meydana getirdiği karaciğer iltihaplanmasına Hepatit B enfeksiyonu adı verilmektedir. Ülkemizde ortalama olarak her üç kişiden biri mutlaka hayatının bir döneminde bu rahatsızlığa yakalanmaktadır. Hepatit B rahatsızlığı geçirenlerin yüzde 90 dan fazlası bu virüs sonrası eski sağlığına kavuşmaktadır. Fakat yüzde 7 gibi bir oranda ise virüs vücutta kalmaya devam etmektedir. Bu durumda hastalığı olan ve rahatsızlığı geçirdikten sonra virüsü taşımaya devam edenlere taşıyıcı Hepatit B denilmektedir. Bu duruma halk arasında gizli sarılık adı verilmiştir. Hepatit B taşıyıcıların genellikle önemli bir şikayeti bulunmamaktadır. Hepatit B taşıyıcıları genel sağlık kontrolünde ve kan bağışı sırasında yapılan tahlillerde taşıyıcı olduğunun farkına varmaktadır. Bu durum kişinin hayatı boyunca genellikle sürmektedir ve genel yaşamlarına normal insanlar gibi devam etmektedirler.

Taşıyıcı Hepatit B olup yaşamının sonuna kadar problem yaşamayanlar olduğu gibi hayati risk durumları da söz konusu olabilmektedir. Taşıyıcı Hepatit B hastalığı olanlar gerekli önlemlerin alınmadığı durumlarda yakın çevrelerine rahatlıkla bulaştırabilirler. Ayrıca nadirde olsa hastalık tekrar ederek karaciğer sirozu veya karaciğer kanseri olabilir kişi. Taşıyıcı Hepatit B hastaları belirli sürelerde bir uzman hekim tarafından kontrollerini düzenli olarak yaptırmaları gerekir. Ayrıca karaciğeri zorlayacak katı yağ, yağlı gıdalar ve alkollü içeceklerden uzak durmalıdır. Kullandıkları ilaçlara mutlaka dikkat etmeleri gerekir. Doktorlarına danışmada bilinçsiz bir şekilde ilaç kullanmamaları gerekir.

Taşıyıcı Hepatit B hastalığı olan kişilerin dikkat etmesi gerekenler;
 • Hepatit B virüsü, taşıyıcının idrarında, menisinde, vajina salgısında ve azda olsa tükürüğünde bulunabilmektedir. Taşıyıcı ile aynı ortamı paylaşan kişilerin Hepatit B kan tahlillerinin yapılması ve antikoru olmayan kişilerin aşılanması gerekmektedir. Özellikle eşler risk altında olduğu için çok dikkat etmeleri gerekir.
 • Taşıyıcı Hepatit B rahatsızlığı olan kişilerin, başka kişilerinde bu hastalığa yakalanmamaları için doktor veya diş hekimine gittikleri zaman bu durumu bilgi vermeleri gerekmektedir. Doktor veya diş hekiminin önlem alabilmesi için çok önemlidir.
 • Kadınların kuaföre gidip manikür ve pedikür yaptırmamaları gerekir. Aynı zamanda erkeklerinde berberde sakal tıraşı olmamaları önerilir.
 • Cilt yaralanmalarında hemen yara üzeri kapatılmalı ve kan bulaşan kıyafetlerin mutlaka çamaşır suyu ile temizlenmeleri gerekir.
 • Tükürük ile mikrobun bulaşması mümkün olduğu için özellikle çatal, kaşık, bardak gibi eşyaların çok iyi yıkanmadan başkaları tarafından kullanılmaması gerekir.
 • Taşıyıcı Hepatit B hastası olan kişinin kullandığı cam ve metal eşyalar tamamen temizlenmek istendiğinde çamaşır suyu ilave edilerek 15 dakika bekletildikten sonra temizlenebilir.
Yukarıda belirtilen önlemler alınarak ve aynı ortamı paylaştığı kişilerin aşılarının yaptırması ile kucaklaşmak, yanaktan öpmek ve aynı masadan yemek yemek ile Hepatit B bulaşmayacaktır.
]]>
Hepatit B Neden Olur https://www.hepatithastaligi.gen.tr/hepatit-b-neden-olur.html Sun, 21 Oct 2018 16:05:00 +0000 Hepatit B Neden Olur, Hepatit, bir karaciğer hastalığıdır. Karaciğerin iltihaplanması sonucu oluşur. Hepatit B kan ve kan ürünleri ile cinsel yolla bulaşabilir. Hepatit B uzun bir süre kendini belli etmeye bilir altı ay sonrasın Hepatit B Neden Olur, Hepatit, bir karaciğer hastalığıdır. Karaciğerin iltihaplanması sonucu oluşur. Hepatit B kan ve kan ürünleri ile cinsel yolla bulaşabilir. Hepatit B uzun bir süre kendini belli etmeye bilir altı ay sonrasında fark edilebilir ve bunun sonucunda karaciğer kanseri yada siroza kadar varan kötü sonuçlar doğurabilir. Hepatitin birden fazla virüs çeşidi vardır hepsini birbirinden ayırt etmek ancak bir hekim sayesinde olur.

Hepatit B Neden Olur
 • Hepatit B bir virüstür
 • Bilinçsizce kullanılan bazı ilaçlar Hepatit  B'ye sebebiyet verebilir
 • Aşırı derecede alkol tüketimi kesinlikle karaciğere hasar verir ve bunun sonucunda siroza yakalanma riski meydana gelir
 •  Kan alış verişi sonrasında meydana gelebilir
 • Cinsel temas sonrasında kişiden kişiye geçebilir
 • Anne karnındaki bebeğe doğum esnasında geçebilir
 • Dövme yada vücudun çeşitli yerlerine delik açtırmak gibi ortak kullanılan araç ve gereçkerde hepatit B oluşumunu sağlayabilir
 • Kişisel eşyaların ortak kullanımı sonuu oluşabilir
 • Cerrahi bir operasyon sonrasında meydana gelebilir
Hepatit B'nin Belirtileri Nelerdir
 • Genel anlamda bir halsizlik, kendini güçsüz hissetme, yorgunluk
 • Yeme isteğinde azalma iştahsızlık
 • Mide bulantısı ve bunun sonucunda kusma
 • Kilo kaybı
 • Karaciğerde ağrı
 • Kaşıntı
 • İdrar da koyulaşma oluşabilir
 • Tende sarılık belirtisi
Bu tarz belirtilerden biri vücudunuzda sonradan oluştuysa mutlaka bir doktora baş vurmanızda fayda var. Çünkü hepatit B uzun bir süre kendine belli etmeye bilir.
]]>
Sarılık Hepatit C https://www.hepatithastaligi.gen.tr/sarilik-hepatit-c.html Sun, 21 Oct 2018 21:56:08 +0000 Sarılık Hepatit C, birçok kişi tarafından aynı hastalık olarak bilinmektedir. Fakat her hepatit c nin sarılık hastalığına yol açmadığı uzmanların incelemeleri neticesinde saptanmıştır. On beş yıl öncesine kadar hepatit Sarılık Hepatit C, birçok kişi tarafından aynı hastalık olarak bilinmektedir. Fakat her hepatit c nin sarılık hastalığına yol açmadığı uzmanların incelemeleri neticesinde saptanmıştır. On beş yıl öncesine kadar hepatit c hastalığının tespiti mümkün değildi. Hepatit c genel olarak kan yolu ile bulaşan bir özelliğe sahiptir. Hepatit c karaciğerde hasara yol açan tehlikeli bir hastalıktır. Sarılık hepatit c karaciğerde siroz hastalığına ve karaciğer kanserine yol açmaktadır. Sarılık hepatit c dünyada en tehlikeli virüsler listesinde yer alır. Hepatit c için kısa bir tanım yapılacak olursa eğer bir karaciğer enfeksiyonudur tanımı yerinde olacaktır. Eskiden hepatit c virüsünün tespiti zor olduğundan birçok insan bu yüzden yaşamını yitirmiştir lakin günümüzün gelişen teknolojileri artık bu ölümlerin büyük ölçüde önüne geçmektedir. 

Sarılık hepatit C belirtileri
 • Halsizlik ve beraberinde gelen kas ağrıları
 • Şiddetli baş ağrısı
 • Karın ağrıları
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Koyu renkli idrar
 • Kilo kaybına uğrayarak zayıflama
 • Yağlı yiyeceklerden yiyememe
 • Eklemde meydana gelen ağrılar
 • Gözlerde sarılık ortaya çıkması
Bu tip belirtilerde hastaların en yakın sağlık kuruluşuna giderek hepatit taraması yaptırması gerekmektedir. Kanser tespiti için uzmanlar karaciğer biyopsisi yaparlar. Biyopsi neticesinde kanserin var olup olmadığı bu sayede ortaya çıkar. Sarılık hepatit c kan yolu ile bulaşmanın yanında ayrıca cinsel ilişkiyle de bulaşabilir. Vücut teması ile bulaşması mümkün olmayan bir hastalıktır. Virüsün kimi zaman kişisel kullanılan eşyalar ile de bulaşma ihtimali vardır. Sarılık Hepatit C virüsü tedavi edilse bile yine de uzunca bir müddet vücutta kalabilir. Virüsten kurtulmak bir hayli zordur. Hepatit c tespitinde bulunulan yaklaşık üç kişiden ikisinde uzmanlar tarafından sarılık bulgusuna rastlanmamaktadır.  
]]>
Bebeklerde Hepatit B Aşısı https://www.hepatithastaligi.gen.tr/bebeklerde-hepatit-b-asisi.html Sun, 21 Oct 2018 23:16:11 +0000 Bebeklerde hepatit b aşısı, bebekler bağışıklık sistemi zayıf olan varlıklar oldukları için yapılan bazı uygulamalar ile bağışıklık sisteminin güçlendirerek dışarıda bulunan olumsuz etkilerden korunması sağlanır. Bu Bebeklerde hepatit b aşısı, bebekler bağışıklık sistemi zayıf olan varlıklar oldukları için yapılan bazı uygulamalar ile bağışıklık sisteminin güçlendirerek dışarıda bulunan olumsuz etkilerden korunması sağlanır. Bu süreç içerisinde Hepatit B hastalığına yakalanmamaları için gerekli aşı uygulaması uygulanır. Hepatit karaciğer hastalıklarından bir tanesidir. Bebekler doğduğu zaman ilk olarak hepatit b aşısı uygulaması yapılır. Bu hastalık ile birlikte karaciğere giren virüslerin çoğalması sonucu vücudun bunlar ile savaşmasına rağmen Karaciğer hastalıkları, kanser veya karaciğer yetmezliği gibi problemlerin önüne geçmek için hepatit b aşısı uygulanmaktadır. Bebeklerde Hepatit B aşısının birçok önemi bulunmaktadır. Bu virüs bebeklerin vücuduna girdiği zaman belirli bir süre sessiz şekilde çoğalma gösterirken ilerleyen süreçler içerisinde Bağışıklık sisteminin tepki göstermemesi sonucu çoğalarak önü alınmaz bir duruma neden olur .

Beklerde hepatit b aşısı uygulaması

Bu süreç içerisinde bebek yeni doğduğu zaman uygulanan hepatit b aşısı içerisinde ölü Hepatit B virüsü bulunmaktadır. Vücuda girdiği zaman ilerleyen süreç içerisinde Bağışıklık sisteminin  güçlenmesiyle vücudun Hepatit B virüsü ile savaşması sağlanır. Tek doz uygulama yapılırken; dozun bölünerek uygulandığı belirtilmektedir. Bebek doğar doğmaz hastanede uygulanan ilk hepatit b aşısı ile aradan bir ay zaman geçtikten sonra ikinci doz  uygulaması gerçekleştirilir. Yaklaşık olarak bebek altı aylık olduğu zaman son doz uygulaması gerçekleştirilir. 

Bebeklerde hepatit b aşısı sonrası ve oluşturduğu etkiler
 • Bebeklerin yaşamına devam edebilmesi için Bağışıklık sisteminin güçlenmesi gerekirken; vücuduna verilen zararsız virüsler ile Bağışıklık sisteminin bunlara karşı bağışıklık kazanması desteklenir. 
 • Bu süreç içerisinde yapılan aşılar ile birlikte bebekte bazı problemler görülebilir. 
 • Özellikleri bebeklerde hepatit b aşısı yapıldıktan sonra aşının yapıldığı bölümde şişkinlik veya kızarıklık gibi problemlerin görüldüğü belirtilmektedir. 
 • Hepatit B aşısının uygulandığı kolun birkaç gün ağrı yaptığı belirtilmektedir. Bu süreç içerisinde ağrıya bağlı olarak bebekte huzursuzluk ve sürekli ağlama problemin meydana gelebilir.
 • Ayrıca bazı bebeklerde ise Hepatit B aşısından sonra yüksek ateş problemi görülür. Bu süreç içerisinde bebeğin ateşinin yükselmesi göz önüne alınarak doktor tarafından ateş düşürücü şurup uygulaması tavsiye edilir. Böylece gerekli tedbirleri alınarak Hepatit B aşısının oluşturdu etkilerden uzak kalınması sağlanır. 
 • Milyonda bir ihtimal de olsa Hepatit B aşısına karşı bebeğin alerjik durumlar meydana getirdiği gözlenirken; bu süreç içerisinde doktorun yapacağı müdahaleler ile oluşan yan etkilerinin giderilmesi desteklenir.
Bebeklerde hepatit b aşısı yapılırken dikkat edilmesi gerekenler

Bu süreç içerisinde Hepatit B aşısının gerçekleştirilmesi için bazı noktalara dikkat edilmesi gerekir. Özellikleri Prematüre bebeklerde ve kilosu 2 kilonun altında bulunan bebeklerde kesinlikle Hepatit B aşısının uygulanması zarar teşkil eder. Bebeklerde hepatit b aşısı kilosu 2 kilonun üzerinde olan bebeklere uygulanırken; bu kilonun altında bulunan bebeklerde kilo alımı takip edilerek, 2 kilonun üzerine çıktığı durumlarda aşı uygulaması gerçekleştirilir. Bunun yanı sıra bebeği uygulanan Hepatit B aşısında bebekte oluşan yan etkilerin olması halinde doktor ile görüşerek diğer dozların uygulanmaması için doktorla irtibat halinde olunması gerekir. Özellikle vücudu reaksiyon gösteren bebeklere diğer dozlar sakınca teşkil edebilir.
]]>
Kronik Hepatit B https://www.hepatithastaligi.gen.tr/kronik-hepatit-b.html Mon, 22 Oct 2018 05:44:36 +0000 Kronik Hepatit B; hastalığı karaciğerde bulunan hücrelerin enfeksiyon kaparak iltihaplanması neticesinde ortaya çıkmıştır. Hepatit b hastalığının kronik olması demek bu hastalığın birkaç yıl boyunca devam etmesi deme Kronik Hepatit B; hastalığı karaciğerde bulunan hücrelerin enfeksiyon kaparak iltihaplanması neticesinde ortaya çıkmıştır. Hepatit b hastalığının kronik olması demek bu hastalığın birkaç yıl boyunca devam etmesi demektir. Kronik hepatit b hastayı siroz ya da karaciğer kanseri ile karşı karşıya bırakmaktadır. Kronik hepatit b hastalığının kronikleşme evresi hastaların yaşına bağlı olarak gelişmektedir. Buna göre bebek yaşta hepatit b hastalığına yakalanan bir kişide bunun kronikleşme ihtimali yüzde doksanlara kadar çıkmakta iken 5-6 yaşlarındaki bir çocukta bu ihtimal yüzde onlara kadar düşer. Hepatit b kişilerin vücudunda hiç bir semptom göstermeden yıllarca devam edebilir. Hiç bir belirti göstermese de bu yıllar içerisinde karaciğer hasar görmeye devam etmektedir. 

Kronik hepatit B bulaşmasına yol açan durumlar;
 • Bir kadının doğum yaptığı esnada bebeğine hepatit b bulaştırması
 • Hepatit b hastası olan bir kişi ile cinsel ilişkiye girmek
 • Hepatit b hastası olan kişinin tıraş olduğu bıçağı ve diş fırçasını kullanmak
 • Hasta olan kişinin vücudundan akan kan ile temas edilmesi 
 • Hepatit b hastalarının vücudundaki açık yara ile temas edilmesi
Kronik hepatit B hastalığı aynı zamanda hastanın karaciğerinde yetmezliğe de yol açarak ölümüne sebep olabilmektedir. Günümüzün gelişen teknolojileri sayesinde kronik hepatit b teşhisi kısa sürede konulabilmekte ve tedavi edilebilmektedir. Tedavi sürecinde hastalar düzenli olarak kontrol olmalı ve tedbiri elden bırakmamalıdırlar aksi halde istenmeyen sonuçlar ile karşı karşıya kalınabilir. Düzenli olarak kontrole gidilmesi durumunda doktorlar tarafından hastalığın gidişatı izlenebilmektedir. Kronik hepatit b tedavisinde genel olarak doktorlar tarafından ilaç tedavisi kullanılmaktadır cerrahi müdahale yoluna pek fazla başvurulmamaktadır. Alkol tüketen kişiler bu hastalığa yakalanmaları dahilinde hastalığın ağır bir siroz hastalığına yol açmaması adına alkolü tamamen bırakmalıdırlar. Başka bir hastalık için ilaç kullanılması durumunda kesinlikle doktora danışılmalıdır. Bitkisel ilaçları kullanmaktan hasta kaçınmalıdır. Sosyal hayatta toplumla iç içe olunan durumlarda çevredeki kişiler ile yakın temas kurmamaya özen gösterilmelidir. Çünkü bu hastalığı olan bir kişinin hasta olduğunu bilemeden ondan hastalık kapılması mümkündür. 

Kronik hepatit B belirtileri;
 • İştah kaybı
 • Sürekli halsizlik ve yorgunluk hissi
 • Yüksek ateş
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Şiddetli karın ağrısı
 • Koyu renkte idrar yapma
 • Gözde ve ciltte sarılık meydana gelmesi
 • Eklemlerde ağrılar
Kronik hepatit B belirtileri genel olarak tedavi edildikten sonra birkaç hafta daha sürmektedir ama kimi zaman iyileşme seviyesine göre bu süre altı aya kadar uzayabilmektedir. Kronik hepatit b tedavi süresince hasta bol bol dinlenmeli ve yediklerine içtiklerine dikkat ederek düzenli aralıklarla beslenmelidir.
]]>
Hepatit C Sarılık https://www.hepatithastaligi.gen.tr/hepatit-c-sarilik.html Mon, 22 Oct 2018 15:27:34 +0000 Hepatit C sarılık, Hepatit C (HCV) virüsünün sebep olduğu ve özellikle karaciğeri etkileyen çok ciddi bir karaciğer enfeksiyondur. Hepatit C ilk başlarda herhangi bir belirti vermemekle birlikte, kronik hale gelmesi ve karaciğerde Hepatit C sarılık, Hepatit C (HCV) virüsünün sebep olduğu ve özellikle karaciğeri etkileyen çok ciddi bir karaciğer enfeksiyondur. Hepatit C ilk başlarda herhangi bir belirti vermemekle birlikte, kronik hale gelmesi ve karaciğerde yara oluşumları yıllar sonra ortaya çıkmakta siroza sebep olabilmektedir. Bazı ileri vak'a sirozlu hastalarda karaciğer yetmezliği ve karaciğer kanseri hatta ölümcül kanamalara neden olabilmekte, mide ve yemek borusunda bulunan damarlarda aşırı derece şişmelere sebep olmaktadır. Hepatit C virüsünün bulaşma şekli genel olarak kan nakilleri yolu ile veya tam steril olmayan tıbbi cihazların damar içi uygulamaları ile olmaktadır. Bilim çevreleri hepatit C virüsünü araştırmaya 1970'li yıllarda başlamakla beraber, ilk olarak 1989 yılında bu hastalığın varlığını tıp literatürüne tescil etmişlerdir. Şu an dünya üzerinde 130- 170 milyona yakın kişide hepatit C virüsü olduğu saptanmıştır. 

Hepatit C sarılık belirtileri

Hastalık belirtileri hepatit C hastalarının sadece çok az bir kısmında şiddetli belirtilere neden olmaktadır. Başlıca belirtileri ise genel olarak iştahsızlık, yorgunluk ve bitkinlik hissi, mide bulantıları, eklem- kas ağrıları ve kilo kayıpları gibi, pek fazla belirgin olmayan hafif belirtilerdir. Bunların içerisinde sadece birkaç şiddetli karaciğer enfeksiyonu sarılıkla ilişkilendirilmiştir. Hepatit C sarılık, şiddetli ve kronik vak'alar dışında çoğunlukla tedavi olmaksızın birkaç haftada kendiliğinden geçmektedir. 

Hepatit C Sarılık tedavisi 

Hepatit C sarılık teşhisi konulmuş kişilerin hastalığın ilerleme durumuna bağlı olarak bilinen mevcut tedavi yöntemi, genel olarak standart olarak verilen ilaçların 24-48 ay boyunca kullanılması ile hastalığın önemli ölçüde iyileştiği görülmüştür. Hepatit C sarılık hastalığı ilaçların yan etkileri ise genelde grip benzeri reaksiyonlar şeklinde ortaya çıkmakla birlikte, duygusal sorunlarda ortaya çıkarmıştır. Hepatit C sarılık tedavisinde alternatif tedavi terapilerinin herhangi bir faydası olduğu saptanmamıştır. Hepatit C tedavi edilebilir bir hastalık olup, Peginterferon veya ribavirin gibi standart ilaçlarla tedavi edilen kişilerde %50- 80 oranında iyileşme gözlemlenmiştir. İleri vak'a karaciğer sirozu veya karaciğer kanserlerinde karaciğer nakli gerekli olabilir fakat virüs yeniden ortaya çıkabilmektedir. Hepatit A ve B için geliştirilmiş aşıları aşıları olmakla birlikte, hepatit C sarılık için geliştirilmiş herhangi bir aşısı bulunmamaktadır.
]]>
Hepatit B Halsizlik Yaparmı https://www.hepatithastaligi.gen.tr/hepatit-b-halsizlik-yaparmi.html Mon, 22 Oct 2018 23:56:34 +0000 Hepatit B halsizlik yaparmı, hepatit virüsünün karaciğere yerleşmesi ile birçok problem birlikte gözlenir. Karaciğer vücudun içerisinde bulunan organlardan bir tanesidir. Özellikle vücut içerisinde zehirli maddelerin yok edilmesi Hepatit B halsizlik yaparmı, hepatit virüsünün karaciğere yerleşmesi ile birçok problem birlikte gözlenir. Karaciğer vücudun içerisinde bulunan organlardan bir tanesidir. Özellikle vücut içerisinde zehirli maddelerin yok edilmesi, kan şekerinin dengede tutulması gibi birçok görevi üstlendiği belirtilirken; bu organa yerleşen virüs veya mikroorganizmaların karaciğerde birçok hasara sebebiyet verdiği için karaciğerin görevlerini yerine getirmesinde büyük problem yaşanmasına neden olur. Hepatit B hastalığı karaciğere yerleştiği zaman bu bölümde bulunan yararlı hücreleri yok ederek iltihaplanma oluşmasına sebep olur. Bu bölümde kronik enfeksiyonlara sebep olduğu için sarılık, siroz, karaciğer kanseri gibi hastalıklara neden olur. Hepatit B hastalığı vücuda girdiği zaman sinsi şekilde yayılma gösterirken; özellikle bebeklerde kronik durum oluşturarak taşıyıcı olmalarına neden olur. 

Hepatit B halsizlik yaparmı noktasında ülkemizde milyonlarca insanda bulunduğu belirtilirken, bu hastalık ile birlikte vücudun gösterdiği bazı tepkilerinin olduğu açıklanmaktadır. Bunların başında halsizliğin yer aldığı belirtilmektedir.

Hepatit B diğer belirtileri
 • Hepatit B vücuda girdiği zamanın özellikle halsizlik yapması ile kendini belli eder. 
 • Bu süreç içerisinde kişide vücudumun bazı bölümlerinde kızarıklık, şiddetli baş ağrısı, yükselen ateş gibi belirtiler birlikte seyreder. 
 • Kusma, bulantı, kabızlık, bazı hastalarda ishal gibi belirtiler ile kendini belli eder. 
 • Karaciğerde bulunan enzimleri de artışı olması sebebiyle sarılık oluşumuna neden olur.
 • Bu süreç içerisinde kişide iştahsızlık, yorgunluk oluşturması sebebiyle halsizlik oluşumuna neden olur.
Hepatit B tedavisi

Kişide bulunan Hepatit B'nin kan tahlili ile teşhis edilmesinin ardından kişiye uygulanacak aşı ile bu virüsünün oluşturduğu etkilerin giderilmesi sağlanır. Genellikle ailede virüs taşıyan biri bulunuyor ise diğer aile bireylerinin de aşı olarak Hepatit B ye hastalığından korunması sağlanır. Yeni doğan bebeklerde hepatit b aşısı uygulaması yapılarak bu virüsten korunma sağlanır. Hepatit B hastalığı hafif seyrettiği durumlarda ilaç tedavi yöntemi kullanılarak vücuda verilen ilaç ile hastalığının oluşturduğu etkilerinin giderilmesi sağlanır. Yapılan bu uygulama ile Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi sağlanırken virüsünün oluşturduğu yan etkilerin giderilmesi desteklenir. 

Hepatit B halsizlik yaparmı noktasında hastada bulunan Hepatit B'nin teşhis edilmesinin ardından doktor kontrolünde hastanın hayatına devam etmesi gerekir. Bu süreç içerisinde kişinin karaciğerinin görevini sağlıklı şekilde yapıp yapmadığına bakılırken; karaciğere oluşturduğu hasarın kontrol altında olması gerekir. Hastaya interferondur ilaç uygulaması yapılarak virüsünün yayılması engellenir. Hepatit B virüsü gereğinden fazla yayılmış ise iğne tedaviyle tedavisi gerçekleştirilir. Bu süreç içerisinde kişinin sağlıklı ve dengeli beslenmesi ile vitamin ve protein bakımından tükettiği yiyeceklere dikkat etmesi halsizliğin giderilmesini destekler. Kişinin hijyen kurallarına dikkat etmesi halinde etkilerini azaltılması sağlanır. 
]]>
Çocuklarda Hepatit B https://www.hepatithastaligi.gen.tr/cocuklarda-hepatit-b.html Tue, 23 Oct 2018 11:03:15 +0000 Çocuklarda hepatit B hastalığı, yetişkinlerde olduğu gibi karaciğeri etkileyerek ortaya çıkan bir durumdur. Bu durum son derece yaygın bir şekilde ortaya çıkarak insanlarda rahatsızlıklara neden olmaktadır. Özellikle ba Çocuklarda hepatit B hastalığı, yetişkinlerde olduğu gibi karaciğeri etkileyerek ortaya çıkan bir durumdur. Bu durum son derece yaygın bir şekilde ortaya çıkarak insanlarda rahatsızlıklara neden olmaktadır. Özellikle bağışıklık sistemi zayıf olan çocuklarda bu hastalığın çıkardığı riskler daha büyüktür. Hepatit B hastalığının farklı isimleri bulunmaktadır. En çok bilinen isimleri ise siroz ve sarılık rahatsızlığıdır. Çocuklarda 6 ayı aşkın sürelerce etkisini gösteriyorsa bu durumun bir kanser kadar tehlikeli olduğu söylenebilir. Ancak birçok zaman bu hastalık çocuklardaki etkilerini de hızlı bir şekilde ortadan kaldırmaktadır. Çocukların yüzde 75 kadar görülmektedir. Bu durum dünyada ise 2 milyar kadar bir insanı etkilemektedir. Ülkemizde yüz kişiden her 33 kişide görülen bu durum çocuklarda her 33 kişiden 15 inde görülmektedir. 

Çocuklarda hepatit B belirtileri nelerdir
 • Çocuklarda meydana gelen hepatit B hastalığı direk olarak baş ağrısı ve halsizlik sorunlarına neden olmaktadır. Meydana gelen baş ağrısı sorunları sürekli bir şekilde ortaya çıktığı için çocuğun ciddi bir şekilde etkilenmesine neden olmaktadır. Kullanılan ağrı kesici ilaçlar ise yine karaciğere zararlı olarak etki göstermektedir. 
 • Bir diğer belirti olarak ise deri üzerinde kızarıklık ve çocukta yüksek ateş sorunları ortaya çıkmaktadır. Oldukça yaygın bir şekilde ortaya çıkan bu belirti, estetik olarak da kişinin zarar görmesine neden olarak dışarıdan da bir sorun olduğunu anlaşılır hale getirecek bir belirtidir.
 • Bulantı ve kusma sorunu çocuklarda hepatit B hastalığının ilk belirtilerinden biridir. Karaciğerin salgıladığı enzimlerin miktarının farklılaşması nedeni ile bulantı ve kusma yaygın olarak görülmektedir. 
 • Meydana gelen bir diğer belirti ise ishal ve kabızlık sorunudur. Çocuklarda sindirim sistemi bozukluğu oldukça sık görülse bile hastalığın ileri dönemlerdeki belirtilerinden biridir. Yani hepatit B hastalığının ilk zamanlarda göstermiş olduğu bir belirti değildir. 
Çocuklarda hepatit B nasıl bulaşır

Çocuklarda bağışıklık sisteminin zayıf olmasına bağlı olarak hepatit B virüsleri çok daha hızlı bir şekilde bulaşmaktadır ve vücut bu virüslere karşı ciddi olarak direnememektedir. Aşağıdaki durumlar tamamen çocuklarda hepatit B bulaşma yollarıdır. 
 • Damardan kullanılan tıbbi ilaçlar
 • Diyaliz hastası çocuklar
 • Hepatit B virüsü taşıyan bir diğer kişi tarafından ısırılmak
 • Hepatit B virüsü taşıyan bir kişinin kanı ile temas
 • Doğum sırasında anneden çocuğa kan yolu ile geçen hepatit B
 • Güvenli olmayan enjeksiyonların tıbbi olarak çocuklarda kullanılması
]]>
Hepatit B Nasıl Bulaşır https://www.hepatithastaligi.gen.tr/hepatit-b-nasil-bulasir.html Tue, 23 Oct 2018 23:23:02 +0000 Hepatit B nasıl bulaşır, Hepatit B bir çeşit karaciğer hastalığıdır. Vücuda girdiği andan itibaren kendini karaciğere yerleştirir. Oldukça tehlikeli ve hayati önem taşıyan bir hastalıktır. Hepatit B nasıl bulaşır Hepatit B nasıl bulaşır, Hepatit B bir çeşit karaciğer hastalığıdır. Vücuda girdiği andan itibaren kendini karaciğere yerleştirir. Oldukça tehlikeli ve hayati önem taşıyan bir hastalıktır. Hepatit B nasıl bulaşır sorusunun cevabını iyi bilmek ve önemle dikkat etmek gerekir. Çünkü çevrede bilinmeyen bir sürü hepatit B hastası olabilir. Sürekli olarak bulaştırdığı kişilerde devam eder. Bu hastalık hem taşıyıcı hemde bulaşıcı olabildiğinden bazı kişiler için hayati risk olmaktan çıkar. Bağışıklık sistemi çok güçlü veya hepatit hastalığına karşı aşılı olan insanlar kolaylıkla atlatır ve bununla yaşamını sürdürebilir. 

Hepatit B nasıl bulaşır cevabının yanı sıra bilinmesi gereken en önemli unsur virüsün çok küçük hücresinin bile başkasına kolaylıkla bulaştığı ve çoğalmasıdır. Yani çok sayıda kana karışmasına gerek kaçmadan küçük bir tırnak kanaması bile kişiye bulaşması ve ilerlemesi için yeterlidir. Hepatit B hastalığı aniden yapılan bir kan tetkikinde ortaya çıkabilmektedir. Kişi kendinden bu konuda şüphe ediyorsa, kanından gerekli tetkikle hepatit virüsü taşıyıp taşımadığına baktırabilir. Vücuda girdikten sonra 6 aya kadar kuluçka dönemine sahip olan bu virüs bir çok kişide bağışıklık kazanarak da atlatmaya müsait bir virüstür. Bunun korunmanın yollarını iyi kontrol eden, aşılı olan ve bağışıklığı bu virüsü yenebilen herkes taşıyıcı olarak kalıp, bu virüsle yaşayabilir. Fakat virüsü yenemeyen kişiler için ilerlemesi durumunda ciddi karaciğer hasarlarına kadar durum ilerleyebilir. Hem bayan hem erkeklerde en çokta çocuklarda girilen ortamdan kullanılan eşyaya kadar özen göstermek bu virüsten korunmanın ilk yolu olmaktadır.

Hepatit B virüsü nasıl bulaşır
 • Korunmasız yaşanan cinsel ilişkide çok kolaylıkla bulaşır. Eşlerden birinin bu virüsü taşıması ilişki sırasında diğerine de geçiş yapar.
 • Ortak kullanılan eşyalara özen göstermek gerekir. Özellikle kuaför gibi yerlerde ve kişisel eşyalarda bu durum daha çok görünür. Çok kullanmak zorunda kalanlar mutlaka aleti iyi dezenfekte etmelidir. Evde de kullanılan bu aletler kesinlikle bir başkasıyla paylaşılmamalıdır. Tırnak makası, törpü, jilet gibi temizlik aletleri oldukça risk taşır. Kullanan kişinin kullanım esnasında bölgenin kanaması bulaşım için yeterlidir. 
 • Özellikle doğum sırasında anneden bebeğe kolaylıkla geçmektedir. Bebek doğduktan sonra gerekli aşı ve kontroller mutlaka yapılmalıdır. Alanın doktorları bunu artık bebek doğar doğmaz yapmaktadır. Aynı zamanda bulaşan kişi sayısının çoğunluğu bu yöntemle bulaşmaktadır.
 • Solunum yolu, iğne veya enjekte yoluyla kullanılan ilaçların bir başkasıyla birlikte kullanımı kolaylıkla bulaşma yoludur. Kişinin bu tarz ilaç ve ilaç aletleri şahsi kullanılmalı başka bir hastayla paylaşılmamalıdır.
 • Kan nakli sırasında direk bulaşır. Aynı zamanda yine bunun gibi iyi dezenfekte etmeden alet kullanan klinikle veya hastahanelerde herhangi bir cerrahi operasyon sırasında kolaylık bulaşır.
]]>
Kronik Viral Hepatit https://www.hepatithastaligi.gen.tr/kronik-viral-hepatit.html Wed, 24 Oct 2018 11:26:34 +0000 Kronik Viral Hepatit; halk ağzında bulaşıcı sarılık hastalığı olarak tanımlanmaktadır. Bu hastalık karaciğerin görevlerini yerine getirmesine engel olmaktadır. Tedavi olumlu da sonuçlanabilir olumsuz da sonuçlanabilir bu duru Kronik Viral Hepatit; halk ağzında bulaşıcı sarılık hastalığı olarak tanımlanmaktadır. Bu hastalık karaciğerin görevlerini yerine getirmesine engel olmaktadır. Tedavi olumlu da sonuçlanabilir olumsuz da sonuçlanabilir bu durum hastalığın hangi aşamada olduğuna bağlıdır. İlerleyen viral hepatitler uzun bir sürece yayılmış iseler eğer kronik bir hal alırlar. Viral hepatitler kişilere virüsler yolu ile bulaşmaktadır. Genel olarak temiz olarak yıkanmamış yiyecekler ve hijyen açısından eksik olan sulardan çok kolay bir şekilde bulaşır ve yayılır. Bu hastalıktan kaçınmak için temizlik önemlidir. Kanalizasyon sularının içme sularına karışmaması için sorumlular tarafından büyük özen gösterilmelidir. Ağız aracılığı ile de hastalığın bir başka kişiye bulaşması mümkündür. Hasta kişinin kanı ile temas edilmemelidir kan alma işlem steril ortamlarda gerçekleştirilmelidir. 

Kronik viral hepatit bulaşmış olan kişilerde belirtiler;
 • Aşırı derecede yorgunluk ve halsizlik hissi
 • İştahsızlık hissi
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Cilt renginin sararması
 • İdrar renginin koyu sarı bir renk alması
 • Şiddetli karın ağrıları
 • Karaciğer bulunduğu bölgede ağrı hissedilmesi
Güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olan hastalarda virüse karşı direnç oluşturulur. Bu sayede hastalık ilerleme göstermeden kendiliğinden yok olur. Kronik viral hepatit hastalığının teşhis edilmesi için uzman doktorlar hastayı birtakım testlere tabi tutarlar. Bu sayede hastalığın boyutu ve hangi evrede olduğu tespit edilerek gerekli tedavi sürecine başlanır. İştah kaybı nedeni ile bağışıklık sistemi iyiden iyiye çökmüş olan hastaya bağışıklık sistemini güçlendirecek ilaç takviyeleri ve hastaneye yatırılarak besin takviyesi sağlanır. Hastalığın başkalarına bulaşmaması için ve hastanın iyileşebilmesi için fazla gezmemesi ve bol bol dinlenmesi önerilir. Az yağlı yiyecekler tüketilmeli ve enerji verici olan karbonhidrat oranı yüksek besinler tercih edilmelidir. Ağrı kesici yani parasetamol ilaçlar ile ve vitamin ilaçları ile hasta tedavi sürecine alınır. Hastalığın gidişatının takibi için hasta sık sık ve düzenli olarak kontrollerini yaptırmalıdır. 
]]>
Hepatit B Bulaşma Yolları https://www.hepatithastaligi.gen.tr/hepatit-b-bulasma-yollari.html Thu, 25 Oct 2018 03:42:49 +0000 Hepatit B bulaşma yolları, hepatit B kolaylıkla çeşitli yollarla bulaşabilen bir hastalık virüsüdür. Bu hastalığın içinde kendi türleri vardır. Bulaşıcı yada taşıyıcı olmaları mümkündür. Hepatit B bulaşma yollar Hepatit B bulaşma yolları, hepatit B kolaylıkla çeşitli yollarla bulaşabilen bir hastalık virüsüdür. Bu hastalığın içinde kendi türleri vardır. Bulaşıcı yada taşıyıcı olmaları mümkündür. Hepatit B bulaşma yolları oldukça kolay ve dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Kanında bu virüsü taşıdığını bilmeyen bir çok insan hergün virüsünü başkalarında bulaştırıyor olabilir. Hepatit B bir karaciğer virüsüdür. Kolaylıkla yerini alır ve kişi vücudunda çoğalır. Hayati risk taşıyan takip ve tedavi gerektiren önemli bir toplum hastalığıdır. Fakat herkes için hayati risk taşıması ve ilerlemesi söz konusu değildir. Vücudu bu virüse bağışıklık yapan kişiler için bununla yaşamak ve taşıyıcı olarak hayatını sürdürmek mümkündür.

Hepatit B bulaşma yolları nelerdir
 • Anneden bebeğe denilen bulaşma yolu en çok rastlanan bir yoldur. Aynı zamanda bu olay en çok doğum esnasında ortaya çıkar.
 • Korumasız yaşanan başta olmak üzere cinsel ilişki sırasında eşlerden birisi diperine kolaylıkla bulaştırabilmektedir. Vücut sıvısının başkasına geçmesi hepatit B bulaşma yollarının sık rastlanan bir yoludur.
 • Kan nakli yaşayan kimseler için kontrol edilmemiş bir kandan nakil yapılan kişiye kolaylıkla bulaşır. Bu bulaşma yolu kan yoluyla bulaşma durumudur. En sık ve en kolay kan yoluyla bulaşan bu virüsün yine kan yoluyla nakil dışında kişisel aletlerlede bulaşması mümkündü.
 • Tırnak makası, jilet ve çeşitli kişisel temizlik aletlerini kullanırken bölgenin kanama yapması başka bir kimsenin o aleti kullanma sırasında kolaylıkla sağlıklı kişiye bulaştırır. Aletler iyi dezenfekte edilmeli hatta bir başkasıyla ortak amaçlı kullanılmamalıdır. Kuaför gibi toplu kişisel bakım merkezleri bu bulaşma yollarının en fazla risk grubuna girmektedir.
 • Kişideki vücut sıvısı veya tükürükte hepatit B bulaşma yollarından biridir. Bunun için kullanılan yiyecek içecek eşyalarına ve ortak kullanmamaya özen göstermek gereklidir.
 • Açık bir yarası olan kimse için yarası açık bölgeye bir başkasının kanı veya vücut sıvısı değmesi bu virüs için bir bulaşma yolu olur.
 • Dövme yaptırırken kullanılan aletlerden kolaylıkla bulaşmaktadır.
 • Bunlarla birlikte ilaç ve ilaç aletlerini ortak kullanmak hepatit B bulaşma yollarından biridir. Solunum yolu dahi kullanılıyor olsa başka bir hastayla birlikte kullanılmamalıdır. İğne ve enjekte sırasında kolaylıkla geçer. Bu bulaşma yolu aletlerini iyi dezenfekte etmeyen hastahane ve klinik gibi yerlerde kolaylıkla meydana gelmektedir.
]]>
Karaciğer Hepatit B https://www.hepatithastaligi.gen.tr/karaciger-hepatit-b.html Thu, 25 Oct 2018 14:02:24 +0000 Karaciğer Hepatit B, karaciğerde bulunan iltihaplanma, virüs gibi sebeplerden dolayı meydana gelen hastalıklar içerisinde Hepatit B yer alır. Hepatit B kronik şekilde gözlenirken vücuda girdiği zaman 6 aydan uzun süre bekleme yapar Karaciğer Hepatit B, karaciğerde bulunan iltihaplanma, virüs gibi sebeplerden dolayı meydana gelen hastalıklar içerisinde Hepatit B yer alır. Hepatit B kronik şekilde gözlenirken vücuda girdiği zaman 6 aydan uzun süre bekleme yaparak vücut içerisinde yaşamını sürdürür. Hepatit B birçok yolla bulaşabilir. Kan, vajina sıvısı veya diğer vücut sıvıları ile bulaşma yapabilir. Karaciğer Hepatit B bulaşıcı olması sebebiyle doğum süreci içerisinde anneden bebeğe geçerken, cinsel temas sonucu eşe bulaşma yaptığı gösterir. Ayrıca diş fırçası, tıraş bıçağı gibi ortak eşya kullanımında, ortak enjektör kullanımında bulaşma yapar. Özellikle hasta kişilerde açık yara veya kesici alet yaralanması sonucu oluşan kanı temas ile kişiden kişiye bulaşma yapar. Bazı belirtiler ile karaciğer Hepatit B kendini belli ederken; bu süreç içerisinde oluşturduğu etkiler kişiden kişiye değişiklik gösterir. Bazı hastaların Bağışıklık sisteminin güçlü olması sebebiyle vücudun antikor denilen madde üretmesi bu kişi de doğal aşı oluşmasına sebep olur. Antikorun yeterli miktarda vücutta üretilmesi kişinin taşıyıcı durumunda bulunması ile birlikte, Hepatit B hastası olmazken sadece virüsü bulaştırma özelliği gösterir.

Karaciğer Hepatit B belirtileri
 • Belirti vermeden uzun süre vücut içerisinde varlığını sürdürürken; kuluçka döneminin sonrasında kişi de halsizlik, uyku hali, yorgunluk, yüksek ateş oluştuğu belirtilmektedir.  
 • Ayrıca kişide göz problemleri, cilt renginde sararma, aşırı karın ağrısı, kramp şeklinde ağrı  belirtileri gösterir. 
 • Kusma, idrar yaparken problem yaşanması, idrarın renginde koku ve bulanıklık, karaciğer hassasiyeti gibi belirtilerle kendini gösterir.
Karaciğer Hepatit B tanı ve tedavi

Karaciğer Hepatit B tedavisinde hastanın gerekli tetkiklerin ve kontrollerinin yapılmasının ardından ilaç tedavi uygulanır. Bu süreç içerisinde kronik hastaların doktor gözetimi altında hayatına devam etmesi gerekirken; bazı hastalarının istirahat etmesi ve bol sıvı ile beslenmesinin yanı sıra kullanılacağı ilaç tedaviyle tedavisinin gerçekleştirdiği belirtilmektedir. Bu süreç içerisinde karaciğer kanseri veya oluşabilecek Siroz hastalığının önüne geçmek için gerekli uygulamalar yapılır. Karaciğer Hepatit B hastalığının kontrolü altında tutulması ile vücut içerisindeki etkilerinin giderilmesi sağlanırken, tam anlamıyla vücuttan virüsün atılması gerçekleştirilemez. Bu süreç içerisinde kişinin aşı yöntemi ile korunması sağlanır. Kişinin vücudunda yeterli oranda antikor miktarı bulunuyor ise aşı uygulanması tam anlamıyla korunmayı sağlar. Ancak taşıyıcı hastalara aşı yapılmadığı belirtilmektedir. Karaciğer Hepatit B sürecinde karaciğer içerisinde bulunan hasarın derecesine göre doktorun uygulayacağı tedavi yöntemi ile kişinin tedavisine devam edilirken; bu süreç içerisinde hastanın sağlıklı ve dengeli beslenme ile hayatına devam etmesi tavsiye edilir. Ayrıca ortak eşya kullanımından kaçınılması, hijyen kurallarına dikkat edilmesi gerekir.
]]>
Hepatit B Sarılık https://www.hepatithastaligi.gen.tr/hepatit-b-sarilik.html Fri, 26 Oct 2018 12:01:40 +0000 Hepatit B sarılık, Karaciğerin rahatsızlanmasına ve görevini yerine getirmesine engel olan bir çeşit mikroptur. Hepatit B sarılık hastalığına neden olan bir mikrop söz konusu ise evet o zaman bulaşıcı olur. Buna göre bütün Hepatit B sarılık, Karaciğerin rahatsızlanmasına ve görevini yerine getirmesine engel olan bir çeşit mikroptur. Hepatit B sarılık hastalığına neden olan bir mikrop söz konusu ise evet o zaman bulaşıcı olur. Buna göre bütün hepatit B sarılık hastalarının bu hastalığı bulaştıracağı düşünmek yanlış olur. Tıbben bunun sınıflandırılması yapılır. Kesin teşhis edilinceye kadar bulaşıcı olarak kabul etmek ve tedbirli davranmak en iyisidir. Hepatit B sarılık hastalığına neden olan virüsün bulaşıcı olma ihtimali yüksektir. Ülkemizde sıkça görülen hepatit B sarılık sinsi ve çoğu zaman devamlı olarak kalabilen bir hastalıktır. 

Hepatit B sarılık kuluçka dönemi ne kadar sürer 

B gurubunda olan sarılığın 30-180 gün arasında bir bekleme süreci vardır. Hepatit B sarılık hastalığına yakalanma olasılığı Türkiye 'de azımsanmayacak kadar çoktur. Kişilerde görülen bu hastalık tedavi olunmazsa kronik bir rahatsızlığa dönüşebilmektedir. 

Hepatit B sarılık belirtileri, Vücuttan atılması gereken madde vücutta kaldığından dolayı kişinin renginde bir sarılık görülür. En belirgin özelliği gözde ve ten renginde görülmüş sarılıktır. Diğer belirtileri de şöyledir;
 • İdrar renginde koyuluk, 
 • Mide bulantısı, 
 • Mide bulantısı, 
 • İştahsızlık, 
 • Karın ağrısı, 
Hepatit B sarılık nasıl bulaşır 
 • Kan yoluyla, 
 • Enjektör iğne gibi araçların dezenfekte edilmeden kullanılması, 
 • Hastalık taşıyan kişinin temas ettiği, jilet, diş fırçası gibi araç gereç, 
 • Cinsel ilişki yoluyla, 
 • Anneden karnında ki bebeğe geçebilir. 
Hepatit B sarılık tedavisi, Doktora muhakkak gidip tedavi olunması gerekir. Aksi taktirde siroza ve kansere çevirme olasılığı olan bir hastalıktır. Virüsün çoğalmasını engelleyici ilaç tedavisi uygulanır. Kan tahlili ve testlerden sonra hepatit B sarılık teşhisi konulan kişi tedavi süreci ve sonrasında duyarlı olmalıdır. Kan vermemeli temasta bulunduğu kişileri uyararak koruyucu aşı gibi tedbirler almalı ve asla kimseye kan vermemelidir. Sürekli kontrol altında olmak en doğrusudur. 
]]>
Hepatit B Bağışıklığı https://www.hepatithastaligi.gen.tr/hepatit-b-bagisikligi.html Sat, 27 Oct 2018 01:04:07 +0000 Hepatit B Bağışıklığı, Hepatit B genellikle virüsal bir hastalık olmaktadır. Hepatit B karaciğerde iltihaplanmaya neden olan ve HBV neden olduğu viral bir hastalık olmaktadır. Hepatit B virüsü genellikle kan, temas ve cinsel yo Hepatit B Bağışıklığı, Hepatit B genellikle virüsal bir hastalık olmaktadır. Hepatit B karaciğerde iltihaplanmaya neden olan ve HBV neden olduğu viral bir hastalık olmaktadır. Hepatit B virüsü genellikle kan, temas ve cinsel yollarla daha çok bulaşmaktadır. Genellikle güney avrupa, doğu ve uzak doğuda sık rastlanan bir hastalıktır. Batı da ise oldukça az rastlanmaktadır. Yani bu durumda bizim en dikkat etmemiz gereken durum ise tehlikeli olan bu hastalıktan kendimizi korumak ve hijyenimize oldukça özen göstermeliyiz. Çünkü bu hastalığı taşıyan kişinin vücudunda olan sıvıda, tükürükde ve terinde bile hastalıkları  mutlaka bulunur. Bu hastalık kesinlikle kendini uzun süre vücutta belli etmemekte ve sinsi bir şekilde ilerlemektedir. Ancak bazende kişilerde bazı belirtiler gözlemlenebilir deride kızarıklık, ateş, eklem ağrısı, kusma, ishal ve kabızlık ile izlenimler gözlemlenebilir. Hepatit B hastalığını taşıyan kişinin kanı veya tükürüğü bir başkasının yarasına değdiği ve bulaştığı  zaman hastalık kişiye daha kolay geçer. Birde tüm bunların yanı sıra kan nakli olan kişiye hastalıklı olan kişinin kanı verilmiş ise bu hastalıktan kaçınılması imkansız olmaktadır. 

Hepatit B bağışıklığı tedavi edilirmi

Hepatit B bağışıklığı kesinlikle tamamen ortadan kaldırılamamaktadır. Ancak ilaçlar ile tedavisi sağlanıp ilerlemesi önlenmektedir. Ancak ağır şekilde geçirilen bu hastalıkta yatak istirahati de tavsiye edilmektedir. Hepatit B bağışıklığı besinleri parçalayamamakta ve oksijen kullanamamaktadır. Bu hastalığın bir çok farklı bağışıklıkları vardır. Yani her vücut Hepatit b bağışıklığını aynı bağışıklık olarak taşımamaktadır. Örneğin bu bağışıklıklar söyle sıralanmaktadır. 
 • Pasif bağışıklık
 • Doğal bağışıklık 
 • Sonradan kazanılan bağışıklık 
Bu şekilde Hepatit B bağışıklığı farklı bağışıklıklar ile vücuda geçebilmektedir. Bu virüs kendi başına işlev görememektedir. Yani canlı bir hücrenin içerisinde çoğalabilir.
]]>
Hepatit Virüsü https://www.hepatithastaligi.gen.tr/hepatit-virusu.html Sat, 27 Oct 2018 01:36:42 +0000 Hepatit virüsü, genel itibari ile akciğerlerde iltihaplanma sonucunda meydana gelen hastalıktır. İnsanlar bu durumdan birçok etken sonucu etkilenerek, hepatit şüphesi ile doktora gitmektedirler. Hepatit virüsün erken teşh Hepatit virüsü, genel itibari ile akciğerlerde iltihaplanma sonucunda meydana gelen hastalıktır. İnsanlar bu durumdan birçok etken sonucu etkilenerek, hepatit şüphesi ile doktora gitmektedirler. Hepatit virüsün erken teşhisi ne kadar çabuk konursa tedavi sürecini de o denli rahatlatmaktadır. Yalnız ne var ki bu virüsün erken teşhisi oldukça zorludur. Hepatit virüsleri genellikle ağız yolu ile bulaşmakta ve vücut içerinse de oldukça hızlı bir şekilde çoğalmaktadırlar. Kişi bu virüslerin farkına bile varamadan vücudu ele geçirmektedir. Bu durum kişinin iş, aile ve sosyal hayatını olumsuz şekilde etkilemektedir. Bu virüs ağız yolu ile bulaştığından yenilen yiyecek ve içeceklerin hijyenliği konusunda her birey titiz olmak zorundadır. Bu sayede hepatit virüsünden öncesinde ve sonrasında başka türlü virüslerinde girmesi önlenmiş olup, bu hastalığın tedavi sürecinde kişiye zorluk çıkarmasıda engellenmiş olur. Hepatit virüsleri tıbbi olarak beş ayrı başlıkta sıralanmaktadır.

Hepatit Virüsü Çeşitleri

Hepatit A Virüsü; en zararsız olan hepatit virüsü türüdür aynı zaman da en çok görülenidir. Genel hijyen kurallarının uygalanmadığı yiyecekler üzerinden bulaşan ve sonucunda kişinin ishal gibi sindirim sistemini etkileyen bir virüstür.

Hepatit B Virüsü; kan yolu ile bulaşan bir hepatit virüsü türüdür. İltihaplanmış olan kanın bir başka kişiye nakil yapılması sonucunda bulaşması en yaygın sorunlardandır. Nadirende olsa iltihaplı kanın cilde teması halinde de bulaştığı görülmektedir. Erken teşhisin konulmadığı kişilerin aile içerisine de bu virüsü yayma ihtimali bulunmaktadır. Aynı tıraş bıçağı, aynı bardaktan su gibi aslında çok önemsemediğimiz noktalardan da bulaşabilme ihtimali söz konusudur. Kişide çok fazla bir rahatsızlık gözlemlenmeden aşıların düzenli yapılması sonucunda ortadan kalkmaktadır. Tedavisinde gecikme sonucunda büyük hastalıklara neden olabilmektedir.

Hepatit C Virüsü; kişiler arasında cinsel temas sonucunda bulaşan bir hepatit virüsü türüdür. Günümüz hastalıklarından olan AİDS de hepatit c virüsüne örnektir. AİDS de hem kan yolu ile hem de cinsel ilişki ile bulaşmaktadır. Gerekli önlemlerin alınmadığı durumlar yüzünden Dünya üzerinde bu hastalık ile savaşan seksen milyona yakın insan bulunmaktadır. Erken teşhis ve tedavi uygulanmaz ise kişinin karaciğerinin iflasına kadar yol açmaktadır.

Hepatit D Virüsü; bu viürs türü diğer hepatit türleri ile birlikte olduğunda tehlike arz etmektedir. ÖZellikle de bu virüs türü hepatit B virüsü ile birlikte görüldüğünde büyük sorunlara neden olmaktadır. Herhangi bir virüs türü görüldüğünde bu virüs türünden korunmak adına önlemler alınması gerekmektedir.

Hepatit E Virüsü; tıpkı hepatit A virüsü gibi sadece hamile olan bayanlar da ciddi problem oluşturmaktadır. Farklı olarak da genellikle karaciğer problermlerine neden olmaktadır.

]]>
Hepatit Nasıl Bulaşır https://www.hepatithastaligi.gen.tr/hepatit-nasil-bulasir.html Sat, 27 Oct 2018 21:38:50 +0000 Hepatit nasıl bulaşır, Hepatit hastalığı milyonlarca insanının yaşamını yitirmesine neden olmaktadır. Bu hastalık kan, cinsel ilişki ve vücut sıvıları ile bulaşmak göstermektedir. İnsan sağlığını ciddi boyunlard Hepatit nasıl bulaşır, Hepatit hastalığı milyonlarca insanının yaşamını yitirmesine neden olmaktadır. Bu hastalık kan, cinsel ilişki ve vücut sıvıları ile bulaşmak göstermektedir. İnsan sağlığını ciddi boyunlarda etkileyen bu hastalık tehlikeli olan hastalıklar arasında yer almaktadır. Hastalığın bulaşması için alınacak olan bir çok önlem bulunmaktadır.

Hepatit nasıl bulaşır sorusu hemen hemen herkes tarafından merak edilen bir konudur. Hepatit hastalıklarının bir çok türü bulunmaktadır. Hepatit türleri hepatit A, hepatit B, hepatit C, hepatit D ve hepatit E  olarak bilinmektedir. Genellikler kan yolu ve cinsel ilişki yolu ile bulaşabilen bu tür hastalıklar ciddi sağlık sorunları oluşturabilirler. 

Hepatit A nasıl bulaşır
Hepatit A hastalığı mikroplu yiyeceklerden, kirli sulardan ve oral yollar ile bulaşmaktadır. Aşısı bulunan bu hepatit hastalığı çocuklarda daha hafif bir şekilde görülmektedir. Bunun yanı sıra yetişkin insanlarda ise belirtileri daha ağır bir şekilde meydana gelebilmektedir. Hastalık hijyenli olmayan bölgelerde de bulaşabilmektedir. Bunun yanı sıra temiz yıkanmayan sebze ve meyvelerin tüketilmesi ile de bulaşabilmektedir. 

Hepatit B nasıl bulaşır

Bu hastalık karaciğer iltihabı anlamına gelen hepatit türlerinden biridir. Hastalığın vücutta kendini göstermesi bireyde çok ağır durumların oluşmasına neden olabilmektedir. Hepatit B hastalığı kan yolu ile ve yakın temas ile bulaşmaktadır. Vücudun herhangi bir bölgesinde oluşan çatlak ve yaraya hepatit B virüsü taşıyan bir kişinin tükürüğünün veya terinin teması bile hastalığın bulaşmasına neden olmaktadır. Bunun yanı sıra cinsel ilişki yolu ve cinsel organ sıvıları ile de bulaşabilmektedir. 

Hepatit C nasıl bulaşır

Genellikle kan yolu ile bulaşan bu hastalık virüs enfeksiyonu sonucu karaciğerde meydana gelen bir hastalıktır. Bu hastalık buluşması ile ilk haftalarda hafif belirtiler göstermektedir. İlerlemesi ile birlikte ömür boyu vücutta kalabilir. Bunun yanı sıra bu hastalık akut veya kronik bir özellik gösterebilmektedir. Ayrıca bu hastalığın % 20 sinde buluşma nedenleri tam olarak bilinmemektedir. 

Hepatit D nasıl bulaşır

Bu hepatit türü delta virüsü olarak bilinmektedir. Karaciğerin şişmesine neden olan hepatit D virüslerden dolayı meydana gelmektedir. Vücutta tek başına görünmeyen bu hepatit türünün meydana gelebilmesi için hepatit B virüsü taşıması gerekmektedir. Oldukça bulaşıcı bir özelliği bulunan bu hastalığın kan ve kan yolları ile bulaştığı bilinmektedir. Bunun yanı sıra vücut sıvıları ile temas sonucu da bulaşabilmektedir. 

Hepatit E nasıl bulaşır

Karaciğeri etkileyen bu virüs diğer hepatit türleri gibi ciddi sorunlar meydana getirmez. Bu tür hastalıklar çoğu zaman kısa bir süre içerisinde iyileşmektedir. Hepatit E hastalığı hijyen sorununun yaşanmış olduğu bölgelerde ortaya çıkmaktadır. 

Hepatit nasıl bulaşır sorusuna verilecek en doğru cevap kuşkusuz kan yolu, cinsel ilişki ve hijyensiz ortamlardan bulunmaktır. Bu tür hastalıklara engel olmak için gerekli olan aşılar zamanında vurulmalıdır. Özellikler yeni doğan çocukların hepatit aşıları zamanında yapılmalıdır. 


]]>
Hepatit B Karaciğer https://www.hepatithastaligi.gen.tr/hepatit-b-karaciger.html Sun, 28 Oct 2018 19:34:35 +0000 Hepatit B karaciğer organının iltihaplanmasına neden olan bir hastalık türüdür. Viral bir hastalık olan hepatit B kan ve cinsel temasla bulaşmaktadır. Vücutta uzun süreler boyunca kendini belli etmeden ilerleyen bu hastalık Hepatit B karaciğer organının iltihaplanmasına neden olan bir hastalık türüdür. Viral bir hastalık olan hepatit B kan ve cinsel temasla bulaşmaktadır. Vücutta uzun süreler boyunca kendini belli etmeden ilerleyen bu hastalık ilerledikçe çok ciddi sorunların oluşmasına neden olabilmektedir. İlerlemesi durumundan karaciğer kanserine neden olabileceği gibi siroz gibi hastalıkların ortaya çıkmasına da zemin hazırlamaktadır. Bu hastalık vücutta kısa bir süre içerisinde oluşup tekrardan kaybolabilmektedir. Ancak hastalık bazen de kronik bir hal alabilir. Hastalığın kronik bir özellik göstermesi gibi durumlar genellikle hasta olan bireyin yaşı ile alakalı bir durumdur. Hepatit B hastalığında kronikleşme durumu yaş arttıkça düşme özelliği göstermektedir. Bu hastalık altı aydan daha fazla sürmüş ve iyileşmemiş ise ömür boyu vücutta kendini gösterir yanı kronikleşmiştir. 

Hepatit B karaciğer nasıl meydana gelir
 • Bir virüs enfeksiyonu olan bu hastalık bağışıklık sisteminde meydana gelen hasar sonucu ortaya çıkmaktadır. 
 • Hastalık ayrıca çok fazla alkol ve sigara tüketme gibi durumlarda da ortaya çıkabilmektedir. Özellikler alkol hepatit B karaciğer hastalığının oluşmasında en etkili olan unsurdur. Alkol karaciğer de hasar oluşmasına neden olan ve karaciğer hücreleri için toksik olan zararlı bir içecektir. 
 • Ayrıca bu hastalığın oluşma nedenleri arasında ilaç ve kimyasal maddelerde bulunmaktadır. 
Karaciğerin hasta olmasına neden olan bir çok virüs bulunmaktadır. Bu virüs türleri hepatit A, hepatit B, hepatit C, hepatit D ve hepatit E  dir. Hepatit türlerinin hepsi içerisinde farklı türde virüs bulundurmaktadır. Hepatit B virüsü kan yoluyla bulaşmakta olan bir virüstür ve karaciğerin tahrip olamasına neden olmaktadır. 

Hepatit B karaciğer belirtileri
 • Hastalıkta çoğu zaman bir belirti ortaya çıkmaz. Bazı hastalarda sadece grip olarak ortaya çıkmaktadır. 
 • Hastalığın kendini belli etmesi durumunda yorgunluk, ağrı, sızı, ateş ve iştah kaybı gibi durumlar ortaya çıkar. 
 • Bunun yanı sıra kilo kaybı, mide bulantısı, güçsüzlük ve kaşıntı gibi durumlar ile kendini gösterebilmektedir. 
 • Hepatit b nedeniyle karaciğerde meydana gelecek olan bu hastalık kendini bazen ten ve gözlerde sararma ile gösterebilmektedir. Ayrıca bireyin karın boşluğu şişer ve kan kusma gibi durumlarda ortaya çıkabilir. 
Bu hastalığın anneden bebeğe geçme ihtimali de bulunmaktadır. Hepatit B virüsü taşına anne doğum sırasında kan yoluyla bebeğe bu virüsü bulaştırabilmektedir. Bunun yanı sıra korunmasız cinsel ilişki, vücuda dövme yaptırma, kişisel eşyaların paylaşımı ve cerrahi operasyonlar esnasında da bulaşabilmektedir. 
]]>
Hamilelikte Hepatit B https://www.hepatithastaligi.gen.tr/hamilelikte-hepatit-b.html Mon, 29 Oct 2018 12:14:39 +0000 Hamilelikte Hepatit B, HBV virüsünün muhtelif şekillerde vücuda girmesi sonuncuda, karaciğere yerleşerek bu tip organlarda ciddi şekilde hasarlar oluşturarak, sonuçlanan bir hastalık türüdür. Özellik bu çocuklarda en fazla ol Hamilelikte Hepatit B, HBV virüsünün muhtelif şekillerde vücuda girmesi sonuncuda, karaciğere yerleşerek bu tip organlarda ciddi şekilde hasarlar oluşturarak, sonuçlanan bir hastalık türüdür. Özellik bu çocuklarda en fazla olmaktadır. Tabi bu durumda da hamilelik de nasibini almıştır. Hastaların, yakın temas sonucunda anne adayının bebeğine hastalık bulaştırmak için önemli bir kaynak teşkil etmektedirler. Yani hamilelikte çok dikkatli olmak gerekir. Bünye zayıf düştüğü için Hepatit B gibi virüsleri hemen kabul eder ve bulaşmasına neden olur. 

Hamilelikte Hepatit B hastalığı yapılacak basit testlerle kolayca anlaşılabilir ve önemli bir hastalıktır. Bu yüzden tüm hamilelerde bu hastalığın tarama testlerini başlangıçta yapmaları gerekir. Bu sonucunda da hamilelikte bu hastalığın veya taşıyıcılık durumu anlaşılabilir.

Hamilelikte Hepatit B Etkisi

Bu dönemde anne adaylarının en fazla sorduğu sorulardan biridir. Ama hamile kadın kendisinden çok bebeğini düşünmektedir. Yani bu hastalığın bebeğe herhangi bir olumsuz etkisi yoktur. Annedeki Hepatit B virüsünün plasenta aracığıyla bebeğe geçmesi çok nadir rastlanan bir vakadır. Ama önemli bir husus belirtmek gerekirse, bebeğin doğum anında anneden çıkan sıvıların bebeğe temas etmesi sonucunda Hepatit B virüsü bulaşır.

Hamilelikte Hepatit B Önlemi

Hamilelikte Hepatit B virüsünün bulaştığı zaman hemen tetkikler yapılmalı ve virüs tespit edilmelidir. Alınacak bu önlem ile bebeğin doğumundan sonra hemen bir Hepatit B aşısı yapılması gerekir. Bu virüse karşı takılacak serumun içine koruyucu antikorlar mevcut olacağından bebeğe geçen virüsleri yok edecektir. Daha sonra istirahatlar, karaciğer koyucu bir diyet ve bunu destekleyecek bazı vitaminler alınmalıdır. Şunu belirtmek gerekirse, şimdiye dek Hepatit B virüsüne karşı bir etkili bir ilaç üretilmemiştir. 

]]>
Otoimmün Hepatit https://www.hepatithastaligi.gen.tr/otoimmun-hepatit.html Tue, 30 Oct 2018 01:42:33 +0000 Otoimmün Hepatit; vücut bağışıklık sisteminin karaciğer hücrelerine saldırması sonucu meydana gelen ve sık rastlanılmayan bir hastalıktır. Otoimmün hepatit karaciğerde iltihap oluşumuna neden olmaktadır. Bu hastalık karaci Otoimmün Hepatit; vücut bağışıklık sisteminin karaciğer hücrelerine saldırması sonucu meydana gelen ve sık rastlanılmayan bir hastalıktır. Otoimmün hepatit karaciğerde iltihap oluşumuna neden olmaktadır. Bu hastalık karaciğer yetmezliğine yol açar. Siroz hastalığının da tetikleyicisi konumundadır. Hastalığın kuluçka süresi belirsizdir. Vücudun bağışıklık sistemi kendisine karaciğeri hedef göstererek karaciğere saldırır bu durumda otoimmün hepatiti ortaya çıkarır. Hastalığın kadınlarda görülme ihtimali erkeklere göre daha yüksektir. İmmün sistem kendisine ait hücreler ile yabancı hücreleri ayırt etme sorunu yaşayarak karaciğer hücrelerine saldırır ve zarar verir. İmmün sistemin bu şekilde yanlış yapmasının kaynağı bilim adamları tarafından hala tespit edilememiştir. Otoimmün hepatit bulaşıcı bir hastalık değildir. Çünkü bu hastalık kişinin kendi bağışıklık sistemine özgü olduğu için diğer bağışıklık sistemlerini etkilemez.

Otoimmün hepatit hastalığı belirtileri;
 • Dışkının açık renkli olması
 • İdrarın koyu renkte olması
 • Normalden yüksek ateş
 • Gözlerde ve ciltte sararma
Otoimmün hepatit hastalığı genel olarak hafif belirtiler gösteren kimi zaman başka bir hastalığın tespiti için yapılan tetkikler ile ortaya çıkan bir hastalık olma özelliğini gösterir. Anti nükleer antikorlar, düz kas antikorları ve karaciğer ve böbrek mikro organizmalarına karşı meydana gelmiş olan antikorlar otoimmün hepatit hastalığının tanısının konulabilmesi için hastaya yapılan testlerdir. Bu hastalığın tedavi aşamasında uzman doktorlar prednizolon ve azatiyoprin ilaçlarını kullanmaktadırlar. İlaçlar hastaya yan etki yapsa dahi hasta ilaçlarını kullanmak zorundadır aksi takdirde hasta yaşamını yitirebilir. Hastalık ilaç kullanımı ile durdurulabilir ancak bu tekrarlamayacağı anlamına gelmez dolayısı ile de hastanın doktor ilacı kes demeyinceye kadar ilaca devam etmesi gereklidir. Aksi halde hasta ölümcül hastalıklar olan siroz ve karaciğer kanserine kadar ilerleyebilir ve hayatını kaybeder.


]]>
Yetişkinlerde Hepatit B Aşısı https://www.hepatithastaligi.gen.tr/yetiskinlerde-hepatit-b-asisi.html Tue, 30 Oct 2018 04:03:37 +0000 Yetişkinlerde Hepatit B Aşısı, çoğunlukla hepatit B aşısı hastalanma riski yüksek olan kişilerde uygulanmaktadır. Yetişkinlerde hepatit B virüsünün ilerlemesi sonrasında karaciğer harabiyeti, siroz, karaciğer kanseri ve öl Yetişkinlerde Hepatit B Aşısı, çoğunlukla hepatit B aşısı hastalanma riski yüksek olan kişilerde uygulanmaktadır. Yetişkinlerde hepatit B virüsünün ilerlemesi sonrasında karaciğer harabiyeti, siroz, karaciğer kanseri ve ölüm ile sonuçlanabilmektedir. HBV enfeksiyonu riski taşıyan bütün yetişkinlerin mutlaka hepatit B aşısını olmaları gerekmektedir. Hepatit B virüsü genellikle bu hastalığı taşıyan kişiler ile cinsel temasta bulunulması sonrasında kolaylıkla bulaşabilmektedir. Bunun dışında damar yolundan uyuşturucu alan kişilerde, çoklu cinsel ilişki yaşan kişilerde, özellikle 60 yaşının altında olan şeker hastaları risk grubu altında olan yetişkinlerdir. Eğer kişi HBV virüsü taşıyan bir kişi ile aynı ortamda yaşıyorsa, bunun dışında hemodiyaliz hastaları ile HIV enfeksiyonu taşıyan kişiler çoğunlukla risk altında bulunan kişilerdir. 

Yetişkinlerde Hepatit B aşısı Nasıl Uygulanmalıdır 

Yetişkinlerde uygulanan hepatit B aşısı 3 doz olarak yapılmaktadır. Yetişkin bir kişiye ilk doz uygulandıktan sonra yeniden ikinci doz dört hafta sonrasında yapılmaktadır. Hepatit B aşısının en son dozu ise, ikinci dozdan yaklaşık 5 ay sonra yetişkin kişiye uygulanmaktadır. Çoğunlukla bebeklik döneminde uygulanan hepatit B aşısı özellikle risk grubu altında olan yetişkin kişilerde yapılması gerekli olan bir aşıdır. Kişiye hepatit B aşısı uygulandıktan sonra bir kaç gün aşının vurulduğu yerde ağrı hassasiyeti meydana gelebilir. Hatta bazı yetişkinlerde hepatit B aşısı sonrasında yüksek dereceli ateş görülebilir. Çok düşük bir ihtimalde olsa aşı vurulduktan sonra alerjik reaksiyon gösterebilmektedir. 
]]>
Hepatit B Kronik https://www.hepatithastaligi.gen.tr/hepatit-b-kronik.html Tue, 30 Oct 2018 14:20:36 +0000 Hepatit B Kronik, Karaciğer dokusunun iltihaplanması sonucunda ortaya çıkan hastalık tablosudur. Hepatit B, 5-6 aydan fazla sürebildiği gibi yıllarca da devam edebilir. Bu durumda hastalık Kronik Hepatit B adını alır. Hasta Hepatit B Kronik, Karaciğer dokusunun iltihaplanması sonucunda ortaya çıkan hastalık tablosudur. Hepatit B, 5-6 aydan fazla sürebildiği gibi yıllarca da devam edebilir. Bu durumda hastalık Kronik Hepatit B adını alır. Hastalığın ilk dönemlerinde hafif ve atlatılabilir bir hastalıkmış gibi görünse de bazı hastalar hayatının sonuna kadar bu hastalıkla mücadele ediyor. Hepatit B hastalığı ilerleyip, karaciğer kanseri ve siroza neden olabiliyor. Hepatit B hastalığının kronikleşmesi, hastalığın ortaya çıktığı yaş grubu ile ilgilidir. Bebeklerde kronikleşme  düzeyi oldukça yüksekken, 5-6 yaşlarının üzerindeki hastalarda bu düzey bebeklere nazaran çok düşüktür.

Hepatit B Kronik Belirtileri Nelerdir

Hepatit B Kronik hastalığı, 25-30 yıl gibi uzun süre boyunca sürebilir. Vücutta fizyolojik hiç bir belirti göstermeden devam eder. Ancak bu süre içerisinde, karaciğerde meydana gelen iltihaplanmalar sonucunda, karaciğer dokusunda bozulmalar meydana gelir. Hepatit B kronik hastalığını taşıyan hastaların %20 sinde hastalığın ilerleyen dönemlerinde siroz ve karaciğer kanseri tanısı konulmaktadır. Bununla birlikte hastada hiç bir belirti görülmeyebilir.

Hepatit B Kronik bulaşıcı mıdır

Anneden, doğum esnasında bebeğe, cinsel ilişki sırasında karşı tarafa, kişisel temizlik malzemelerinin ortak kullanılması sonucunda, ve diğer bir çok nedenden dolayı bulaşabilir. Hastalığın bulaşması sonucunda kişide; karaciğer yetmezliği, siroz ve karaciğer kanseri gibi ciddi hastalıklar ortaya çıkar.

Hepatit B Kronik tedavisi

Tedavisi olan bir hastalık olup, uzman doktorlar tarafından hasta periyodik olarak kontrol edilmelidir. Düzenli olarak yapılan kontroller sayesinde hastalığın ilerleyişi ve uygulanacak olan tedavi metotları belirlenir. Az sayıda olmakla birlikte Hepatit B Kronik hastalığında çeşitli ilaçlar kullanılmaktadır. Bu hastalıkta bilinmesi gereken en önemli nokta, hastalığın tedavisinin mümkün olduğu, çeşitli tedavi yöntemlerinin bulunduğudur.
]]>
Gebelikte Hepatit B Aşısı https://www.hepatithastaligi.gen.tr/gebelikte-hepatit-b-asisi.html Wed, 31 Oct 2018 05:24:24 +0000 Gebelikte hepatit B aşısı, hamilelik süreci içerisinde anne adayının kendini koruması son derece önemlidir. Özellikle vücuda girecek enfeksiyonlardan dolayı kendini koruması bebeğinin de korunması anlamına gelir. Virüs vücuda Gebelikte hepatit B aşısı, hamilelik süreci içerisinde anne adayının kendini koruması son derece önemlidir. Özellikle vücuda girecek enfeksiyonlardan dolayı kendini koruması bebeğinin de korunması anlamına gelir. Virüs vücuda girdiği zaman öncelikle kuluçka dönemi ile bekleme yaparken; daha sonrasında aktif hale gelerek birçok hastalığa sebebiyet verebilir. Ömür boyu bağışıklık sisteminde yer alan Hepatit B kronikleşme sonucu karaciğer problemlerine sebebiyet verebilir.  Virüs vücuda girdikten sonra yaklaşık olarak 6 ay belirti vermeden vücutta beklerken daha sonrasında kızarıklık, kaşıntı, kırgınlık, yorgunluk, yüksek ateş, dışkıda problem gibi belirtiler yanında; sararma, ciltte solgunluk gibi belirtiler ile kendini belli eder. Gebelik süreci içerisinde annenin bu virüsten korunması için gerekli tedbirlerin alınması gerekir. Gebelikte hepatit B aşısı uygulanması doktorun kontrolünde gerçekleştirilir. Gebelikte Hepatit B enfeksiyonunda tedavi şekli diğer dönemlerde bulunan tedavi şekli ile aynıdır. Bu süreç içerisinde kişinin istirahat ederek dinlenmesi; sağlıklı ve dengeli baeslenmesi ile birlikte ilaç kullanımının yanı sıra tam anlamıyla hepatit B nin vücuttan giderilmesini destekleyecek ilaç henüz bulunmamıştır. Bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde nadir de olsa karaciğer hasarının artması sebebiyle ölümle sonuçlandığı belirtilmektedir. Gebelik süresi içerisinde geçirilen enfeksiyonun bebek üzerinde olumsuz etki yapması beklenmez. Nadir olarak plesenta ile bebeğe geçtiği belirtilmektedir. Gebelikte hepatit b aşısı uygulaması yapılarak oluşabilecek risklerin en aza indirilmesi sağlanır.

Gebelikte hepatit B aşısı uygulaması

Gebelikte hepatit b aşısı son derece önemlidir. Özellikle normal doğum esnasında anneden salgılanan sıvılar ile birlikte bebeğe temas ederek geçmesi gözlerken; emziren annelerde sütten mi bebeğe geçtiği belirtilmektedir. Bu süreç içerisinde bebeğe geçmesi halinde ölüme bile sebebiyet vereceği belirtilirken; yeni doğan bebeklerde Hepatit B'nin kronikleşerek devam ettiği belirtilmektedir. Bu sebepten dolayı gebelik sürecinde Hepatit B aşısının önemi vurgulanmaktadır. Gebelik süreci içerisinde anne de herhangi bir şikayet bulunmasa bile uygulanacak tetkikler ile Hepatit B kontrollü yapılması gerekir. Yapılan uygulamalar ile pozitif çıkması halinde aşı takvimine göre hepatit b aşısı uygulanır. Bu süreç içerisinde anne adayına Hepatit B immün Serumu uygulanır. Uygulanan bu serumun içerisinde Hepatit B virüsüne karşı geliştirilmiş olan antikorlar bulunmaktadır. Böylece vücut içerisinde Hepatit B virüsünün yok edilmesi sağlanır. Gebelikte hepatit b aşısı gebelik süreci öncesinde bile uygulanmış olsa bile gebelik içerisinde aşı takvimine göre zamanı gelince yapılması gerekir. Ayrıca yapılan tetkiklerin süresi içerisinde risk oranı yüksek olan gebelere mutlaka hepatit b aşısı uygulaması yapılması gerekir.
]]>
Hepatit C https://www.hepatithastaligi.gen.tr/hepatit-c.html Wed, 31 Oct 2018 20:34:07 +0000 Hepatit C, virüs enfeksiyonundan kaynaklanan bulaşıcı bir karaciğer hastalığıdır. Birkaç hafta devam eden vakaların yanında, yaşam boyu etkili olan ciddi vakalara da neden olabilir. HCV virüs enfeksiyonu sonucunda oluşan hepatit Hepatit C, virüs enfeksiyonundan kaynaklanan bulaşıcı bir karaciğer hastalığıdır. Birkaç hafta devam eden vakaların yanında, yaşam boyu etkili olan ciddi vakalara da neden olabilir. HCV virüs enfeksiyonu sonucunda oluşan hepatit C kronik ve akut şekilde hastaları etkileyebilir. Bulaşması genellikle kan yoluyla olan hastalığı akut formu virüsün vücuda girmesinden sonra altı ay kadar devam eder. Hastaların dörtte üçünde akut hepatit C görülür. Tedavisi yapılmadığı zaman kronikleşen hepatit C yaşam boyunca hastayı etkileyebilir, siroz ve karaciğer kanseri gibi ciddi hastalıklara yol açabilir. Hastaları ölüme kadar sürükleyebilir. Hepatit C hastalığından korunmak için bir aşıda bulunmamaktadır. Hepatit C virüsü vücuda girdikten sonra ne yazık ki herhangi bir belirti vermeden karaciğerde hasara yol açmaktadır. Çok düşük oranda bazı hastalarda belirtiye yol açabilir. Bu yüzden rutin kontroller hepatit C hastalığının tespitinde oldukça önemlidir.

Hepatit C nasıl bulaşır

Hepatit C virüsü daha çok enfekte olan kişinin kanıyla bulaşmaktadır. Bu damar içinden uyuşturucu kullananlarda ekipmanların ortak kullanımından, annenin hepatit C virüsü taşıyıcısı olması nedeniyle yen doğan bebeğe bulaşmasıyla, sağlık sektörü çalışanlarında kazara iğne batması gibi nedenlerle, nadiren jilet, diş fırçası gibi eşyaların ortak kullanımıyla olabilir. Hepatit C nadiren cinsel yolla da bulaşabilir. Bu durum daha çok birden fazla partnerli cinsel yaşamın olmasında, bulaşıcı başka cinsel yolla bulaşan hastalığın olmasında ya da hepatit C taşıyıcısı olunması halinde görülüyor. Hepatit C öyle aynı tabaktan yemek yemekle, suyun yiyeceğin ortak tüketilmesiyle, sarılmakla, öpüşmekle, ortak tuvalet kullanımıyla, aynı havuza girmekle, aynı ortamda bulunmakla bulaşmaz. Hamilelik sırasında hepatit C bebeğe geçmez. Fakat doğumda % 4 oranında anneden bebeğe geçme riski vardır. Bu risk taşıyıcı olanlarda daha fazladır.

Hepatit C hangi belirtileri gösterir

Genellikle belirti vermeden ilerleyen hepatit C rahatsızlığı, bazı hastalarda vücuda virüsün girmesinden 6-7 hafta sonra bazı belirtilerde verebilir. Bunlar;
 • İştahsızlık
 • Ateş
 • Mide bulantısı ve kusma, karın ağrısı
 • Halsizlik
 • İdrarın renginde koyulaşma
 • Eklem ağrıları
 • Özellikle göz aklarında, ciltte sararma olması
Bu belirtiler genellikle akut hepatit C hastalarında görülebilir. Kronik hepatit C hastalarında ise genellikle belirti olmaz. Ancak bu hastaların karaciğer hasarına uğramış olması muhtemeldir. Karaciğerdeki hasar ileri boyutlara varıncaya kadar herhangi bir belirti gözlenmeyebilir. Hastalığın teşhisi de rutin karaciğer tetkikleri sırasında yapılabilir.

Hepatit C hangi etkilere neden olabilir

Hastalığın belirti vermeden ilerlemesi ve kronik hale gelmesi halinde hastaların;
 • % 70-85 kadarında kronik hepatit C gelişerek, % 60-70 kadarında karaciğer hastalığı oluşur
 • % 5-20 kadarında ise 25-30 yıl içinde siroz meydana gelir.
 • % 1-5 kadarında ise hastaların siroz ya da karaciğer kanserinden kaybedilmesi kaçınılmazdır.
Hepatit C tanısı ve tedavisi

Hastalarda önce tarama testi yapılır. Kanda HCV enfeksiyonuna karşı oluşan antikor tespiti bu testle belirlenir. Anti HVC denilen test pozitif çıkarsa, doğrulama amaçlı ikinci test yapılır. Pozitif test sonucu hastanın HCV ile karşılaşmış olduğunu gösterir. Bu sonuç enfeksiyonun olduğu hakkında bir bilgi vermez. Hepatit C tedavisinde etkin bir tedavi yolu izlenebilir. Hastaların bu alanda uzmanlaşmış bir doktorun kontrolünde olması gerekir. Bu tedavi sırasında alkol kullanımından kaçınmaları, ilaç kullanımı için doktora danışmaları gerekir. Doktora danışmadan da bitkisel tedavi yollarına başvurulmamalıdır.

Hastalığın tedavisinde ribavirin ve peginterferon standart olarak kullanılan ilaçlardır. Tedavi uygul]]> Hepatit B Siroz https://www.hepatithastaligi.gen.tr/hepatit-b-siroz.html Thu, 01 Nov 2018 18:38:01 +0000 Hepatit B siroz karaciğerin büyümesi ve karaciğer organın körelmesine neden olan bir hastalık türüdür. Viral bir hastalık olan hepatit B kan ve cinsel temas ile bulaşmaktadır. Vücutta uzun süreler boyunca kendini belli et Hepatit B siroz karaciğerin büyümesi ve karaciğer organın körelmesine neden olan bir hastalık türüdür. Viral bir hastalık olan hepatit B kan ve cinsel temas ile bulaşmaktadır. Vücutta uzun süreler boyunca kendini belli etmeden ilerleyen bu hastalık ilerledikçe çok ciddi sorunların oluşmasına neden olabilmektedir. İlerlemesi durumundan karaciğer kanserine neden olabileceği gibi siroz gibi hastalıkların ortaya çıkmasına da zemin hazırlamaktadır. Bu hastalık vücutta kısa bir süre içerisinde oluşup tekrardan kaybolabilmektedir. Ancak hastalık bazen de kronik bir hal alabilir. Hastalığın kronik bir özellik göstermesi gibi durumlar genellikle hasta olan bireyin yaşı ile alakalı bir durumdur. Hepatit B hastalığında kronikleşme durumu yaş arttıkça düşme özelliği göstermektedir. Bu hastalık altı aydan daha fazla sürmüş ve iyileşmemiş ise ömür boyu vücutta kendini gösterir yanı kronikleşmiştir. 

Hepatit B siroz nasıl meydana gelir

 • Bir virüs enfeksiyonu olan bu hastalık bağışıklık sisteminde meydana gelen hasar sonucu ortaya çıkmaktadır. 
 • Ölümcül hastalıklar listesinde yer almakta olan bir karaciğer hastalığıdır.
 • Hastalık ayrıca çok fazla alkol ve sigara tüketme gibi durumlarda da ortaya çıkabilmektedir. Özellikler alkol hepatit B siroz hastalığının oluşmasında en etkili olan unsurdur. Alkol karaciğer de hasar oluşmasına neden olan ve karaciğer hücreleri için toksik olan zararlı bir içecektir. 
 • Ayrıca bu hastalığın oluşma nedenleri arasında ilaç ve kimyasal maddelerde bulunmaktadır. 

Karaciğerin siroz olmasına neden olan bir çok virüs bulunmaktadır. Bu virüs türleri hepatit A, hepatit B, hepatit C, hepatit D ve hepatit E  dir. Hepatit türlerinin hepsi içerisinde farklı türde virüs bulundurmaktadır. Hepatit B virüsü kan yolu ile bulaşmakta olan bir virüstür ve karaciğerin tahrip olamasına neden olmaktadır. 

Hepatit B siroz belirtileri

 • Hastalığın kendini belli etmesi durumunda yorgunluk, ağrı, sızı, ateş ve iştah kaybı gibi durumlar ortaya çıkar. 
 • Bunun yanı sıra kilo kaybı, mide bulantısı, güçsüzlük ve kaşıntı gibi durumlar ile kendini gösterebilmektedir. 
 • Hepatit b siroz, karaciğer organında meydana gelecek olan bu hastalık kendini bazen ten ve gözlerde sararma ile gösterebilmektedir. Ayrıca bireyin karın boşluğu şişmeler ve kan kusma gibi durumlar da ortaya çıkabilir. 

Karaciğerde sirozun meydana gelmesi ile birlikte organ görevini tam olarak yapamaz. Karaciğer vücutta bulunan zehirli maddeleri süzmeye çalışır ancak sirozun oluşmasından dolayı bu önemli işlev tam olarak yerine getirilemez. Bu nedenden dolayı hücreler tahrip olmaya başlar. Cinsel istek azalır ve aç karnına kusmalar meydana gelir. Alkole bağlı sirozun tedavisi maalesef mümkün değildir. Tedavisi için doktorların tavsiye etmiş olduğu ilaçların dışında ilaç kullanımının yapılmaması gereklidir.

]]>
Bebeklerde Hepatit B Aşısı Sonrası https://www.hepatithastaligi.gen.tr/bebeklerde-hepatit-b-asisi-sonrasi.html Fri, 02 Nov 2018 01:35:08 +0000 Bebeklerde Hepatit B Aşısı sonrası, sağlıklı bir yaşam ve gelecek için bebeklerin aşı yapılması son derece önemlidir. Hepatit b ciddi bir karaciğer hastalığıdır. Bunun önüne geçmek için bebeklerin aşı olması z Bebeklerde Hepatit B Aşısı sonrası, sağlıklı bir yaşam ve gelecek için bebeklerin aşı yapılması son derece önemlidir. Hepatit b ciddi bir karaciğer hastalığıdır. Bunun önüne geçmek için bebeklerin aşı olması zorunludur, yapılan aşı ileri ki yıllarda hepatit olmasını engellemektedir. Doğum yapan bir annenin bebeği doğduğu an itibari tek toz olarak bebeğe enjekte edilerek vücudun mikroplara karşı savaşmasını sağlar. Bu şekilde bebeğin vücudu mikroplara alışarak bağışıklık sistemi güçlenir, bu arada bebekte ateş görülme ihtimali olabilir. Bebeklerde Hepatit B Aşısı sonrası aşı yapılan bölgede kızarıklık ve şişme olması son derece normal ve olası bir durumdur. 

Bebeklerde Hepatit B Aşısı sonrası tepkiler

Bir çok bebeğin belli aralarla ağrı olması normal ve olabilir, bu durumda anne bebeğine ağrı kesici, ateş düşürücü vererek bebeği sakinleştirebilir. Yapılan Hepatit B Aşısı sonrası her bebekte farklı reaksiyon gösterebilir, Bazı bebeklerde 3 yada 4 gün huzursuzluk olabilir, yeni doğan bebeklerde kilosu ikinin altında ise hepatit b aşısı yapılmamaktadır. Bebeklerde Hepatit B Aşısı sonrası yeni doğan bir bebeğe bu aşı yapılmazsa çocukta her yaşta hastalığa yakalanma riski oluşabilir. Her anne ve baba sağlıklı bebeğe sahip olmak istediği gibi aşılarına da bir o kadar önem verilmelidir. Bu yapılan aşıların yan etkileri en fazla 3 gün sürmektedir.

Bebeklerde Hepatit B Aşı sonrası bakım nasıl olmalıdır 

Bu konuda bebekler anne tarafından bakıma alınmalıdır. Bebeğin aşı vurulduğu bölge sonrasında oluşabilecek şişlik gibi durumla karşılaşılırsa soğuk kompres uygulaması gün içinde bir kaç kez uygulanmalıdır. Ayrıca aşı sonrası yan etki üç günü geçerse mutlaka doktora bildirilmelidir. Bebeklerde Hepatit B Aşısı bakıma dikkat edilerek bebeğin huzuru sağlanarak daha sonraki aşıları bebeğin sağlıklı gelişimi için ihmal edilmeden yapılmalıdır.
]]>
Hepatit B Aşısı Kaç Yıl Korur https://www.hepatithastaligi.gen.tr/hepatit-b-asisi-kac-yil-korur.html Fri, 02 Nov 2018 10:40:45 +0000 Hepatit B Aşısı Kaç Yıl Korur, genellikle hepatit B hastalıkları riski taşıyanlar ve hepatit B hastası olanlar için yapılan bir aşıdır. Günümüzde yapılan son araştırmalara göre dünya çapında yaşayan insanların her ü Hepatit B Aşısı Kaç Yıl Korur, genellikle hepatit B hastalıkları riski taşıyanlar ve hepatit B hastası olanlar için yapılan bir aşıdır. Günümüzde yapılan son araştırmalara göre dünya çapında yaşayan insanların her üç kişiden birisinde hepatit B hastalığı tespit edilmiştir. Fakat pek çok kişi hepatit B hastası olduğunun bile farkında değildir. Hepatit B hastalığı çoğunlukla kalabalık hastane ortamlarında ya da askeriye gibi ortamlarda, kalabalıklaşan nüfus artışının fazla olduğu ortamlarda bulunan insanlarda etkisini göstermektedir. Hepatit B hastalığı özellikle kolaylıkla bulaşabilen bir hastalık olmasından dolayı yayılma etkisi oldukça sık olan bir hastalıktır. Bu nedenle risk altında olan kişiler mutlaka bu hastalık bulaşmadan önce hepatit B aşılarını yaptırmaları büyük önem taşımaktadır. 

Hepatit B hastalığı hiç hafife alınmayacak kadar önemli olan bir hastalıktır. Özellikle hepatit B hastalığı karaciğere sızarak burada iltihaplanmaya, sindirim sisteminde iltihaplanmaya neden olan bir hastalıktır. Hepatit B virüsü karaciğerin iltihaplanmasına neden olarak, bu iltihaplanma sonrasında karaciğer yetmezliği ve karaciğer kanseri hastalığına yol açabilmektedir. Karaciğere yerleşen hepatit B virüsü kolaylıkla çoğalabildiği için hastalık oldukça kısa bir süre zarfında ilerler. Bundan dolayı karaciğer yetmezliği ve karaciğer kanseri gibi çok ciddi hastalıkların ardı ardına yaşanmasına neden olmaktadır. 

Hepatit B Aşısı Vurulduktan Sonra Yaklaşık Kaç Yıl Koruma Sağlar

Uzmanların yaptığı araştırmalar sonucunda hepatit B aşısı yaptıran kişiler yaklaşık olarak 15 yıl bu aşının koruması altında kalırlar. Daha sonrasında hepatit B aşısının koruması azalmaktadır. Hepatit B aşısı genellikle şüphe duyulduğunda ya da bu hastalık bulaştığı zaman yapılması gerekli olan bir aşıdır. Eğer hepatit B aşısı 6 ay içinde yapılmazsa akut virüs halinde olan hepatit virüsü yerleşerek kronik virüs şeklini alabilmektedir. Özellikle hepatit virüsü vücuda yerleşerek kronik virüs şeklini almışsa kişinin bütün hayatı boyunca ilerleyerek siroz kanseri hastalığına yakalanmasına sebep olmaktadır. 

Çocuklarda hepatit B virüsü yetişkin kişilere göre çok daha hızlı bir şekilde kronik virüs şeklini almaktadır. Hepatit B aşısını aile hekimlerinde, sağlık ocaklarında ya da hastanelerde yaptırabilirsiniz. Hepatit B aşısı uygulandıktan sonra bebeklerde %100 koruma sağlarken, yetişkinlerde ise %90 koruma sağlamaktadır. Ayrıca hepatit B aşısı oldukça etkili ve güvenli olan bir aşıdır. Bu aşı özellikle karaciğer kanseri hastalığına yakalanma hususunda bir koruyucu görevi görmektedir. Hatta bütün karaciğerde oluşabilecek hastalıklara karşı kişiyi korur. Çünkü yaygın olan karaciğer kanserine karşı hepatit B aşısı kişiyi %80 bu hastalıktan korumaktadır. Hepatit B aşısı insanlara 3 ayrı doz şeklinde uygulanmaktadır, yapılan bu dozlar kişiyi hepatit B hastalığına karşı 12 ile 15 yıl arasında tam bir koruma sağlamaktadır.
]]>
Hepatit A https://www.hepatithastaligi.gen.tr/hepatit-a.html Sat, 03 Nov 2018 05:31:28 +0000 Hepatit A, virüsünün neden olduğu bulaşıcı bir karaciğer rahatsızlığıdır. Hepatit A virüsü, dünyada keşfedilmiş 5 hepatit virüsünden bir tanesidir. Hepatit A hastalığının en belirgin özelliği akut Hepatit A, virüsünün neden olduğu bulaşıcı bir karaciğer rahatsızlığıdır. Hepatit A virüsü, dünyada keşfedilmiş 5 hepatit virüsünden bir tanesidir. Hepatit A hastalığının en belirgin özelliği akut yani kalıcı olmamasıdır. Karaciğer adlı organı şiddetli bir şekilde etkileyen hepatit A hastalığı neredeyse hiç bir semptom göstermemektedir, sinsidir. Hepatit A hastalığı yaklaşık 1.5 ay içerisinde semptomlarını belli etmeye başlayan bir hastalıktır. Ve yaklaşık 2 ay boyunca da belirtiler devam etmektedir. 

Hepatit A Belirtileri Nelerdir
 • Gözlerin sarımtırak bir renge bürünmesi ve ten renginde sarılaşma görülmektedir. 
 • Bir çok hastalıkta olduğu gibi hepatit A hastalığında da kişi de yorgunluk görülebilmektedir, kişi sürekli uyku isteği duyabilir. 
 • Hasta içerisinin boğulduğunu, mide bulantısı ve baş dönmesi olduğunu söyleyebilir. Kişi bu baş dönmesi ve mide bulantısına bağlı olarak kusabilir. Kusmanın yanı sıra ishal görülebilir. 
 • Hepatit A hastalığına yakalanan kişinin ateşi yükselebilir, çok üşüyebilir ve titremeler geçirebilir. 
 • Hepatit A hastalığında kişinin karaciğerinde ve karaciğer çevresinde ağrılar oluşabilir. Şiddetli ağrılar ortaya çıkabileceği gibi hafif karaciğer ağrıları da meydana gelebilir. 
 • Hepatit A hastalığına yakalanmış olan bir kimsenin dışkısı normal renklerde olmamaktadır. Normalden koyu veya açık renkte bir dışkı görülmektedir.

Hepatit A Nasıl Bulaşmaktadır

Hepatit A hastalığı genellikle hepatit A hastalığına yakalanmış olan kişinin dışkısının bulaştığı gıdaların yenilmesi veya içilmesi ile bulaşmaktadır. İyi bir şekilde pişirilmemiş kabuklu deniz mamüllerinden de bu hastalık yayılabilmektedir. Ancak en kolay bulaşma yolu sular yoluyladır. Hastanın dokunduğu eşyalarla yakın temasta bulunmakta hastalığın yayılmasına neden olmaktadır. Bu nedenle hijyene dikkat edilmelidir. Çocuklara hepatit A hastalığı daha kolay bulaşmaktadır.

Hepatit A Nasıl Teşhis Edilmektedir

Hepatit A hastalığının semptomları birçok hastalıkla benzeştiğinden dolayı teşhis edilmesi güçtür. Hastalığın teşhisi kan tahlili yoluyladır.

Hepatit A Nasıldır

Hepatit A hastalığı kesin olarak tedavi edilebilen bir hastalık değildir. Yapılacak olan tedaviler belirtileri yok etme amacıyla uygulanmaktadır. Hastaya yaklaşık 4 gün serum tedavisi uygulanır ve böylelikle enfeksiyon ortadan kaldırılarak hastalığın ilerlemesi durdurulmaya çalışılır. Eğer hepatit A hastalığı tedavi edilmezse veya iyi tedavi edilmezse hastalık ilerler ve ortaya akut karaciğer yetmezliği çıkar.

Hepatit A Hastalığından Nasıl Korunabiliriz

Zamanı geldiğinde hepatit A aşısı yaptırmak hepatit A hastalığını önlemede en önemli yoldur. Diğer bir hepatit A’dan korunma yolu ise gerekli hijyenin sağlanmasıdır. Günlük yaşamda hepatit A hastası olan birinin eşyalarına dokunmamak, kişisel temizliğe önem göstermek hepatit A’dan korunmanın yollarıdır.

]]>
Hepatit B Dna Normal Değerleri https://www.hepatithastaligi.gen.tr/hepatit-b-dna-normal-degerleri.html Sat, 03 Nov 2018 11:47:50 +0000 Hepatit B Dna Normal Değerleri: konusuna giriş yapmadan önce, Hepatit B DNA virüsü hakkında bilgi vermek yerinde olacaktır. Hepatit B virüsü DNA'sı ( HBV DNA) virüsün genetik planını taşımaktadır. Bir kan örneğinde ka Hepatit B Dna Normal Değerleri: konusuna giriş yapmadan önce, Hepatit B DNA virüsü hakkında bilgi vermek yerinde olacaktır. Hepatit B virüsü DNA'sı ( HBV DNA) virüsün genetik planını taşımaktadır. Bir kan örneğinde kaç tane HBV DNA parçacığı veya birimi bulunursa, bu virüsün o kadar hızlı olduğu anlamına gelecektir. HBV DNA'sının ölçülmesi için, bir laboratuvar ortamında viral yük testi adı verilen ve bir mililitre kanda kaç HBV DNA birimi olduğunu ölçen bir test uygulanır. HBV DNA yada viral yük testi, hepatit B virüsünün enfeksiyon durumunu ve bu enfeksiyonun vücut sağlığına nasıl bir anlık etkisinin olduğunu belirlemede önemli rol oynar.

Hepatit B Dna Normal Değerleri, 
 • Viral yük testi ile belirlenen ve genellikle mililitre başına uluslararası birimler (UL / ml) olarak ölçülen sonuçlara göre yorumlanır. Buna göre,
 • Algılanamayan ve düşük viral yükleri olan ve karaciğer hasarı belirtisi göstermeyen erişkinler inaktif aşamadadır denir. Normal akciğer hasarı göstermeyen, normal ALT (SGPT) değeri ve 2000 IU / ml  ve daha düşük kişiler genellikle tedavi edilmezler, normal değerler olarak kabul edilir.
 • Artmış viral yükler ve karaciğer hasarı belirtileri olan kişiler, aktif aşamadaki hastalar tedaviye ihtiyaç duyar. Doktorlar ALT (SGPT) değer, yüksek ve viral yük değeri  2000 IU / ml nin üstünde olduğu durumlarda tedaviyi tavsiye etmektedirler.
Viral yük, yaşa ve enfeksiyon evresine bağlı olarak zamanla değişebilir. Bağışıklığa dayanıklı evredeki çocuklar ve yetişkinler milyonlarca viral yüke sahip olabilirler. Genellikle bu aşamada doktorlar bu tür hastaları tedavi etmezler. Bağışıklık sistemi HBeAg 'den kurtulduktan ve e antikorları HBeAb ürettikten sonra viral yükler azalmaya başlar.
]]>
Anti Hepatit B https://www.hepatithastaligi.gen.tr/anti-hepatit-b.html Sun, 04 Nov 2018 09:32:05 +0000 Anti Hepatit B; Hepatit B rahatsızlığı olan kişilerin veya bu hastalığa karşı aşılanmış olan kişilerin kanında bulunan bir antikordur. Anti HBS'nin görevi Hepatit B yüzeyindeki astarda bulunan anti HBS ile antijeniyle sa Anti Hepatit B; Hepatit B rahatsızlığı olan kişilerin veya bu hastalığa karşı aşılanmış olan kişilerin kanında bulunan bir antikordur. Anti HBS'nin görevi Hepatit B yüzeyindeki astarda bulunan anti HBS ile antijeniyle savaşmaktır. Hepatit B rahatsızlığı olan kişilerin önemli bir kısmı özellikle yetişkin bireyler Hepatit B ile olan savaşı kazanırlar ve vücut bu virüse karşı antikor üretirler. Vücudun antikor üretmesi Hepatit B virüsü ile yeniden karşılaşıldığında tekrar hasta olmayacağı anlamına gelmemektedir. Hepatit B rahatsızlığına yakalanan kişiler iyileşmiş olsalar dahi kan veremezler.

Anti Hepatit B; Hepatit rahatsızlığı olan kişinin vücudu Hepatit B antijenini yok etmek veya etkisiz hale getirmek için vücut koruyucu protein salgılamaktadır. Bu proteinin vücutta varlığı Hepatit B yüzey antikorunun varlığına işaret olup bu duruma Anti HBS adı verilmektedir. Vücut anti HBS ürettiği zaman artık rahatsızlığa karşı bağışıklık sistemini geliştirmiş, hastalığı yenmiş ve bir daha Hepatit B hastası olmayacak anlamına gelmektedir. Çünkü vücuttaki Hepatit B virüsünü yok edebilecek ilaç vücut tarafından kendi kendine üretilmiştir. Tam tersi bir durum ise tedaviye ihtiyaç duyulduğunu göstermektedir. Anti HBS iki yolla elde edilmektedir. Bunlardan biri kişiye Hepatit B aşısı vurulmuştur veya virüsü daha önceden kapan kişi vücut antikoru kendi kendine üretmiştir. Fakat Hepatit B virüsünü her kapan kişi antikor üretecek anlamına gelmemektedir. Özellikle bebekler ve çocuklar Hepatit B virüsü kapma konusunda risk altındadır.

Anti Hepatit B Testleri;

Bu konuda başlıca iki test yöntemi uygulanmaktadır. Eliza testi ve Hepatit B kan paneli testidir. Bu iki yöntemde kan testi ile yapılmaktadır. Aynı zamanda Eliza testi AİDS hastalığının tespitinde de kullanılmaktadır. Hepatit B kan paneli testinde kişiden kan alındıktan sonra yaklaşık bir buçuk ay sonra sonuçlar çıkmaktadır. Bu test üç aşamalı olarak yapılmaktadır.  

Anti Hepatit B Değerleri Kaç Olmalıdır;

Anti HBS değerlerini kontrol etmek için anti HBc lg G testi kullanılmaktadır. Test sonuçları eğer pozitif ise anti HBS elde etmişsiniz ve tedaviye ihtiyacınız yok, aynı zamanda Hepatit B rahatsızlığından kurtulmuş, iyileşmişsiniz demektir. Anti HBS testi eğer negatif çıkmışsa kişi aşı olarak Hepatit B'ye karşı korunabilir ve hasta iseniz en yakın sağlık kuruluşuna giderek tedavi süresini başlatarak vücudunuzun antikor üretmesini sağlayabilirsiniz. Hastanın genç olması ve bağışıklık sisteminin düşük olması bu hastalığı kronik bir hale dönüştürebilir ve tedavi edilmesi gerekir. Anti HBS normal değerleri 9 veya 11 değerleri arasında olması gerekmektedir.
]]>
Hepatit B Taşıyıcısı Özür Oranı https://www.hepatithastaligi.gen.tr/hepatit-b-tasiyicisi-ozur-orani.html Sun, 04 Nov 2018 20:31:34 +0000 Hepatit B Taşıyıcısı Özür Oranı; Hepatit B taşıyıcısı özür oranı belirlenirken belli kriterler göz önünde bulundurulur. Örneğin; karaciğer ile ilgili hastalıkların derecesi bu oranın verilmesinde direk etken olma Hepatit B Taşıyıcısı Özür Oranı; Hepatit B taşıyıcısı özür oranı belirlenirken belli kriterler göz önünde bulundurulur. Örneğin; karaciğer ile ilgili hastalıkların derecesi bu oranın verilmesinde direk etken olmaktadır. Hepatit B taşıyıcısı olan kişinin bu konu ile ilgili emeklilik işlemlerini
gerçekleştirmek için öncelikle belirlenmiş olan sağlık kuruluşlarına başvurması gerekmektedir. Sağlık kuruluna müracaat edilmesi sonucunda genel bir durum değerlendirmesi yapılarak özür oranları ve gerekli şartlar taşındığında, emeklilik işlemleri için Sosyal sigortalar kurumuna başvuru yapılabilir. Şimdi Hepatit B için uygun görülen oranların hangi durumlarda ne şekilde verildiğini açıklayalım.

Hepatit B Taşıyıcısı Özür Oranları Ve Karaciğer Hastalıkları İle Birlikte Oranlanması; 
 • Karaciğer hastalığına bağlı olarak oluşan kalıcı bozukluk durumlarının sınıflandırılmasında; hastada, devam eden karaciğer hastalığı bulguları mevcutsa, son üç sene içerisinde bu hastalığa bağlı bir şekilde semptom veya asit, sarılık, özefagus sarılık kanamasına dair herhangi bir durumu yoksa, beslenme ve gücü normalse özür oranı % 15 olmaktadır.
 • Kronik olan karaciğer rahatsızlığının objektif olarak bulguları bulunmakta, karaciğer hastalığına dair semptomları bulunmakta ve son üç yılda oluşmuş olan asit, sarılık, özefagus varis kanaması ile ilgili bir sorunu yok, beslenme gücü ile ilgili bir problem yok ise ve bir önceki durumdan biraz daha fazla karaciğerde hasar bulunuyor ise; özür oranı % 30 olarak belirlenmektedir.
 • İlerleyici olarak kronik karaciğer hastalığı objektif olan bulguları ve son iki yıl içinde oluşmuş olan sarılık, asit veya özefagus veya gastrit varis kanaması öyküsü, beslenme ve güçte zayıflık aynı zamanda aralıklar şeklinde devam eden hepatik ensefalopati durumları söz konusu olduğunda özür oranı; % 50 olarak belirlenmektedir.
 • İlerleyici kronik karaciğer hastalığı objektif bulguları ya da hepatik yetmezliğin sinir sistemi ile ilgili olumsuz etkileri, sürekli sarılık veya gastrit, aynı zamanda beslenmede ve güçte olumsuz durumların bulunmasında özürlülük oranı; % 95 olarak belirlenmekte olup, bu oranlar sağlık raporu ile ilgili doktorların kanaatleri doğrultusunda en doğru biçimi ile şekillenebilmektedir.
]]>
Yetişkinlerde Hepatit B Aşısı Yan Etkileri https://www.hepatithastaligi.gen.tr/yetiskinlerde-hepatit-b-asisi-yan-etkileri.html Sun, 04 Nov 2018 22:27:47 +0000 Yetişkinlerde Hepatit B Aşısı Yan Etkileri, aslında hepatit B aşısının herhangi bir yan etkisi bulunmayan ve güvenilir olan bir aşıdır. Ancak bazen nadiren de olsa hepatit B aşısının içeriğinde mevcut olan  "thimerosal komp Yetişkinlerde Hepatit B Aşısı Yan Etkileri, aslında hepatit B aşısının herhangi bir yan etkisi bulunmayan ve güvenilir olan bir aşıdır. Ancak bazen nadiren de olsa hepatit B aşısının içeriğinde mevcut olan  "thimerosal kompanentine" bağlı olarak aşının yerinde şişlik, kızarıklık olabilmektedir. Bunun dışında nadiren kişide miyalji ve halsizlik durumuna neden olabilmektedir. Fransa'da ilk defa hepatit B aşısının yan etkilerinin incelenmesi için kurulan (REVAHB) birliğinin başkanı olan Dr. P Jakubowitz bu aşının etkili olan yan tesirlerine rastladıklarını söylemektedir. Fransa'da yaklaşık 20 milyon kişi hepatit aşısı olmuştur ve bu kişiler yan etkisi sebebi ile hastalandığı söylenmektedir. Hepatit B aşısı yaklaşık 60 civarında farklı yan etki göstermektedir. Bu yan etkilerden en önemli olanı ise, beyin bölgesinde felç oluşturabilecek derecede sertliklerin olmasıdır. Bunun dışında görülen bazı yan etkileri kısaca şunlardır;

Yetişkinlerde Hepatit B Aşısı Yan Etkileri Cilt Hastalıkları,

Hepatit B aşısı yapıldıktan sonra aşı vurulan bölgede minik katı kabartıların olması, kişinin elinde ve sırt bölgesinde halka şeklinde biçimlerin oluşması sayılabilir. Bunun dışında aşı vurulan deride sertleşme ve yüzeyinde küçük kırmızı döküntüler de meydana gelebilmektedir.

Yetişkinlerde Hepatit B Aşısı Yan Etkileri Kan Hastalıkları, 

Hepatit aşının başka bir yan etkisi de insan vücudundaki kan yapımını sağlayan kemik iliğinin kan üretiminde duruşun olmasıdır.

Yetişkinlerde Hepatit B Aşısı Yan Etkileri Sinir Hastalıkları, 

Aşı sonrasında vücuttaki sinirlerin miyelin kılıflarında kayıpların olması, multipl skleroz ve Quillian barre şeklinde ilerleyen felç durumlarının olmasıdır. Bu yan etkilerin dışında yetişkin kişilerde göz bozukluklarına, hepatit hastalığının ilerlemesi gibi yan etkileri bulunmaktadır. Bu yan etkilerin sıklıkla ortaya çıkışı B %40, H %17, C %9, D %8 oranındadır. 
]]>
Hepatit B Evlilik https://www.hepatithastaligi.gen.tr/hepatit-b-evlilik.html Mon, 05 Nov 2018 12:27:50 +0000 Hepatit B evlilik, kişide bulunan Hepatit B taşıyıcılığı sebebiyle evlenmekte çekinceler yaşandığı belirtilmektedir. Hepatit B kan veya cinsel birleşme sebebiyle bulaşan hastalıklar içerisinde yer alır. Özellik kan ve cinsel Hepatit B evlilik, kişide bulunan Hepatit B taşıyıcılığı sebebiyle evlenmekte çekinceler yaşandığı belirtilmektedir. Hepatit B kan veya cinsel birleşme sebebiyle bulaşan hastalıklar içerisinde yer alır. Özellik kan ve cinsel yolla bulaşmasının yanı sıra anneden çocuğu doğurma anında salgılanan sıvı sebebiyle bulaştığı belirtilmektedir. Bu sebepten dolayı Hepatit B evlilik noktasında taşıyıcı olan kişinin evlenmeyi istemediği bu sebepten dolayı büyük korkular yaşadığı görülmektedir. Öncelikli olarak gerekli tedbirlerin alınması ile birlikte kişinin evlenmesinde hiçbir sakınca olmadığı belirtilmektedir. Ülkemizde evlenme koşulları içerisinde uygulanan kan tatilleri ile hastalıklarının tespit edilmesi ile eşlerin gerekli bilgilendirilmesinin yapıldığı belirtilmektedir. Bu süreç içerisinde eş adaylarının bir tanesinde Hepatit B'nin saptanması halinde gerekli önlemlerin alınarak evlenmelerinin önündeki engellerin kaldırıldığı belirtilmektedir.

Hepatit B Evlilik testi

Yapılan kan testlerinde HBsAg incelemesi sonrasında pozitif çıkması halinde kişinin taşıyıcı olduğu belirtilirken; bu kişide bulunan herhangi bir karaciğerin hastalığının bulunup bulunmadığının da araştırılması ayrıca önemlidir. Hepatit B hastalığı kronik olarak vücut içerisinde yer alırken; sarılık, karaciğer hasarı, karaciğer yetmezliği gibi problemlere sebebiyet verir. Bu sebepten dolayı kişinin evleneceği kişi de bulunan hastalıkları bilmesi son derece önemlidir. Yapılan araştırmalar üzerine evlenmek için başvuran çiftlerin birçoğunda hep Hepatit B virüsünün bulunduğu belirtilmektedir. Bu durumda hepatit B evlilik sürecinde bu hastalığın engel olmadığı belirtilirken; sağlık sorunları sebebiyle kişinin cinsel ilişki sırasında eşine bulaşacağı bilgisi verilirken; evlenecek kişiye hepatit b aşısı uygulaması yapılarak bu hastalıktan korunması sağlanır. Ayrıca kişiye verilen sağlık raporu bu şekilde düzenlenirken; eşinin Hepatit B taşıyıcısı olduğu belirtilmektedir. Eşlerden birinde Hepatit B bulunması ve diğer eşe de aşısının yapılması halinde kişinin hastalıktan korunacağı belirtilirken; gerekli önlemlerin alınarak o kişinin de Hepatit B taşıyıcısı olmaması için işlemler gerçekleştirilir.

Hepatit B evlilik aşısı ve takibi

Bu durumda kişilerin evlenmesinde sağlık veya hukuki yönden hiç bir engel bulunmadığı belirtilmektedir. Ancak eşlerinin gerekli bilgilendirmelerinin yapılmasının sonrasında evlilikte gerçekleşecek cinsel ilişki esnasında hastalığının diğer kişiye bulaşmaması için Hepatit B aşısı gerçekleştirirken; aşı sayesinde vücuda verilen antikor sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesi sağlanır. Bu süreç içerisinde kişinin aklında herhangi bir şüphe kalmaması için isterse prezervatif  kullanarak ilişkiye girmesi tavsiye edilir. Ancak yapılan aşı ile kişiye Hepatit B hastalığının geçmediği belirtilir. Bu süreç içerisinde evlilik devam ederken ara ara tahlillerinin yapılması psikolojik açıdan rahatlama sağlar. Kişilerin aynı jilet, diş fırçası ve ortak kullanım eşyalarına dikkat edilmesinin yanı sıra virüsü taşıyan eşin vücudun herhangi bir yerinde oluşacak kesiğe dokunmaması gerekir.
]]>
Hepatit B İlaçları https://www.hepatithastaligi.gen.tr/hepatit-b-ilaclari.html Mon, 05 Nov 2018 16:55:41 +0000 Hepatit B İlaçları; hepatit b bir karaciğer hastalığıdır. Hepatit B enfeksiyona yol açan bir virüstür. Hepatit B virüsüne HBV adı verilir. Bu hastalığın akut hali de kronik hali de mevcuttur. Hepatit B kişilere kan yolu ile y Hepatit B İlaçları; hepatit b bir karaciğer hastalığıdır. Hepatit B enfeksiyona yol açan bir virüstür. Hepatit B virüsüne HBV adı verilir. Bu hastalığın akut hali de kronik hali de mevcuttur. Hepatit B kişilere kan yolu ile yada cinsel ilişki yolu ile bulaşmaktadır. Hepatit B hastalığı akut ve kronik şekilde görülür. Bazı zehirler, ilaçlar ve kimyasallar da bu hastalığın tetikleyicisi olma konumundadırlar. Alkol karaciğerin bir numaralı düşmanıdır bundan dolayı kesinlikle uzak durulmalıdır. 

Hepatit B hastalığı her zaman belirti gösterecek diye bir şart yoktur. Kimi zaman hastalık sinsice ilerler. Yorgunluk ve halsizlik, iştahsızlık, mide, bulantısı, kusma ve zayıflama bu hastalığın genel belirtileri içerisindedir. Bu hastalık kişinin hayatını kaybetmesine yola açabilir bundan dolayıdır ki hastalık hasta tarafından ciddiye alınmalıdır. Doktorlar tedavi sürecinde hepatit B ilaçları ile hastayı tedavi etmeye çalışırlar. 

Hepatit B İlaçları Nelerdir

Hiverac 245 mg: Hepatit B hastalarında enfeksiyona karşı direk etki olarak kullanılır. Virüsleri yok etmek için güçlü bir ilaçtır. Karaciğerdeki iltihaplanmaları yok eder. Siroz ve karaciğer kanserinin oluşmasına engel olur.

Tenoviral 245 mg: İlerleme kat etmiş karaciğer hastalığı ya da siroz hastalığında tedavi aşamasından sonra hepatitin kötüleşmesi gibi bir durum ile karşı karşıya kalmamak adına tedavinin aniden kesilmesi doktorlar tarafından önerilmemektedir. Tenoviral'in aniden kesilmesi karaciğere geri dönüşü olmayan hasarlar verebilir. 

Mivux 100 mg: Hepatit B virüsünün sebep olduğu hepatit b hastalığını tedavi etmek amacı ile kullanılmaktadır. Bu ilaç ile hepatit B virüsünün azaltılmasına çalışılmaktadır. Karaciğerin görevlerini aksatmadan yerine getirmesi için kullanılan bir ilaçtır. 

Virente 1 mg: Hepatit B virüslerinin yayılmasını ve karaciğere bulaşmasını önler. Karaciğer enfeksiyonu iltihabının yok edilmesinde endikedir. Virüsleri azaltarak karaciğerin normale dönmesini sağlar.

Pegintron 120 mcg enjeksiyon: Kronik hepatit B hastalarında HIV virüsünün yok edilmesi için kullanılır. İnterferonlar vücutta bulunan bağışıklık sisteminin enfeksiyon ve hastalıklara karşı mücadelede verdiği cevapla farklılık oluşturur. Pegintron içerisinde interferon barındırır ve karaciğere tutunmuş olan viral enfeksiyonlara karşı savaş açar. 


]]>
Hepatit Viral https://www.hepatithastaligi.gen.tr/hepatit-viral.html Mon, 05 Nov 2018 21:54:34 +0000 Hepatit Viral, halk arasında sarılık olan bilinen bir hastalıktır. Hepatit viral karaciğerin işleyişini bozan, kişinin yaşamını ciddi olarak tehlikeye sokan bir hastalıktır. Ancak iyi bir tedavi tam iyileşme sağlanması Hepatit Viral, halk arasında sarılık olan bilinen bir hastalıktır. Hepatit viral karaciğerin işleyişini bozan, kişinin yaşamını ciddi olarak tehlikeye sokan bir hastalıktır. Ancak iyi bir tedavi tam iyileşme sağlanması mümkündür. Ancak yeterli tedaviyi görmemiş veya hiç tedavi edilmemiş hepatit viral hastalığı kronik hale gelmektedir. 

Hepatit Viral Nedenleri Nelerdir

Hepatit viral hastalığı virüs yolu ile yayılan bir hastalıktır. Bütün hepatit hastalıklarında olduğu gibi diğer bir bulaşma yolu yetersiz temizlik, hijyenden uzak olan su ve yiyeceklerdir. Ayrıca içilen sulara kanalizasyon suyunun karışması da hepatit viral hastalığının oluşmasını tetiklemektedir. Ayrıca hepatit viral hastalığı yakın temas yolu ile (dokunma, sarılma, öpme vs.) de bulaşabilmektedir. Hijyensiz bir mekanda kan aldırmak, hepatit viral hastalığı bulunan birinden kal almak gibi etkenlerde hepatit viral hastalığının nedenlerindendir. 

Hepatit viral hastalığı yaşam içerisinde bulunan nesnelerden çok kolay bir şekilde bulaşabilmektedir. Bu yüzden özellikle çocukların kişisel temizliklerine oldukça dikkat edilmelidir. Oyuncaklar, diş fırçaları, havlular gibi nesneler bile hepatit viral hastalığına neden olabilmektedir.

Hepatit Viral Belirtileri Nelerdir
 • Ten renginin sarıya dönmesi,
 • İdrarın koyu sarı renge bürünmesi, 
 • Karın ağrısı ve karın bölgesinde ağrı,
 • Karaciğerin bulunduğu kısımda ağrılar ve sancılar,
 • Mide bulantısı ve kusmalar,
 • İştahta azalma,
 • Halsiz düşme,
 • Şiddetli yorgunluk hissi,
 • Ateş yükselmesi.
Hepatit viral virüsü bulaşan kişilerin bedenleri ilk önce virüse karşı mücadele gösterir. Eğer ki immün sistem yani vücudun bağışıklık sistemi güçlü ise hepatit viral hastalığı ilerlemeden iyileşir. İmmün sistem (bağışıklık sistemi) yeterince güce sahip değil ise kişi hepatit viral hastalığı bakımından taşıyıcı duruma gelir. Yani hastalık vücutta bulunur ancak yayılmaz. Ancak vücudun bağışıklık sistemi hepatit viral virüsüne karşı hiçbir direnç göstermez ise karaciğerde hasar meydana gelir ve virüs vücutta aktif hale geçer. Bu durum sonucunda acil tedavi uygulanması gerekir. Eğer tedavi edilmez ise hastalığın sonra karaciğer yetmezliğine kadar ilerleyebilir.

Hepatit Viral Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır

Hepatit viral hastalığının tedavisine başlamadan ilk önce kişiye bazı tahliller uygulanmalı ve hastalığın ciddiyeti ölçülmelidir. Daha sonra hastalığın şiddetine göre tedavi uygulanmalıdır. 

Kişideki hepatit viral hastalığı ileri düzeye ulaşmış ise hastanın immün sistemini güçlendirecek tedaviler uygulanmaktadır ve virüsün vücuda olan olumsuz etkileri yok edilmeye çalışılmaktadır. Bunun dışında hastane yatışı da yapılabilir. Beslenme sorunu bulunan hepatit viral hastalarında kontrollü farmakoterapi yöntemi uygulanır. Yani ilaç tedavisi kullanılır. İlaç tedavisinin yanı sıra hepatit viral hastalığının yayılmasını engellemek amacı ile yatak istirahati gerekmektedir. Hepatit viral tedavisi sırasında karbonhidrat içeriği açısından zengin, az yağlı yiyecekler tercih edilmesi önemlidir. Belirli zamanlarda analjezik yani ağrı kesici ilaç ve vitamin takviyesi yapılması iyileşme hızını arttırmaktadır. 
]]>
Alkolik Hepatit https://www.hepatithastaligi.gen.tr/alkolik-hepatit.html Tue, 06 Nov 2018 13:06:21 +0000 Alkolik Hepatit, uzun süre alkol alınmasından dolayı ortaya çıkan bir hastalıktır. Karaciğerde alkol alımından dolayı başlayan zehirli kimyasallar nedbe oluşturur. Oluşan nedbeler de karaciğerde alkolik hepatite yol açar.  Alkolik Hepatit, uzun süre alkol alınmasından dolayı ortaya çıkan bir hastalıktır. Karaciğerde alkol alımından dolayı başlayan zehirli kimyasallar nedbe oluşturur. Oluşan nedbeler de karaciğerde alkolik hepatite yol açar. 

Alkolik Hepatit Belirtileri
 • Ateş
 • Kilo kaybı
 • İştahsızlık 
 • Ağızda kuruluk
 • Ciltte sarılık
 • Gözlerde sarılık
 • Bulantı ve kusma
 • Yorgunluk
Alkolik Hepatitte Gelişebilecek Komplikasyonlar:

Portal damarlarda kan basıncının artması: Dalak, bağırsak ve pankreastan gelen kanın büyük damarlar tarafından karaciğere taşınırken karaciğerlerdeki dolaşımın yavaşlaması ile kanın damarlara geri dönesi sonucunda oluşur.  

Varisler: Alkolik hepatitte portal damar yolunun tıkanmasıyla ve bağırsakta oluşabilecek olan kanamalar hayati tehlike oluşturmaktadır.

Sıvı Tutulumu: Alkolik hepatit karın boşluğunda sıvı birikmesi ile sıvı iltihabı oluşturabilir.

Morarma ve Kanama: Alkolik hepatitte  kanın pıhtılaşmasına neden olan proteinleri engellediği için kanama ve morarma görülmesi yüksektir.

Alkolik Hepatit Tanısı: Öncelikle Alkolik hepatit tanısı için doktor tarafından istenen bazı testler yaptırılır. Bunlar Tam kan sayımı, karaciğer fonksiyon testi, bt taraması ve karaciğer ultrasonudur. Bazı durumlarda karaciğerden parça alınması da gerekebilir.

Alkolik Hepatit Tedavisi: Öncelikle tedaviye başlanmadan önce hasta alkolü bırakmalıdır. Bu hastalık alkol bırakılması ile birlikte iyileşebilir. Eğer hastalık daha hasarlı ve ciddi ise karaciğer nakline kadara gider. Hastalığın karaciğer iltihabını azaltan ilaçlarda kullanılabilir.
]]>
Hepatit İlaçları https://www.hepatithastaligi.gen.tr/hepatit-ilaclari.html Tue, 06 Nov 2018 20:56:05 +0000 Hepatit ilaçları, meydana gelmiş olan hastalığın ilerlemesine yavaşlamakta ve tedavisine katkı sağlamaktadır. Hepatit hastalıklarının oluşmasına neden olan bir çok virüs bulunmaktadır. Bu virüsler kronik olabilmektedir. Hepatit ilaçları, meydana gelmiş olan hastalığın ilerlemesine yavaşlamakta ve tedavisine katkı sağlamaktadır. Hepatit hastalıklarının oluşmasına neden olan bir çok virüs bulunmaktadır. Bu virüsler kronik olabilmektedir. Bunun yanı sıra hepatit hastalıkları ciddi sağlık sorunları meydana getirebilmektedir. Hepatit hastalığının oluşmasına neden olan virüsler karaciğer iltihaplanmasına neden olmaktadır. Tedavisi yapılmayan ve ilerleyen hepatit hastalıkları beraberinde karaciğer tahrip olmasına ve karaciğerin büyümesine neden olabilmektedir. 

Hepatit ilaçları

Hepatit A ilacı: Bu hastalığın ilaçla tedavisi bulunmamaktadır. Hastalığın iyileşebilmesi için ve hastalığa neden olan virüsü vücudun yenebilmesi için gerekli takviyelerin yapılması gerekmektedir. Bu hastalıkta yapılması gerekenler bol bol yatak istirahatinin yapılmasıdır. Bunun yanı sıra karaciğerin daha az zarar görmesi için karaciğeri yoran ilaçların kullanılması gerekmektedir. 

Hepatit B ilacı
 
NVR 3-778: Bu ilaç hepatit hastalığına neden olan virüslere karşı etkili bir savaş açmaktadır. Ayrıca bu ilaç virüslerin kendini yenilemesine engel olmaktadır. Hepatit B hastalığı için piyasada bulunan ilaçların çoğu hastalığı tamamen vücuttan atmazken NVR 3-778 isimli ilaç hastalığa neden olan virüsleri tamamen ortadan kaldırır. 

İnterferon Alfa: Bu hepatit ilacı bağışıklık sisteminin güçlendirerek vücudun virüslere karşı olan direncini arttırır. Bu ilaç düzenli olarak vücuda verildiği takdirde etkisini kısa bir süre içerisinde gösterebilmektedir. Hafta içerisinde sadece bir kere enjekte edilen bul hepatit türü hastalık ilacının tedavisi yaklaşık olarak 6-12 ay sürmektedir. 

Virüstatikler: Hepatit ilaçları içinde bulanan bu ilaç türü virüslerin karaciğer organında çoğalmasını engellemektedir. İçerisinde bulunan etken maddeler sayesinde virüslerin çoğalmasını engelleyerek hastalığın tedavisine yardımcı olur. 

Hepatit C ilacı

Reffix h.b: Karaciğerde oluşmuş olan iltihaba neden olan virüslere karşı etkili bir savaş açan bu ilaç aynı zamandan virüslerin çoğalmasını da engellemektedir. 

Sovasbuvir: Hepatit C hastalığına karşı oldukça etkili olan bu ilaç  ağız yoluyla alınmaktadır. İlacın yan etkisi oldukça azdır. Bunun yanı sıra bu ilacın kullanımıyla meydana gelmiş olan karaciğer iltihaplanmasının tedavisinde oldukça başarılı sonuçlar elde edilmiştir. 

Telaprevir: İçerisinde bulunan maddeler sayesinde hepatit türü hastalıklara neden olan virüslere karşı oldukça etkili bir ilaçtır. Hepatit ilaçları içerisinde yer alan bu ilaç AIDS ve tüberküloz gibi hastalıkların tedavisinde de kullanılmaktadır. 

Hepatit ilaçları yanı sıra hastalığın geçmesi için uygulanabilecek bir takım bitkisel ilaçlarda bulunmaktadır. Bu ilaçların içerisinde bulunan maddeler bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olarak, karaciğer organında oluşan iltihabın tedavisine yardımcı olur. Ayrıca hastalığa neden olan virüslere karşı mükemmel bir savaş açar. Bu ilaçların düzenli bir şekilde kullanılması hepatit hastalıklarının tedavisine yardımcı olmaktadır. 
]]>
Karaciğer Hepatit https://www.hepatithastaligi.gen.tr/karaciger-hepatit.html Wed, 07 Nov 2018 14:02:25 +0000 Karaciğer hepatit, karaciğer vücudumuzun en vefakar organlarındandır. Çünkü, tam bir bulaşık makinesı, çamaşır makinesi gibi çalışır. Kana karışacak tüm besinler oradan süzülüp, temizlendikten sonra damarlara yollanır. Karaciğer hepatit, karaciğer vücudumuzun en vefakar organlarındandır. Çünkü, tam bir bulaşık makinesı, çamaşır makinesi gibi çalışır. Kana karışacak tüm besinler oradan süzülüp, temizlendikten sonra damarlara yollanır. Karaciğer hepatit teşhisi konulduğu zaman, hiç vakit kaybetmeden tedavi yollarına baş vurmak gerekir. Çünkü, karaciğer vücutta kendini yenileyebilen tek organdır, çok çalışır ve vücuda giren zararlı maddeleri ayrıştırmak için çabalar. Karaciğerimiz sinyal vermeden görevine devam ederken, karşılaştığı tüm zorluklardan haberimiz dahi olamaz ve bu sistem bu şekilde devam eder gider. Taki düşmanlarına yenik düşene kadar. 

Karaciğer hepatit nedenleri

Karaciğerde meydana gelen iltihap, halk arasında yaygın olarak hepatit olarak tanımlanır. Bu iltihabın oluşmasına  virüsler, alkol, bazı ilaçlar, kimyasal ürünler veya çevremizde bulunan zehirli maddeler neden olabilir. Hepatit A, B ve C virüsleri bir şekilde karaciğere yerleşerek enfeksiyona sebep olurlar. Şimdi A, B ve C virüslerinin bulaşma ve korunma yollarını inceleyelim;

Hepatit A virüsü: Bu hastalığı taşıyan kişilerden, dışkı yoluyla etrafa yayılmasından dolayı kirli su ve  ellerden ağız yolu ile bulaşmaktadır. Bu virüsün bulaşmamasını sağlamak için özellikle umumi tuvalet kullanılmamalı ve dışarıdan eve geldikten sonra eller sabunla iyice yıkanmalıdır. Karaciğer hepatit A virüsü, dikkat edilir ve gerekli önlemler alınırsa, uzun sürmeden iyileşme sağlanır. Hepatit A virüsünün aşısı vardır ve  mutlaka yaptırılmalıdır. 

Hepatit B ve C virüsü: Bu virüslerin karaciğere yerleşmesi, hepatit A virüsüne göre daha tehlikelidir. Kalıcı ve uzun süren, hatta ömür boyu devam eden enfeksiyon olabilir. Hepatit B ve  hepatit C kronik enfeksiyon virüsü, ağır ağır ilerleyerek karaciğer sirozu olarak bildiğimiz, son derece tehlikeli ve karaciğere hasar verecek duruma gelebilir. Çevremizde, gayet sağlıklı görünen bir çok insan, bu virüsleri taşıyor olabilir. Bu virüsler insanlara, kan ve kan ürünleri, hijyen olmayan tıbbi malzemelerden bulaşır. Başka önemli bir konu, hasta kişiyle aynı evde yaşanıyorsa tırnak makası, tıraş bıçağı, manikür, pedikür aletleri ve cilt bakım ürünlerini kesinlikle ortak kullanmamaları gerekir. Karaciğer hepatit B ve hepatit C virüsü taşıyan kişiler, testle teşhis edildikten sonra aşılarını yaptırmaları önemlidir. Hepatit B nin aşısı mevcuttur, fakat hepatit C nin aşısı yoktur. Onun için hepatit C hastaları  doktor tavsiyelerine uyarak, tedaviyi sürdürmek gerekir. 
]]>
Çocuklarda Hepatit A https://www.hepatithastaligi.gen.tr/cocuklarda-hepatit-a.html Wed, 07 Nov 2018 23:56:48 +0000 Çocuklarda Hepatit A, Karaciğer sorunlarından olan Hepatit A, oral yolla bulaşır. Hastalık bulaştıktan sonra hasta taşıyıcı olarak diğer insanlara da bulaştırabilir. Bulaşmayı sağlayan enfeksiyonlardır. Özellikle bebekler Çocuklarda Hepatit A, Karaciğer sorunlarından olan Hepatit A, oral yolla bulaşır. Hastalık bulaştıktan sonra hasta taşıyıcı olarak diğer insanlara da bulaştırabilir. Bulaşmayı sağlayan enfeksiyonlardır. Özellikle bebekler olmak üzere çocuklarda hepatit A; halk arasında Sarılık olarak bilinen hastalık olup, tuvalet temizliğinin yeterince yapılmaması, içme sularına kanalizasyon sularının karışması, ve enfeksiyon ile temas eden besinlerin tüketilmesi ile vücuda girer. Hastalık kimi bölgelerde salgın olarak faaliyet gösterebilir.

Çocuklarda Hepatit A, kendini pek fark ettirmez. Diğer hepatit kategorilerinde olduğu gibi yorgunluk, bitkinlik, idrar koyu renk, aşırı kaşıntı, dışkıda renk açıklığı, mide bulantısı, ishal, kusma gibi görünür. Bununla birlikte deride ve gözlerde sararma görülür. Sararmanın nedeni ise; alyuvarların dalakta yıkıldıktan sonra ortaya çıkan boyar madde özellikli bilirubinin sorunlu olan karaciğer tarafından süzülememesinden kaynaklanır. 

Hangi çocuklar potansiyel hepatit A hastasıdır

Hastalık için yeterince önlem alınmadığından Hepatit B ve daha ileri safhalara geçebileceği unutulmamalıdır. Kreşler, sağlıksız yaşam koşulları, genetik yatkınlık, nemli ortamlar, temizlik alışkanlığının yeterince iyi verilmemesi, hastaneler, sık seyahat edenler, genel tuvaletler, başkasına ait özel eşyanın kullanımı çocuklarda hepatit A oluşmasına neden olabilir.

Çocukların hepatit A'dan korunmak için yapılması gerekenler
 • Hastalıktan korunmak için yapılması gereken en önemli şey çocuklara yeterli düzeyde temizlik eğitimi verilmeli, tuvaletten sonra mutlaka sabun ve su ile eller yıkanmalıdır. Dışkı, tükürük, herhangi bir salgı veya kan temas eden yer var ise iki defa sabun ve su ile yıkanmalıdır.
 • Hepatit A aşısı, bu hastalığın oluşmaması için kullanılır. Aşı iki defa bir ay ara ile yapılır. Aşının tutması için altıncı ve onikinci ayda rapel (pekiştirme aşısı) yapılır. 
 • Hastalığın salgın olduğu dönemlerde başta sebzeler olmak üzere pişirilerek yenilen besinler iyice pişirilmelidir. Özellikle süt bu hastalık sırasında fazlaca kaynatılmalıdır.
 • Hastalık yeni doğanlarda daha fazla görülebilir, bu daha çok bağışıklık düzeyinin yeterli seviyede olmamasından kaynaklanır. Hepatit A hastası bebekte, hastalık bağışıklık sisteminin güçlenmesi ile bir kaç ayda kendiliğinden geçer. Geçmediği durumlarda ileri tetkik ve tedavi için hekime başvurunuz.

]]>
Kronik Viral Hepatit C https://www.hepatithastaligi.gen.tr/kronik-viral-hepatit-c.html Thu, 08 Nov 2018 09:47:19 +0000 Kronik Viral Hepatit C, hepatit C dünya sağlığını etkileyen ciddi bir enfeksiyon olup, bu enfeksiyona bağlı hasta sayısı ve ölüm oranı oldukça fazladır. Hepatit C virüsünün yayılımı kan aracılığı ile olmak Kronik Viral Hepatit C, hepatit C dünya sağlığını etkileyen ciddi bir enfeksiyon olup, bu enfeksiyona bağlı hasta sayısı ve ölüm oranı oldukça fazladır. Hepatit C virüsünün yayılımı kan aracılığı ile olmaktadır. Hepatit C virüsünün bulaşıcı olabilmesi için, hasta kişinin tespit edilebilir düzeyde viremisi olmalıdır. Viral yükün yüksek olması bulaşma riskini artırmaktadır. Çok eşli bireylerde hepatit C virüsü prevalansı yüksektir. Hepatit C yavaş seyir gösteren sinsi bir hastalıktır. Kronik viral hepatit C infeksiyonların da karaciğer hasarından sorumlu hala anlaşılamamış ve hastalığın doğal seyri tam olarak çözülebilmiş değildir. Kronik viral hepatit C iyileşme süresi kişinin bağışıklık sistemi ile alakalı bir durumdur.

Kronik viral hepatit C nedir 

Kronik viral hepatit C kronikleşme oranı, hepatit C virüsünün (HCV), hızlı mutasyona uğraması nedeni ile ortaya çıkan çeşitlilik sonucu HCV'nin immün sistemden kaçması ile açıklanmaktadır. Kronik viral hepatit C olan hastalarda, periferik kanda CD4, T lenfositi yanıntının CD8 yanıtına göre daha az olmasıdır. HVC'de erkek cinsiyet, artmış viral yük ve karaciğer demir içeriğinin yüksek olması önem teşkil etmektedir.

HCV erken yaşlarda alındığı zaman, kronik viral hepatit C hastalığında, hastalığın karaciğer yağlanması ve  siroza ilerleme olasılığı daha ileri yaşlarda bu hastalığa yakalananlara oranla daha düşük bir ihtimaldir. Kronik viral hepatit C infeksiyonu, hepatit dışı bulgular ile de seyir gösterebilmektedir. HCV olan hastaların yaklaşık olarak %70-85'inde kronik viral hepatit C ve kronikleşen hastaların ise aşağı yukarı %20'sinde de 20 yıl içerisinde siroz gelişebilmektedir. 

Kronik viral hepatit C hastalığı bireysel olarak değerlendirilmesi gereken bir hastalıktır, çünkü hastalığın seyri kişinin yaşı, alkol kullanımı, karaciğerindeki yağlanma gibi faktörlere göre değişiklik göstermektedir.  Kronik viral hepatit C tedavi sürecinde ciddi bir maliyet gerektiren hastalıklardan biridir. 

Kronik viral hepatit C tedavisi nasıl yapılır

Kronik viral hepatit C tedavisine başlanmadan önce hasta mutlaka 3 farklı açıdan detaylıca değerlendirilmelidir.

 • Karaciğer hastalıkları
 • Karaciğer hastalığının şiddetinin saptanması ve bazal virolojik göstergelerin değerlendirilmesi
 • Ve tedavide kullanılacak ilaçların etkileyebileceği, yan etki açısından izlenmesi gereken durumlar

İlk olarak HBV ve HAV için, HBsAg, Anti HBs Anti Hav ve IgG tanı testleri  yapılmalıdır. Serogenatif olan hastalar mutlaka aşılanmalıdır. Kişinin alkol kullanımı varsa miktarı, HIV koinfeksiyonu, bağışıklık sistemi, metabolik hastalıkları ve ilaç toksitesi değerlendirilmelidir. Kişi de otoantikorlara, demir ve demir bağlama kapasitesi ve ferritin düzeyine bakılmalıdır.Ve tedavi süreci başlatılmadan açlık kan şekerine bakılmalıdır.

]]>
Hepatit C Siroz https://www.hepatithastaligi.gen.tr/hepatit-c-siroz.html Fri, 09 Nov 2018 01:18:24 +0000 Hepatit C siroz, karaciğer organının tahrip olması ve organın büyümesine neden olan bir hastalık türüdür. Viral bir hastalık olan hepatit C kan ve cinsel temas ile bulaşmaktadır. Vücutta uzun süreler boyunca kendini b Hepatit C siroz, karaciğer organının tahrip olması ve organın büyümesine neden olan bir hastalık türüdür. Viral bir hastalık olan hepatit C kan ve cinsel temas ile bulaşmaktadır. Vücutta uzun süreler boyunca kendini belli etmeden ilerleyen bu hastalık ilerledikçe çok ciddi sorunların oluşmasına neden olabilmektedir. İlerlemesi durumundan karaciğer kanserine neden olabileceği gibi siroz gibi hastalıkların ortaya çıkmasına da zemin hazırlamaktadır. Hastalık akut olarak gelişebilir. Bunun yanı sıra  hastalık bazen de kronik bir hal alabilir. Hastalığın kronik bir özellik göstermesi gibi durumlar genellikle hasta olan bireyin yaşı ile alakalı bir durumdur. Hepatit C hastalığında kronikleşme durumu yaş arttıkça düşme özelliği göstermektedir. Bu hastalık 6 aydan daha fazla sürmüş ve iyileşmemiş ise ömür boyu vücutta kendini gösterir. 

Hepatit C siroz nasıl meydana gelir

 • Bir virüs enfeksiyonu olan bu hastalık bağışıklık sisteminde meydana gelen hasar sonucu ortaya çıkmaktadır. 
 • Ayrıca bu hastalığın oluşma nedenleri arasında ilaç ve kimyasal maddelerde bulunmaktadır. 
 • Bunun yanı sıra kişisel eşyaların ortak kullanımı da bu tür hastalıkların oluşmasına neden olabilmektedir.

Karaciğerin hasta olmasına neden olan bir çok virüs bulunmaktadır. Bu virüs türleri hepatit A, B, C, D ve E'dir. Hepatit türlerinin hepsi içerisinde farklı türde virüs bulundurmaktadır. Hepatit C virüsü kan ve cinsel ilişki yolu ile bulaşmakta olan bir virüstür ve karaciğerin tahrip olmasına ve büyümesine neden olmaktadır. Bunun yanı sıra Hepatit C siroz hastalığında karaciğerde sertleşmeler meydana gelir.  

Hepatit C siroz belirtileri

 • Hastalığın kendini belli etmesi durumunda yorgunluk, ağrı, sızı, ateş ve iştah kaybı gibi durumlar ortaya çıkar. 
 • Bunun yanı sıra kilo kaybı, mide bulantısı, güçsüzlük ve kaşıntı gibi durumlar ile kendini gösterebilmektedir. 
 • Hepatit C karaciğer organında meydana gelecek olan bu hastalık kendini bazen ten ve gözlerde sararma ile gösterebilmektedir. Ayrıca bireyin karın boşluğu şişmeler meydana gelir ve kan kusma gibi durumlarda ortaya çıkabilir. 
 • Bunun yanı sıra hepatit hastalığı bulanan kişi yağlı yiyecekleri yiyemez ve yağlı yiyeceklerden tiksinir.

Alkole bağlı olarak gelişen siroz hastalıklarının tedavisi bulunmamaktadır. Hastalıkta erken teşhis oldukça önemli bir yer almaktadır. Erkenden teşhisi yapılan hastalığın belirtileri biraz da olsa azaltılabilir. Hepatit C siroz hastalığının ilerlemesi karaciğerin işlevini tamamen yitirmesine neden olabilmektedir. Bu gibi durumlardan bireyin yaşamını devam ettirebilmesi için organ nakli yöntemi seçilmektedir. Ancak bu işlem oldukça zahmetli ve risklidir. Karaciğerin vücuda ve diğer organlara da uyum sağlaması gerekmektedir.

]]>
Karaciğer Hepatit C https://www.hepatithastaligi.gen.tr/karaciger-hepatit-c.html Fri, 09 Nov 2018 05:12:52 +0000 Karaciğer Hepatit C, Karaciğerde meydana gelen iltihaplanmadır. Kana karışacak tüm besinler karaciğerden süzülüp temizlenir ve damarlara gönderilir. Karaciğer kendisini yeniliye bilen tek organdır. Hepatit C virüsü Karaciğer Hepatit C, Karaciğerde meydana gelen iltihaplanmadır. Kana karışacak tüm besinler karaciğerden süzülüp temizlenir ve damarlara gönderilir. Karaciğer kendisini yeniliye bilen tek organdır. Hepatit C virüsü akut veya kronik olabilmektedir. Akut olan hepatit C virüsü kısa sürede başlayan bir rahatsızlık şeklidir. Yaklaşık altı ay kadar kısa bir süre sürebilir. Kronik olan hepatit C mikrobu ise  daha yavaş başlayıp uzun süre veya ömür boyu süren bir rahatsızlıktır. Hastaların çoğu akut hepatit C enfeksiyonundan kronik hepatit C enfeksiyonuna dönüşe bilmektedir. Kronik hepatit C ömür boyu süren bir hastalık olduğu için ciddi bir hastalık olan siroz ve karaciğer kanseri rahatsızlığını oluşturmaktadır. Bu kanserin sonu ölüme kadar gitmektedir. Hepatit C virüsünün aşısı bulunmamaktadır.

Akut Hepatit C Virüsü Belirtileri: 

Vücutta halsizlik yapar, iştahsızlık ve bulantı kusma yapmaktadır, karın ağrısı olur, idrar renginde koyulaşma olur, eklem ağrıları ve sarılık olur, ateş yapar.

Kronik Hepatit C Virüsü Belirtisi: 

Kronik hepatit C virüsü kapan hastalarının büyük bölümünde hiçbir belirti görünmez. Buna karşın hastaların ciğerlerinde hasar oluşa bilmektedir, muayenesi yapılan hastaların çoğunda hastalığın ilerlediği görülür. Sinsi bir hastalıktır. 

Karaciğer Hepatit C Nasıl Bulaşır

 • Vücuda yapılan enjekteden hepatit C virüsü bulaşmaktadır.
 • Damardan alınan uyuşturucu kullanıcısının iğnesinden bulaşır.
 • Hepatit C virüsü taşıyan anneden doğan bebek karaciğer hepatit C hastası olur.
 • Ortak veya yanlışlıkla kullanılan diş fırçası, jilet gibi malzemelerden bulaşabilir.

Karaciğer hepatit C hastalığı, çok ciddi bir rahatsızlıktır. Uzun rahatsızlık dönemimde karaciğer hastalığı, karaciğer yetmezliğine, karaciğer kanserine döner ve  ölümle sonuçlanır. Hastalığı yaşayan alkol dan uzak durmalı, doktor önermedikçe bitkisel ürünler kullanmamalı, doktor kontrolünden uzak durulmamalıdır.

]]>
Kronik Hepatit https://www.hepatithastaligi.gen.tr/kronik-hepatit.html Fri, 09 Nov 2018 09:03:54 +0000 Kronik hepatit, karaciğerin 7 aydan daha fazla iltihaplı kalma durumuna denir. Aynı zamanda bu hastalık yıllarca sürebilmektedir yani kronik bir hal almış durumundadır. Kronik hepatit oluşması durumunda çok belli başlı bel Kronik hepatit, karaciğerin 7 aydan daha fazla iltihaplı kalma durumuna denir. Aynı zamanda bu hastalık yıllarca sürebilmektedir yani kronik bir hal almış durumundadır. Kronik hepatit oluşması durumunda çok belli başlı belirtiler göstermemektedir. Bunun yanı sıra karaciğerde hasar oluşturmamaktadır. Fakat iltihabın uzun süre olması sonucunda siroz hastalığının meydana gelmesini sağlar. Hiç bir belirtisi olmamasına rağmen kişide yorgunluk, halsizlik, mide bulantısı yemek yememe hissi, kusma ve normalden daha fazla ateş oluşmasını sağlar. Buda kişide fazlasıyla olumsuz bir yaşantı geçirmesini sağlar.  Kronik hepatit aktif ve devam eden kronik hepatit olarak ikiye ayrılır.

Kronik hepatit teşhis ve tedavisi nasıl olur 

Hepatitin normal şartlarda dinlenme yolu ile geçmemesi durumunda kronik hepatit olma şüphesi ile doktor hastaya kan testi ve biyopsi yapılmasını ister. Aktif olan hepatit ilerler ise ölüm ile sonuçlanabilir. Fakat bunun yanı sıra ile devam eden kronik sarılık ise kendiliğinden iyileşme özelliğine sahip bir hastalık olarak bilinir. Fakat bilindiği gibi bu iyileşme süreci uzun bir süreçle sonuçlanabilir, ama yinede aktif olan kronik hepatite göre daha idare edilen bir durumdur. 

Aktif olan kronik hepatit için henüz daha bir tedavi bulunmamaktadır. Fakat bazı hastalarda kortikosteroid tedavisi uygulanmaktadır. Hastanın bu ilaç tedavisi ile %80 iyi olma durumu vardır. Aynı zamanda tedavinin ardından geçen bir kaç hafta hasta kendini daha iyi hissedebilir. Ayrıca tedaviden 2 ay sonra hastalık belirtileri tamamen geçmektedir.  Bu hastalık 6-24 ay gibi bir süre zarfında tamamen geçmektedir. Tabi bütün bunlara rağmen hastalık bazı hastalarda kesinlikle geçmemektedir bu durumda hemen cerrahi müdahale gerekir ve hasta için karaciğer nakline ihtiyaç duyulur. 
]]>
Kronik Hepatit C https://www.hepatithastaligi.gen.tr/kronik-hepatit-c.html Fri, 09 Nov 2018 15:44:37 +0000 Kronik Hepatit C: Bir karaciğer hastalığı olan kronik hepatit C bir virüs enfeksiyonunun sonucu olarak meydana gelmektedir. Hafif ya da ciddi rahatsızlıklara sebep olabilmektedir. Hepatit C virüsü genellikle kan yolu ile bul Kronik Hepatit C: Bir karaciğer hastalığı olan kronik hepatit C bir virüs enfeksiyonunun sonucu olarak meydana gelmektedir. Hafif ya da ciddi rahatsızlıklara sebep olabilmektedir. Hepatit C virüsü genellikle kan yolu ile bulaşmaktadır ve akut ya da kronik olabilmektedir. Hepatit C hastalığı hastaların yaklaşık olarak %80’inde kendini kronik hepatit C olarak göstermektedir. Bu durumda hastalık hastanın yaşamı süresince devam edebilmekte, ciddi sorunlara sebep olabilmekte ve bazı durumlarda hastanın ölümüne sebep olabilmektedir.

Kronik Hepatit C Virüsü Nasıl Bulaşır

 • Hepatit C virüsü uyuşturucu kullanan kişilerin ortak iğne ile ekipman kullanması 
 • Sağlık çalışanı ise kaza sonucunda iğne batması 
 • Görülme olasılığı çok nadir de olsa jilet ya da diş fırçası ve benzeri aletlerin ortak kullanılması 
 • Bu hastalık çok düşük ihtimalle cinsel yolla da bulaşabilmektedir.

Bunun yanı sıra hepatit C virüsü aynı tabaktan yemek yemek ile, emzirmekle, sarılmakla, tokalaşmakla, öksürmeyle, öpüşmekle, ortak gıda yada su tüketilmesi sebebi ile, havuza girmek ile, oyuncak ile oynamak ile, aynı araçta yolculuk yapmak ile ya da aynı tuvaleti kullanmak gibi yollar ile bulaşmamaktadır. 

Kronik Hepatit C Virüsü Belirtileri Nelerdir

Vücudunda hepatit C virüsü bulunan hastalarda genellikle bir hastalık belirtisi görülmemekle birlikte bazı hastalarda şu belirtiler görülebilmektedir;

 • Yüksek ateş
 • Sürekli halsizlik hali
 • Mide bulantısı ile gelen kusma
 • Karında ağrı
 • İdrar renginin normalden daha koyu bir hal alması
 • Sarılık
 • Eklem bölgelerinde ağrı meydana gelmesi
 • Bu belirtiler hastalığın vücuda girmesinden yaklaşık olarak bir buçuk, iki ay sonra meydana gelmeye başlamaktadır. 

]]>
Hepatit B Hastalığı https://www.hepatithastaligi.gen.tr/hepatit-b-hastaligi.html Sat, 10 Nov 2018 01:22:36 +0000 Hepatit B Hastalığı: Hepatit hastalığının bir diğer adı da karaciğer iltihabıdır ve hepatit hastalığına sebep olan virüslerden bir tanesi de hepatit B dir. Hepatit B hastalığı hastanın durumunun çok ciddi boyutlara u Hepatit B Hastalığı: Hepatit hastalığının bir diğer adı da karaciğer iltihabıdır ve hepatit hastalığına sebep olan virüslerden bir tanesi de hepatit B dir. Hepatit B hastalığı hastanın durumunun çok ciddi boyutlara ulaşmasına sebep olabilmektedir. Hastalığa sebep olan virüs gerçek anlamda karaciğerde konaklayarak burada üremeye başlamakta ve bir süreç içerisinde karaciğerin tahrip olmasına sebep olabilmektedir. Bununla birlikte bulaşıcı bir hastalık olan hepatit B hastalığı ülkemizde her 3 kişiden en az bir tanesi bu virüs ile karşı karşıya gelmiş ve her 10 kişiden bir tanesi bu virüsün taşıyıcısı olarak başkalarına bulaştırma riskini kendinde barındırmaktadır.

Hepatit B Hastalığı Belirtileri

 • Hepatit B hastalığının belirtileri virüsün kuluçka döneminin bitmesi ile kendisini göstermektedir. Bu hastalığın belirtilerini şu şekilde sıralamak mümkündür;
 • Hepatit B hastaları kendisini sürekli olarak yorgun ya da aşırı halsiz hissedebilirler.
 • Bu hastalarda iştahsızlık, mide bulantısı ve akabinde kusmanın meydana gelmesi görülebilir.
 • Hepatit B hastalarının derilerinin ve göz akların sarımsı bir renge dönüşmesi olasıdır.
 • Hepatit B hastalarında karın kısmında ağrı ve karaciğer bölgesinin hassaslaşması gibi belirtiler görülebilmektedir.

Hepatit B Hastalığı Kişiden Kişiye nasıl Geçer

Hepatit B hastalığı bir kişiden başka bir kişiye kan yolu ile ya da sık olarak da bunun dışındaki yakın temas yolu ile, öpüşme, cinsel ilişki, tükürük, ter gibi vücut sıvıları ile bulaşmaktadır. Hepatit B hastalığının bulaşması için yaraya değen bir damla kan ya da tükürük dahi yeterli olabilmektedir. Bu hastalık ayrıca, hepatit B virüsü taşıyan anneden doğum sırasında bebeğine de bulaşabilmektedir.

Yukarıda da belirtildiği gibi bu virüs genellikle cinsel ilişki esnasında bulaşmaktadır. Bunun sebebi ise, kişiler korunsa dahi bu virüsün tükürük ve ter yoluyla da diğer kişiye bulaşıyor olabilmesidir. Bunun yanı sıra, ortak enjektör kullanımı, sterilize edilmemiş ortamda yapılan ameliyatlar, kuaförlerde bulunan manikür ve pedikür setlerinin yeterli düzeyde dezenfekte edilmemiş olması, sünnet aletlerinin, traş bıçaklarının, diş fırçalarının ortak kullanılması ve buna benzer pek çok neden de hepatit B virüsünün bir kişiden diğerine geçmesine sebep olabilmektedir.

Hepatit B hastalığı bulaştıktan sonra bağışıklık sisteminin güçlü olması durumunda kişi doğal olarak aşılanmış olmakta ve bu kişide tekrar hepatit B hastalığı görülmemektedir. Kişinin bağışıklık sisteminin çok güçlü olmaması halinde vücut bu virüsle tam olarak savaşamamakta ve kişi taşıyıcı olarak kalmaktadır. Bu durumda kişi hasta olmamakla birlikte çevresinde bulunan kişilere virüsü bulaştırabilmektedir. Bu durum hemen ya da yıllar sonra kendisini gösterebilmektedir. Hepatit B hastalığı bulaştıktan sonra bağışıklık sisteminin güçlü olmaması halinde ise virüs her zaman güçlü durumda kalmakta ve kişi hastalığa yenik düşmektedir. Bu durumda kişinin karaciğer fonksiyonlarında bozulmalar meydana gelmekte, bu durum hızlı bir şekilde karaciğer yetmezliğine gitmekte ya da bu hastalık yıllar içerisinde kendisini karaciğer yetmezliği veya kanser olarak gösterebilmektedir. 

]]>
Hepatit C Diyeti https://www.hepatithastaligi.gen.tr/hepatit-c-diyeti.html Sun, 11 Nov 2018 00:53:33 +0000 Hepatit C Diyeti, bu hastalığın üstesinden gelebilmek için oldukça önemlidir. Hepatit C farklı hepatit hastalıklarından biri olup diğerlerinde de olduğu gibi yapılan kan testleri sonucu teşhis edilebilir. Hepatit C hastalığı k Hepatit C Diyeti, bu hastalığın üstesinden gelebilmek için oldukça önemlidir. Hepatit C farklı hepatit hastalıklarından biri olup diğerlerinde de olduğu gibi yapılan kan testleri sonucu teşhis edilebilir. Hepatit C hastalığı karaciğerde oluşan rahatsızlıklardan meydana geldiği içi tedavi sürecinde karaciğer de ele alınır ve buna uygun tedavi yöntemleri oluşturulur. Bu yöntemlerden biri de beslenme şeklinin değişmesidir. 

Hepatit C Diyeti ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Karaciğerde oluşan problemlerden meydana gelen rahatsızlıklarda beslenmenin önemi çok büyüktür. Hepatit C hastalarının beslenmelerinde dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır:
 • Beslenmede et, süt ve süt ürünleri mutlaka tüketilmelidir.
 • Et iyi pişmiş olarak tüketilmeli ve ürünlerin yağsız olanları tercih edilmelidir.
 • Hepatit C hastalarına genellikle tatlı tüketmeleri önerilir faka tabi ki doğal tatlı içeren ürünler tüketilmelidir. Bal, pekmez gibi ürünler doğal tatlı besinleridir.
 • Kızartmalar, yağlı gıdalar, acılı besinler, asitli içecekler, hamur işleri gibi besin ürünlerinden mutlaka uzak durulmalıdır.
 • Sebze ve baklagiller mümkün olduğunca bol tüketilmelidir. Özellikle sebzeler çiğ şekilde tüketilmelidir.
 • Alkol tüketimi mutlaka kesilmelidir. 
Bu şekilde beslenme şekli değiştirildiğinde özel olarak bir diyet uygulanmasına gerek yoktur. Fakat hastada siroz başlangıcı varsa, doktor özel olarak karaciğer koruyucu diyet ya da düşük tuz diyeti uygulanmasını uygun görebilir. Bazen hastalarda kusmalar meydana gelebilir ve kişi ağızdan beslenemez hale gelebilir bu durumda kişinin damardan beslenmesi gerekir.
]]>
Hepatit B Bebeğe Geçer Mi https://www.hepatithastaligi.gen.tr/hepatit-b-bebege-gecer-mi.html Sun, 11 Nov 2018 23:39:30 +0000 Hepatit B Bebeğe Geçer Mi; Ter ve vücut sıvılarıyla bile bulaşabilen bu hastalıktan korunmak için bilinçli olmak gerekir. Ülkemizde Hepatit B taşıyıcı oranı %3-%7 oranında, dünyada ise bu oran 350 milyondan fazla olduğu tahm Hepatit B Bebeğe Geçer Mi; Ter ve vücut sıvılarıyla bile bulaşabilen bu hastalıktan korunmak için bilinçli olmak gerekir. Ülkemizde Hepatit B taşıyıcı oranı %3-%7 oranında, dünyada ise bu oran 350 milyondan fazla olduğu tahmin ediliyor. Hepatit B karaciğer iltihabı anlamına gelen virüslerden bir tanesidir. Bu virüs karaciğere yerleşerek orada çoğalır ve zamanla karaciğere hasar vermeye başlar. Bu hastalık çok ağır sonuçlar doğurabilir. 

Hepatit B belirtileri
 • Aşırı halsizlik
 • Yorgunluk
 • Karın ağrısı
 • Bulantı
 • Kusma
 • Deride ve göz aklarında sararma
 • İdrar renginde koyuluk
 • İştah kaybı
 • Karaciğerde hassasiyet
Hepatit B nasıl bulaşır

Kan yoluyla, yakın temasla bulaşmaktadır. Deride oluşan çatlak, yara ile temas eden kan yada tükürük hastalığın bulaşmasında yeterlidir. Taşıyıcı anneden bebeğine doğum esnasında geçebilir. En yaygın olan bulaşma yolu ise cinsel ilişkidir. Kan ve kan ürünlerinin nakli, kirli enjektörler, yeterli steril edilmeyen cerrahi setler, traş bıçakları, makas, kulak delme işlemleri, diş fırçaları hepatit B virüsünün bulaşmasında aracılık etmektedir.

Hepatit B ile temas eden her 10 bebekten 9'u, her 10 yetişkinden 1'i belirli bir süre içerisinde virüsü vücudundan atamazsa hayatı boyunca bununla yaşamak zorunda kalabilir ve diğer insanlara yayabilir. Hamileyseniz, virüs doğmamış bebeğinize geçebilir. Bu durumda olan anneler doğumdan hemen sonra bebeğe hepatit B aşısı olmaları gerekmektedir. Bebeğe doğumdan sonrada ayrıca 48 saat ve bir hafta kadar süre içerisinde hepatit B serumu verilmelidir.

Aşılama aktif hasta olanlara veya taşıyıcılara yapılmaz. Aşı 3 doz olarak yapılmaktadır. ilk doz 0. ay, bir ay sonra 2.doz, 5 ay sonra 3. doz olmak üzere uygulanır.
]]>
Kronik Viral Hepatit B https://www.hepatithastaligi.gen.tr/kronik-viral-hepatit-b.html Mon, 12 Nov 2018 06:52:54 +0000 Kronik Viral Hepatit B, sarılık olarak nitelendirilen Kronik Viral Hepatit B virüs ile oluşan mikroorganizmalardan meydana gelen karaciğer hastalıklarından bir tanesidir. İltihaplı olmasının yanı sıra bu virüsün bir çok çeşid Kronik Viral Hepatit B, sarılık olarak nitelendirilen Kronik Viral Hepatit B virüs ile oluşan mikroorganizmalardan meydana gelen karaciğer hastalıklarından bir tanesidir. İltihaplı olmasının yanı sıra bu virüsün bir çok çeşidinin bulunduğu belirtilmektedir. A,B,C,D,E,G ile isimlendirilen 6 değişik virüsten oluştuğu belirtilmektedir. Kronik Viral Hepatit B bulaşıcı olmasının yanı sıra; 6 aya kadar devam eden kuluçka süresinin içerisindeki iştahsızlık, halsizlik, karın ağrısı, mide bulantısı, göz problemleri,  göz akının sararması, deride sararma, idrarda kötü koku gelmesi, idrarda koyulaşma gibi belirtiler ile kendini gösterir. Bu süreç içerisinde kişide yüksek ateş gözlenebilir. 

Kronik Viral Hepatit B hastalığı görülme olasılığı ve yayılımı
 • Genellikle çocuklarda gözlense de yetişkinlerde görülme oranı da bulunmaktadır. Özellikle küçük yaşta bulunan çocuklarda teşhis edilmeden hastalığın vücut tarafından atıldığı belirtilmektedir. 
 • Kronik Viral Hepatit B çocuklarda hafif belirtiler ile yer alırken; bulaşıcı sarılık olarak tanımlanır ve iki ay kadar devam eden virüsle savaşılması sonucunda bağışıklık bağışıklık sistemi tarafından yok edilerek kronikleşme göstermeden ortadan kaybolur. 
 • Türkiye nüfusunun onda birinin Kronik Viral Hepatit B virüsünü farkına varmadan taşıdığı belirtilmektedir. Sarılık olarak tanımlanırken sarılık yapmadan kendini belli ederek vücut içerisinde uzun süre yer alır. 
 • Özellikle bu virüsleri içerisinde A ve E virüsleri dışkı yoluyla vücuttan atılırken; virüsün sebep ile meydana gelen hastanın dışkısı bulaşıcı olma özelliği oldukça yüksektir. Özellikle virüs taşıyan dışkının su veya besin maddesine bulaşması sonucunda özellikle besinlere kişilerin temas etmesi veya ağzına sürmesi halinde bulaşma özelliği yaparak yayılma özelliği yaptığı belirtilmektedir. 
 • Kronik Viral Hepatit B bir süre içerisinde C ve B virüsünün kronikleşerek bulaştığı belirtilmektedir. Özellikle berberde kullanılan jiletlerin başkası tarafından kullanılması, enjektörü iğnelerinin tekrar kullanılması veya diş fırçası kullanımı, cinsel yolla ilişkiye girme sebebiyle yayılma yaptığı belirtilmektedir. Anneden bebeğe bulaşması mümkündür.
Kronik Viral Hepatit B tedavi
Kişiye yapılan kan testleri sonrasında ortaya çıkaran Hepatit B virüsünün giderilmesi için kişiye immün serum uygulaması yapılır. Bu uygulama ile birlikte vücuda yüksek oranda antikor koruyucu madde verilerek kişide doğal aşı etkisi yaratılır. Bu süre içerisinde kişinin ömür boyu hepatit B den korunması sağlanırken; antikor gereği düzeyde etkisini göstermez ise kişi taşıyıcı olarak hayatına devam eder. Bu süreç içerisinde Kronik Viral Hepatit B virüsü taşıyıcısı olarak hayatına devam ettiği için tehlike oluşturur. Taşıyıcı olan kişilerde karaciğer kanserine yakalanma oranı oldukça yüksektir. Bunun yanı sıra karaciğer yetmezliği, karaciğer iltihaplanması gibi hastalıklara sebebiyet vereceği için hastanın gerekli gözetim altında tutulması bu süreç içerisinde karaciğer enzimlerinin yükseltilmesi için gerekli tedavinin sağlanması gerekir.
]]>
Hepatit Markerları https://www.hepatithastaligi.gen.tr/hepatit-markerlari.html Mon, 12 Nov 2018 16:02:59 +0000 Hepatit Markerları, hastalığın serolojik incelemeleri sırasında virüslerin incelenen parçalarıdır. Hepatit markerları, hasta akut hepatit B hastası mı, hasta olan kişi hepatit B hastalığını geç Hepatit Markerları, hastalığın serolojik incelemeleri sırasında virüslerin incelenen parçalarıdır. Hepatit markerları, hasta akut hepatit B hastası mı, hasta olan kişi hepatit B hastalığını geçirmiş mi, hasta hepatit B hastalığına karşı aşılı mı ve hasta hepatit B taşıyıcısı mı sorularına cevap bulabilmek için kullanılır. Hepatit markerları ile yapılan serolojik testler hastalık bulaştıktan sonra 3-6 ay arasında pozitif sonuç verir. Hepatit b testlerinin pozitif sonuç vermesi aylar sürebilmektedir. Tabi ki kişi kendini en bilen olduğundan dolayı hastalık kapıldığı düşünülüyor ise ve kişinin bağışıklık sistemi zayıf ise en kısa sürede aşı ve immün globülin yapılmalıdır.

Hepatit Markerları nelerdir

 • HBsAg, kısaltmanın açılımı, hepatit B virüsü yüzey antijenidir. Hepatit B virüsünün yüzeyinde yer alan bir protein ve bir yapı taşıdır. Hepatit markerları testlerinden biri olan bu teste göre, karaciğerde virüs çoğalır ise, bu proteinden yapıyor olması gerekir. Akut ve kronik hepatit virüsünün alınmış olduğu durumlarda HBsAg pozitif sonuç verir. Sonucun pozitif olması aynı zamanda hastanın kanındaki virüsün bulaşıcı olduğunun bir göstergesidir. Hepatit b virüsü taşıyan bir insanın bağışıklık sistemi bu virüsü yok etmek için HBsAg antikoru üretir.
 • Anti-HBs, açılımı hepatit B yüzey antikorudur. Bağışıklık sisteminin hepatit b virüsünü yok etmek amacı ile üretmiş olduğu bir savunma mekanizmasıdır. Anti-HBs sonucunun pozitif olması demek, bağışıklık sisteminin devreye girdiğinin ve virüsü temizlemek için çalışmaya başladığının bir göstergesidir. Hepatit markerları ölçümlerinden biri olan Anti-HBs aynı zamanda pozitif çıktığında aşının da tuttuğunun bir belirtisidir. Anti-HBs testi hastalığın erken döneminde yapıldığında Anti-HBs IgM hepatit B hastalığının erken dönemde olduğunu veya son 6 ay içerisinde hastalığın geçirilmiş olduğunun bir işaretidir. Anti-HBs IGg pozitif olması geçirilmiş bir hepatit B'de de kronik hepatit de de pozitif olarak çıkar.
 • Anti-HBc, açılımı hepatit B virüsü antikorudur. Virüsün içerinde yer almakta olan bir proteine karşı gelişmiş olan antikoru ifade eder. Sonuç akut hepatit geçiren hastalarda pozitiftir ve test ne zaman yapılırsa yapılsın ömür boyu pozitif olarak çıkmaya devam eder. Hepatit markerları testlerinden biri olan Anti-HBc pozitif sonucunda hastanın geçmişte herhangi bir zamanda hepatit B hastalığını geçirmiş olduğunu göstermektedir.
 • Anti-HBc IgM, bu test hepatit B kor antijenine karşı yeni yapılmış olan IgM türü bir antikor varlığını göstermektedir. Hepatit markerları Anti-HBc IgM sonucu pozitif çıktığında ise, akut hepatit yada son 6 ay içerisinde geçirilmiş bir enfeksiyonun varlığını göstermektedir.
]]>
Hepatit B Nasıl Geçer https://www.hepatithastaligi.gen.tr/hepatit-b-nasil-gecer.html Mon, 12 Nov 2018 23:08:54 +0000 Hepatit B nasıl geçer, toplumda sarılık olarak bilinen hepatit B karaciğeri olumsuz etkileyen, tehlikeli olduğu kadar bulaşıcı özelliği olan bir hastalık türüdür. Hepatit B karaciğerde gelişen bir virüs türüdü Hepatit B nasıl geçer, toplumda sarılık olarak bilinen hepatit B karaciğeri olumsuz etkileyen, tehlikeli olduğu kadar bulaşıcı özelliği olan bir hastalık türüdür. Hepatit B karaciğerde gelişen bir virüs türüdür. Organa yerleşen virüs çoğalarak karaciğere zarar vermeye başlar ve ilerledikçe ciddi tablolara neden olur. Toplumda yaygın olarak görülen hepatit B yaklaşık olarak 5 kişiden 1'inde görülmektedir. Hepatit B her zaman belirti vermeyebilir. Bazı kişilerde tesadüf eseri saptanan virüs, bazılarında ise bir takım belirtilere yol açar. Yaşanan belirtiler virüs kapıldıktan sonraki ilk 2-6 ay içinde ortaya çıkmaya başlar. Halsizlik, yorgunluk, göz beyazında sarılık, karın ağrısı, mide bulantısı, kusma, idrarda renk değişimi, iştah kaybı, karaciğer bölgesinde hassasiyet gibi belirtilere neden olabilir. Hastalığın seyrinde bağışıklık sisteminin önemi büyüktür. Bağışıklık sistemi kuvvetli olanlarda vücut virüsle mücadele edecek şekilde antikor üretebilir. Bu nedenle de kişi virüse karşı bağışıklık kazanabilir. Antikor üretimi yetersiz olduğunda belirti yaşanmasa da kişi taşıyıcı olarak hayatını devam edebilir. Taşıyıcı hepatit B yıllar içinde karaciğer kanseri başta olmak üzere pek çok ciddi komplikasyona sebep olabilir.

Hepatit B nasıl geçer

Hepatit B nasıl geçer sorusu için tıbbi tedavi yöntemleriyle ve doğal yöntemlerle cevabı verilebilir. Tıbbi olarak genel anlamda üç farklı tedavi yöntemi kullanılır. Önleyici tedavi, akut hepatit B ve kronik hepatit B tedavi yöntemleri kullanılır. Bu tedavilerin yanı sıra bazı yiyeceklerden de yardım alınarak tedavi sürecine katkı sağlanabilir.

Hepatit B tıbbi tedavi: Önleyici tedavi olarak hepatit B aşısı kullanılır. Hepatit B virüsü aldığından şüphe duyan kişilerin hemen doktora başvurması ve gerekli önlemleri alması gerekir. Akut hepatit B kısa dönem süren bir sorundur. Belli bir zaman sonra kendiliğinden ortadan kalkar. Bazı durumlarda tedaviye gerek kalmayabilir. Akut hepatit B için beslenme oldukça önemlidir. Bağışıklık sistemini kuvvetlendiren besinlerin tüketilmesi tedavi için faydalı olur. Kronik hepatit B için karaciğer hasarını önlemek ve bulaşıcı etkisini engellemek için mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Antivirüs ilaçların kullanımı enfeksiyonla mücadele etme gücünü arttırır. Eğer hastalık nedeniyle ağır karaciğer hasarı gelişmişse karaciğer nakline ihtiyaç duyulabilir.

Hepatit B için doğal tedavi yöntemleri

Yumurta: Hepatit B hastalığı olan kişilerin sağlıklı kişilere oranla protein ihtiyacı daha fazladır. Yumurta, et, peynir gibi protein yönünden zengin besinlerin bolca tüketilmesi gerekir. Yumurtanın çok haşlama yöntemiyle hazırlanması ve çok pişirilmesi gerekir. 

Enginar: Sağlık açısından inanılmaz faydaları olan enginarın yüksek oranda antioksidan etkisi vardır. Kronik hepatit ve siroz hastaları için uzmanlar tarafından tavsiye edilir. Hastalığın seyrini yavaşlatır. Enginarın faydalarından tam anlamıyla yararlanmak için çiğ tüketimi daha faydalı olur. Eğer çiğ tüketim yapılamıyorsa tabletlerinden yararlanılabilir. Enginar ilaç tedavisine destek amacıyla kullanılabilir.

Kırmızı pancar: Kırmızı renkli sebzeler antioksidan bakımından mükemmel kaynaklardır. Kırmızı pancar hepatit B hastalığı için alternatif olarak kullanılabilir. Haşlanarak, rendelenerek ya da suyu sıkılarak tüketilebilir. İltihap önleyici, bağışıklık sistemini kuvvetlendirici etkisinin yanı sıra kansızlığa da iyi gelir.

Kara turp: Folik asit ve demir bakımından mükemmel bir kaynak olan kara turp, bağışıklık sistemini kuvvetlendiren bir bitkidir. Karaciğeri dışkılama yoluyla temizlemek için kullanılabilir. Kansızlık içinde kara turp etkili bir besin maddesidir.

Kara lahana: Vitaminler ve mineraller bakımından zengin içeriğe sahip olan kara lahana, hepatit B hastaları için şifalı bir reçete olarak kullanılabilir. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, vücuttan toksinlerin atılmasına ya]]> Hamileyken Hepatit B Aşısı Yapılır Mı https://www.hepatithastaligi.gen.tr/hamileyken-hepatit-b-asisi-yapilir-mi.html Tue, 13 Nov 2018 00:14:38 +0000 Hamileyken Hepatit B aşısı Yapılır Mı, hepatit B aşısı içerisinde canlı bir virüs bulunmayan aşıdır, ancak virüse ait bir canlı olmayan bir takım antijenler içeren aşıdır. Bunun için hamileyken hepatit B aşısının yap Hamileyken Hepatit B aşısı Yapılır Mı, hepatit B aşısı içerisinde canlı bir virüs bulunmayan aşıdır, ancak virüse ait bir canlı olmayan bir takım antijenler içeren aşıdır. Bunun için hamileyken hepatit B aşısının yapılmasında hem anne adayı hem de bebek açısından herhangi bir sakıncası bulunmamaktadır. Hepatit B aşısının içeriğinde " HBsAg antijeni" bulunmaktadır. Özellikle bu antijen tam bir non-enfeksiyöz özelliği taşıdığı için hamileyken yapıldığı zaman bebek ve annede hepatit B hastalığının oluşmasına sebep olmaz. Hamileyken hepatit B aşısı çoğunlukla eşinde bu hastalığı olan kişiler yaptırmalıdır. Çünkü anne adayının eşi hepatit B hastalığının taşıyıcı olduğu için yakalanma riski yüksek olduğundan korunmak amaçlı aşı mutlaka yaptırılmalıdır. Çok yakın bir zamanda uyuşturucu madde kullanan anne adayları genellikle hepatit B hastalığına yakalanma riski yüksek olan kişiler olduğu için hamileyken aşılama mutlaka planlanması gerekmektedir. Gebe kalmadan önce altı ay içinde pek çok cinsel partneri olan anne adaylarının da mutlaka hepatit aşısı olması büyük önem taşımaktadır.


Hamileyken Hepatit B Aşısı Yapılır mı, Yapılırsa Ne Zaman Yapılmalıdır Aslında hepatit B aşısını gebe kalmadan önce anne adayları özellikle risk altında olan kişiler yaptırmalıdır. Çünkü doğum esnasında hepatit B hastası olan anne adayı eğer hamileyken hepatit B aşısı yaptırmamışsa, hastalığın virüsü doğum yaparken bebeğe kolaylıkla bulaşabilir. Risk altında olan hamileler mutlaka en kısa zaman içinde hepatit B aşısı uygulanmalıdır. Özellikle hamileyken hepatit B aşısı rutin olarak bütün gebelere uygulanan bir aşı değildir. Yalnızca bu hastalığı taşıyan ya da şüphelenilen bir durum karşısında yapılmaktadır. Çoğunlukla hepatit B aşısı hamileyken hepatit virüsünden korunma amaçlı ya da karşılaşma olasılığı yüksek olan anne adaylarına yapılan bir aşıdır. 
]]>
Akut Hepatit A https://www.hepatithastaligi.gen.tr/akut-hepatit-a.html Tue, 13 Nov 2018 07:04:17 +0000 Akut Hepatit A karaciğere alınan ve karaciğerde iltihaplanmalara yol açan hastalığa denir. Karaciğerin bizim için ne kadar hayati bir organ olduğunu düşünürsek bu virüslerin ne kadar tehlikeli olduğunu anlayabiliriz. Kan Akut Hepatit A karaciğere alınan ve karaciğerde iltihaplanmalara yol açan hastalığa denir. Karaciğerin bizim için ne kadar hayati bir organ olduğunu düşünürsek bu virüslerin ne kadar tehlikeli olduğunu anlayabiliriz. Kanımıza karışan herhangi bir başka kan ve başka insanlardan bulaşan virüsler karaciğerimizi yıpratmaktadır. Bu yıpranmalar sonucu oluşan iltihaplanma akut hepatit virüsü olarak adlandırılır. 

Akut hepatit A virüsnüne sebep olan bazı nedenler

Akut hepatit A diğer hepatit virüslerine olasılıkla iyileşme süreci daha kısadır. Bunun yanında diğerlerine göre daha çok yaygındır. Genellikle hijyen ve temizliğin olmadığı ortamlarda daha çok bulunmaktadır. Erken teşhis konduğunda ve tedaviye başlandığı zaman maksimum 2 ayda vücuttan temizlenmektedir. Vücuttan idrar yoluyla atılmaktadır.
 
Akut hepatit A nasıl bulaşır

İnsana başka bir insanla kan yoluyla veya oral yolla ilişkiye girilmesi sonucu bulaşabilmektedir. Eğer kişisel temizliğimize önem vermiyorsak veya yetersiz temizlik yapıyorsak bu hastalığa yakalanabilme olasılığımız yüksektir. Akut hepatit A hastalığı olan birinin içtiği sudan içmişsek, dışkısına dokunduysak bu hastalığa yakalanmamız kaçınılmaz bir hal almaktadır. 

Akut hepatit A belirtileri

6 yaşın altındaki çocuklarda bu hastalığın teşhis etmek biraz zordur. Yaş ilerledikçe belirtileri ve riskleri artmaktadır. Yetişkin insanlarda ilk başta sarılık, yorgunluk, halsizlik, iştahsızlık ve idrarda koyuluk gibi belirtilerle ortaya çıkmaktadır.

Akut hepatit A tedavisi

Akut hepatit A hastalığının belli bir tedavisi yoktur. Hastalığın ilk evrelerinde insanlarda iştahsızlık meydana gelmektedir. Bundan dolayı sindirimi koay olan besinlerden meyve suyu, süt, çay ve çorba gibi yiyecekler tüketmeleri önerilir. Akut hepatit A için belli başlı bir ilaç yoktur.
]]>
Hepatit A Aşısı https://www.hepatithastaligi.gen.tr/hepatit-a-asisi.html Wed, 14 Nov 2018 02:14:41 +0000 Hepatit A aşısı, Hepatit A adı verilmiş olan ve büyük bir derecede diğer bir ifadeyle büyük bir oranda bulaşıcı bir niteliğe sahip olan önemli ve ciddi bir hastalığa karşı önlem alma amaçlı olarak yapılan bir aşı tür Hepatit A aşısı, Hepatit A adı verilmiş olan ve büyük bir derecede diğer bir ifadeyle büyük bir oranda bulaşıcı bir niteliğe sahip olan önemli ve ciddi bir hastalığa karşı önlem alma amaçlı olarak yapılan bir aşı türüdür. Hepatit A aşısı adı verilen bu önemli aşı, gıda alanında çalışan aşçılara veya diğer personellere, sağlık alanında çalışan kişilere, anaokullarında veya kreşlerde olan çocuklara, öğretmenlere ve diğer personellere yapılması daha gerekli görülen bir aşı türü olmasının yanı sıra bulaşıcı bir virüse karşı savaşmaktadır. Bu ciddi ve önemli hastalık, tıp dilinde "Hepatit A" ismi ile bilinmekte olup, halk arasında veya diğer bir adıyla toplum içinde sarılık ismi ile bilinmektedir.

Genellikle, gün içinde tüketmekte olduğumuz gıdalar aracılığı ile bulaşan bir hastalık olan Hepatit A hastalığı, bazen hiçbir belirti göstermemekte ve çocuklarda daha sık görülmektedir. Hepatit A hastalığının tükettiğimiz gıdalar aracılığı ile bulaşmasının yanı sıra su aracılığı ile de bulaştığı görülmektedir. Tuvaletini yaptıktan sonra elini yıkamayan veya benzer şekilde gün içinde ellerini sık sık yıkamayan çocuklarda riskli bir durum görülmekte olup su ile iyice yıkanmamış olan gıdaları tüketmek de riskli bir durum oluşturabilmektedir. Tüm bu durumların dışında, kalabalık olduğu için okullar da riskli ortamlar arasındadır. Hepatit A aşısı, okullardaki ve özellikle kreşlerdeki küçük çocuklara yapılmalıdır. Kalabalık ortamlarda bulunmakta olan diğer kişiler de orta risk barındıran gruba dahildir. Tekrar etmeyen bir hastalık olan Hepatit A hastalığı, virüse karşı ciddi anlamda savaşan ve sonuçları kanıtlanmış Hepatit A aşısı sayesinde kurtulması güç olmayan hastalık grubuna girmektedir. 

Dışkı aracılığı ile vücuttan atılan Hepatit A hastalığı, kolay bulaşan bir virüs veya diğer bir şekilde enfeksiyon olmakta olup hijyenin barınmadığı ortamlarda daha kolay yayılma ve bulaşma imkanı bulmaktadır. Bu nedenle, özellikle çocuklarda ellerin temizliğine çok dikkat edilmeli, yıkanmamış bir şekilde olan meyveler, sebzeler veya genel anlamda gıdalar tüketilmemelidir. Ayrıca, çocukların tuvaletlerini yaptıktan sonra el yıkamayı bir alışkanlık haline getirmesi gerekmektedir. Tüm bunların dışında, Hepatit A hastalığından ancak Hepatit A aşısı sayesinde gerçek anlamda korunma şansı yakalanmaktadır. Hepatit A aşısı, tüm sağlık kurumları veya merkezlerinde yapılabilmekte olup aşının yapılma tarihinin üzerinden 15 gün geçince kişiyi korumaya başlamaktadır. Bebekler için ilk olarak 18. ayda yapılmakta olup ikinci dozu 2 yaşındayken yapılmaktadır. Aynı şekilde yetişkin kişiler de iki defa Hepatit A aşısı olmalıdır. 

Hepatit A Virüsünün Çocuklarda Görülmekte Olan Belirtileri

Hepatit A hastalığına sahip olan kişilerde çeşitli belirtiler görülmektedir. Ancak bazı durumlarda bu hastalığın belirtisiz ve sinsi bir şekilde ilerlediği de görülmektedir. Ayrıca, tüm bu belirtilerden bir tanesi bile görülüyorsa durum önemli olmakta olup bazen birden fazlası da görülebilmektedir. Hastalığa sahip olan kişinin yaşı ile hastalığın ağır bir ilerleme süreci kaydetmesi arasında bir doğru orantı bulunmaktadır. Hepatit A hastalığı, genellikle 2-6 veya 3-6 hafta arasında bir süre vücutta barınmaktadır. Ancak bazı durumlarda hastalığın daha uzun sürdüğü de görülmektedir.
 • Göz bebeklerinde sararma durumunun görülmesi
 • Titreme durumunun görülmesi
 • Ciltte sararma durumunun görülmesi
 • Açık renkli dışkı durumunun görülmesi
 • Karın ağrısının görülmesi
 • Mide bulantısının görülmesi
 • Yüksek ateş belirtisinin görülmesi
 • Yorgunluk ve halsizlik hali
 • Sık kusma hali
 • İştahsız olma durumu 
 • İdrar renginde koyulaşma durumunun görülmesi
]]>
Gebelikte Hepatit C https://www.hepatithastaligi.gen.tr/gebelikte-hepatit-c.html Wed, 14 Nov 2018 04:43:02 +0000 Gebelikte Hepatit C, Gebelik genel olarak kadınların 18-40 yaş aralığında yaşadıkları bir olgudur. Ayrıca bu yaş aralığı Hepatit C diğer adıyla sarılığın da  en sık görüldüğü yaş aralığıdır. Hepatit C kan yolu Gebelikte Hepatit C, Gebelik genel olarak kadınların 18-40 yaş aralığında yaşadıkları bir olgudur. Ayrıca bu yaş aralığı Hepatit C diğer adıyla sarılığın da  en sık görüldüğü yaş aralığıdır. Hepatit C kan yoluyla bulaşan bir hastalıktır. Cinsel yolla bulaşma riski %5-10 arasındadır. Daha öncesinde cinsel yolla hastalık geçirenlerde risk daha fazladır. Hastalığı risk faktörü taşıyan her kadının mutlaka gebelik  zamanında Hepatit C taranması yapması gerekmektedir çünkü enfeksiyonu geçiren hastaların kronik karaciğer iltihaplanması (hepatit) geçirme riski %80 siroz hastalığına yakalanma %35-40 yıllar içinde karaciğer kanseri gelişme riski ise %5’tir.

Gebelikte Çocuğa Bulaştırma Riski

Gebelikte Hepatit C virüsü bebeğe geçme riski vardır. Hepatit C virüsü miktarını ölçen HCV RNA PCR testi bu konuda riskin ne boyutta olduğunu gösterir. HCV RNA PCR testi kanda bulunan virüs sayısını gösteren bir testtir ve değeri 1 ml kan içinde 1 milyon olmuşsa virüs %18-20 oranına bebeğe de bulaşma riski olduğunu gösterir. Eğer HCV RNA PCR değeri düşükse bulaşma riskini de düşürür. Gebelikte Hepatit C virüsünü anneden bebeğe bulaşma riskini azaltacak yada  engelleyecek bir tedavi sistemi halihazırda bulunmamaktadır. Anne ve bebeğin bir enfeksiyon hastalıkları doktoru tarafından düzenli bir şekilde muayene edilmesi gerekmektedir.

Gebelikte Kullanılan Hepatit İlaçları

Kronik hepatit hastalığında kullanılan interferon gebelik sırasında kullanılamaz. İnterferon kullanan kişilerin ise gebe kalmaları kesinlikle istenmemektedir. Hatta ilacın kesilmesinden sonraki 6 ay içinde dahi gebe kalınması istenmemektedir çünkü bebekte doğumsal anormalliklere neden olabilmektedir. Hepatit tedavi ilaçları süte de bulaştığı içinde süt veren annelerin tedavi sırsında doktora danışmaları gerekmektedir.

Hepatit E hariç diğer hepatitlerin seyri gebelik ile değişmemektedir, Hepatit A ve B gebelik sırasında bebeğe bulaşma riski vardır yalnız aşı ve immün globülin ile bu geçiş büyük oranda azaltılabilir hatta önlenebilir ve bebek korunabilir.Hepatit C'nin bebeğe geçişi annedeki viral yüke bağlı olarak değişkenlik gösterir. Hepatit C viral yükü ml de 1 milyon ve üstü ise %18 olasılığında bebeğe virüs bulaşır. Gebe hamileliğin ilk aylarından itibaren hepatit için test edilmeli gerekirse anne ve bebeği aşı ile korunmalıdır. 

]]>
Hepatit B Aşısı Sonrası https://www.hepatithastaligi.gen.tr/hepatit-b-asisi-sonrasi.html Wed, 14 Nov 2018 07:07:06 +0000 Hepatit B aşısı sonrası, hepatit B hafif bir hastalıktan kaynaklı olarak gelişim gösteren ve ömür boyunca devam eden, siroza ve karaciğer kanserine sebebiyet veren bir hastalık türü olarak bilinir. Hepatit B aşılması zor farkl Hepatit B aşısı sonrası, hepatit B hafif bir hastalıktan kaynaklı olarak gelişim gösteren ve ömür boyunca devam eden, siroza ve karaciğer kanserine sebebiyet veren bir hastalık türü olarak bilinir. Hepatit B aşılması zor farklı sonuçları olan karaciğer hastalığı olarak bilinir. Hepatit B hastalığı hepatit B yani HBV ile oluşum gösterir. Hepatit B hastalığı akut yada kronik olarak belirti gösterir. Hepatit B hastalığı olan kişi hepatit B virüsü ile enfekte olduktan sonra akut hepatit B enfeksiyonu kendini gösterir. Akut hepatit B virüsü enfeksiyonu 6 aydan daha uzun devam ederse bu hastalık kronik bir hâl almış olacaktır. Kronik hâl alan hepatit B enfeksiyonu ömür boyu devam ederek bu hastalığa yakalanan kişiye sürekli rahatsızlık verecektir. Hepatit B virüsünden kurtulmanın en önemli yolu hepatit B aşısı olmaktır. 

Hepatit B aşısı, genel olarak 3 doz şeklinde uygulanmaktadır. İlk doz uygulandıktan sonra ikinci doz doz dört hafta sonrasında, üçüncü doz ise ikinci söz uygulandıktan 5 ay sonra yapılır. Hepatit b aşısının riskleri de vardır. İşte burada hepatit b aşısı sonrası aşı uygulanan kişilerde birkaç gün aşının uygulandığı yerde şiddetli ağrı hissedilebilir. Bunun yanı sıra bazı kişilerde yüksek ateş de kendini gösterir. Aşı uygulaması yapılan kişilerde çok az sıklıkta olda da ciddi alerjik reaksiyonlar kendini gösterebilir. 

Hepatit B Aşısı Sonrası Yan Etkileri:
 • Hepatit b aşısı uygulanan bölgede kızarıklık, deride sertleşme,
 • Yüz bölgesinde kısmi olan döküntüler, ufak kabarcıklar ve elin üst kısmında kabarcıklar,
 • Bu belirtilerin yanı sıra kişide sinir hastalığı oluşumu, felçlik belirtileri,
 • Bağışıklık sisteminde dengesizlikler, 
 • Kişide şiddetli yorgunluk hissi,
 • Damar sertleşmesi ve romatizmal hastalıkların belirtisi,
 • Ani olarak beliren göz bozuklukları,
 • Kan yapısının bozulması ve buna bağlı olarak kemik iliginde yaşanan değişiklikler kendini göstermektedir.
Hepatit b aşısı sonrası bütün bu belirtilerin yanı sıra teşhis edilemeyen birçok hastalık kendini gösterecektir. Bundan dolayıdır ki herkesin hepatit b aşısı olmasına gerek duyulmaz. Genel olarak aşı yapılması uygun görülen kişiler tıp elemanları,  kan bankası çalışanları, sıklıkla kan nakli olan kişiler, böbrek rehabilitasyonu ihtiyacı olan kişiler, uyuşturucu bağımlısı olan kişiler, ailesinde hepatit b taşıyıcısı olan kişiler hepatit b aşısı olmalıdır.
]]>
Akut Hepatit C https://www.hepatithastaligi.gen.tr/akut-hepatit-c.html Wed, 14 Nov 2018 20:55:22 +0000 Akut hepatit C, kısa semptomlar gösterebilen veya hiç görünmeyen bir viral enfeksiyondur. Enfeksiyonlu kan ve vücut sıvılarıyla temas yoluyla yayılır. Hepatit C'nin başlıca riski, karaciğer hasarına ve karaciğer kanserine n Akut hepatit C, kısa semptomlar gösterebilen veya hiç görünmeyen bir viral enfeksiyondur. Enfeksiyonlu kan ve vücut sıvılarıyla temas yoluyla yayılır. Hepatit C'nin başlıca riski, karaciğer hasarına ve karaciğer kanserine neden olabilen kronik hepatite dönüşebilir olmasıdır. Bu viral enfeksiyonun akut formu yalnızca kısa semptomlar üretebilir, bu nedenle bazı insanlar bunu bilmezler. Ne yazık ki, bu yolda daha büyük sorunlara yol açabilir.

Akut hepatit C kısa süreli bir viral enfeksiyondur. Akut hepatit C'li insanlar küçük bir pencere için bulaşıcıdır, çoğu zaman sadece birkaç aydır. Akut hepatit C formuna yakalanan insanların çoğu maruz kaldıktan sonraki ilk altı ay içinde hastalık ve yorgunluk ve kusma gibi semptomlar yaşayacaktır. Çoğu durumda, hastalık hiçbir belirtiye neden olmaz. Bulunduğunda, semptomlar genellikle hafiftir. Hastalık tedavi olmadan iyileşebilir veya çözülebilir.

Akut hepatit C için güvenli alanlar

Akut hepatit C, enfekte kişinin kanıyla veya bazı vücut sıvılarıyla doğrudan temas yoluyla yayılır. Bununla birlikte, virüslü biriyle aşağıdaki etkinliklerde bulunmak güvenlidir:

 • Sarılmak
 • Öpüşmek
 • Elini tutmak
 • Yemek kapları veya gözlük paylaşmak

Ayrıca öksürme ve hapşırma virüsün yayılma biçimleri de değildir.

Akut Hepatit C bulaşma riski olan alanlar

 • Enfeksiyon kapmış bir kimsenin kullandığı bir iğne ile kişiye müdahalede bulunmak,
 • Enfekte annelerin çocukları,
 • Vücudu steril olmayan ekipmanların delmesi
 • Hemodiyalize giren insanlar
 • Hepatit C'li bir kişinin aile üyeleri (HCV pozitif kişili bir hanede doğrudan kan teması daha yüksek olduğu için).
 • Traş makinesi gibi kişisel hijyen ürünlerini enfekte kişilerle paylaşan insanlar.

Akut hepatit C semptomları

 • Mide bulantısı
 • Kusma
 • İştah kaybı
 • Ateş
 • Yorgunluk
 • Karın ağrısı
 • Eklem ağrısı
 • Koyu idrar
 • Hafif bağırsak hareketleri
 • Sarılık veya cilt ve gözlerin sararması

]]>
Hepatit B Beslenme https://www.hepatithastaligi.gen.tr/hepatit-b-beslenme.html Wed, 14 Nov 2018 21:17:59 +0000 Hepatit B beslenme, Hepatit B hafif bir hastalıktan kaynaklı ömür boyu süre gelen siroz kanseri ve karaciğer kanserine neden olan bunların yani sıra sonucu ağır olarak beliren karaciğer hastalığı olarak bilinmektedir. Hepatit B, Hepatit B beslenme, Hepatit B hafif bir hastalıktan kaynaklı ömür boyu süre gelen siroz kanseri ve karaciğer kanserine neden olan bunların yani sıra sonucu ağır olarak beliren karaciğer hastalığı olarak bilinmektedir. Hepatit B, hepatit B virüsü ile kendini gösterir. Bu rahatsızlık belirtisi genel olarak akut, kronik oluşumludur. Hepatit B ile enfekte olan kişi akut hepatit B virüsü enfeksiyonu oluşum gösterir. Hepatit B hastalığı olan kişilerde bu rahatsızlık erken teşhis edildiğinde uygulanacak olan tedavi de kolay olacaktır. Akut hepatit B yani bu rahatsızlığa yeni yakalanan kişilerde spesifik tedavi uygulanamayacağından dolayı bu hastalıkla karşı karşıya kalan hastaların beslenmesine çok dikkat etmesi gerekmektedir. Hepatit B olan hastalarda karaciğer fonksiyonları kısıtlanmadığı süre boyunca özel bir diyete ihtiyaç duyulmaz fakat tüketecekleri besinlerin dikkatli seçilmesi gerekir.

Hepatit B hastaları hangi yiyecekleri yemeli

Hepatit B beslenme sırasında karaciğere fayda sağlayan yiyeceklerin tüketilmesi önem arz eder. Karaciğerlerin gerçekleştirdiği fonksiyonların kısıtlanmasıyla birlikte hastaların protein tüketim miktarını ve tuz tüketim miktarını azalmasında fayda olacaktır. Hepatit B hastalığı olan kişilerin alkollü içecekleri de tüketmemesi önem arz eder. Hepatit B hastası olan kişilerin düzenli ve dengeli olarak beslenmesi ve bu beslenme düzeninin sürekli olarak sağlanması gerekir. Hepatit B hastası olan kişilerin beslenme listesinde bütün yeşil sebzeler, sarı sebzeler diyet listesinde olmalıdır. Enginar sebzesi içerisinde bulunan silymarin maddesinden dolayı karaciğer hücrelerinin hasar görmesini engelleyecektir. Bu sayede karaciğerlerin sağlıklı olmasına yardımcı olacaktır. Hepatit B olan kişilerin beslenmesinde karnabahar, yeşil soğan, taze yada kurutulmuş ıhlamur yaprakları, kurutulmuş üzüm, portakal ve elma tüketmelerinde oldukça fayda vardır. Yağ içermeyen ve kolestrol oranı düşük, fiber oranı fazla olan yiyeceklerin tüketilmesi de hepatit B beslenme açısından oldukça önemlidir.

Hepatit b beslenme genel olarak doğru uygulandığında hepatit B hastalığı olan kişiler sağlıklı beslenmeden dolayı rahatsızlıklarını giderecektir. Hepatit B olan kişilerin yağ tüketimi çok fazla olmamalıdır. Yağlı yiyeceklerin az miktarda tüketilmesi gerekir, demir vitamini olan yiyeceklerin ve A vitamini içeren yiyeceklerin tüketilmesinde fayda olacaktır. Tabi demir vitamini, A vitamini ve minerallerin yüksek dozda olmamasına dikkat edilmesi önemlidir. Özellikle mevsim içerisinde kırmızı pancar, enginar ve kereviz tüketilmesi hastalar için oldukça sağlıklı olacaktır. Bu sayede karaciğer yorulmadan hastalığın ilerlemesine engel olunarak kişiler rahat bir nefes alacaktır.
]]>
Hepatit B Doğal Bağışıklık https://www.hepatithastaligi.gen.tr/hepatit-b-dogal-bagisiklik.html Thu, 15 Nov 2018 13:31:41 +0000 Hepatit B Doğal bağışıklık, vücut içerisinde karaciğere yerleşen virüs ile tanımlanan Hepatit B öncelikli olarak vücut içerisinde bekleme yaparak kuluçka dönemi yaşar. Aktif hale gelmeden altı aya kadar devam eden kuluçka s Hepatit B Doğal bağışıklık, vücut içerisinde karaciğere yerleşen virüs ile tanımlanan Hepatit B öncelikli olarak vücut içerisinde bekleme yaparak kuluçka dönemi yaşar. Aktif hale gelmeden altı aya kadar devam eden kuluçka süresi içerisinde karaciğerde birçok hasara sebep verirken; kişide deride kızarıklık, eklem ağrıları, ishal, bulantı, kusma, kabızlık gibi şikayetler ile kendini belli eder. Hepatit B genellikle kan yoluyla bulaşırken; ortak diş fırçası kullanımı ve jilet kullanımı gibi ortak kullanılan eşyalar ile buluşmaktadır. Ayrıca enjektör kullanımı esnasında iğnenin birkaç kişiye kullanılması Hepatit B virüsünün başka kişilere bulaşmasına sebebiyet verebilir. Başka kişiye geçmesi halinde kişinin bağışıklık sistemi güçlü Hepatit  B doğal bağışıklık  ile istirahat etmesi halinde vücut virüse karşı bağışıklık kazanarak bu süreç içerisinde vücut tarafından tanımlanarak yok edilir. Ancak bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde uzun süre Hepatit B varlığını sürdürerek bağışıklık sisteminin etkisiz hale gelmesine neden olurken; karaciğerin kanseri ve yetmezliği gibi hastalıklar oluşturur.

Hepatit B Doğal bağışıklık nasıl olur

Yararlı virüsler vücuda giren besinleri parçalayamaz, oksijen kullanamazlar. Kendi başlarına hiçbir işlevi bulunmazken; canlı bir hücrenin içerisinde çoğalabilir ve vücut direnci olduğu için vücuda giren mikropların yok edilmesi için çoğalma yapar. Yani vücuda giren Hepatit B için gerekli direnç de bulunup antikorlar yoluyla mikropların hastalık yapmadan yok olmasına neden olurlar. Hepatit B Doğal bağışıklık olarak tanımlanırken bu süreç içerisinde vücut kendiliğinden antikor oluşturmaya başlar. Antikorlar varlığını devam ettirirken ikinci kez Hepatit B virüsüne maruz kalınması halinde bu sefer vücut virüse karşı tanımlı olduğu için virüsü ortadan kaldırmak için çalışma yapar. Bu sebepten dolayı Hepatit B Doğal bağışıklık süreci içerisinde kişinin bağışıklık sisteminin güçlü olması vücuda giren zararlı virüslerin yok edilmesi açısından son derece önemlidir. Bu süreç içerisinde kişide Hepatit B taşıyıcılığı bulunmamaktadır. 

Hepatit B Doğal bağışıklık edinimi
Doğal bağışıklık insanın doğumu ile birlikte bağışıklık sisteminde kazandığı özelliktir. Kişide bulunan genetik özelliklere bağlı olarak değişirken nesilden nesile devam ettiği belirtilmektedir. İnsanda doğal yapısı itibariyle antikor oluşturarak kendini mikroplardan korunma özelliği bulunur. Örneğin mide asidi ile birlikte midede bulunan birçok parazitin ölmesine sebebiyet verdiği gibi, vücuda giren mikroplara karşı kendini koruma özelliği bulunmaktadır. Ancak zararlı virüslerin ve tanımlanmış virüslerin vücuda girmesiyle vücut antikor üreterek bunlara karşı savaş açar. Böylece vücut bağışıklığını kazanmış olur.
]]>
Hepatit B Kan Değerleri https://www.hepatithastaligi.gen.tr/hepatit-b-kan-degerleri.html Fri, 16 Nov 2018 13:30:50 +0000 Hepatit B kan değerleri, Değerlendirilmesi için yalnızca bir kan örneği gereklidir. Hepatait B paneli üç kısımdan oluşur. Üç test uygulanması sonucunda kan değerlerine bakılarak kişide virüs olup olmadığı tam olarak anla Hepatit B kan değerleri, Değerlendirilmesi için yalnızca bir kan örneği gereklidir. Hepatait B paneli üç kısımdan oluşur. Üç test uygulanması sonucunda kan değerlerine bakılarak kişide virüs olup olmadığı tam olarak anlaşılır. 

Hepatit B kan değerleri ölçümü

HBsAg (Hepatit B yüzey antijeni): "Pozitif" veya "reaktif" HBsAg test sonucu, kişinin hepatit B ile enfekte olduğu anlamına gelir. Bu test, kandaki hepatit B virüsünün varlığını algılayabilir. Pozitif olduğuna karar verilirse bunun yeni bir akut enfeksiyon veya kronik bir hepatit B enfeksiyonu olup olmadığını belirlemek için ileri tetkikler gerekir Pozitif bir HBsAg test sonucu, enfekte olduğunuz ve hepatit B virüsünü kan yoluyla başkalarına yayabileceğiniz anlamına gelir. 

Anti-HBs veya HBsAb (Hepatit B yüzey antikoru): Bir "pozitif" veya "reaktif" anti-HBs (veya HBsAb) test sonucu, bir kişinin hepatit B virüsüne karşı korunduğunu gösterir. Bu koruma, hepatit B enfeksiyonu veya hepatit B enfeksiyonu ile sonuçlanabilir. Bu test kan taramalarına rutin olarak dahil değildir. Pozitif bir anti-HBs (veya HBsAb) test sonucu, bağışık olduğunuz ve hepatit B virüsüne karşı korunmanız ve virüs bulaştırılamaması anlamına gelir. Enfekte değilseniz ve başkalarına hepatit B bulaştıramazsınız.

Anti-HBc veya HBcAb: "Pozitif" veya "reaktif" anti-HBc (veya HBcAb) test sonucu, geçmiş veya şimdiki hepatit B enfeksiyonunu gösterir. Çekirdek antikor, hepatit B virüsüne karşı (yukarıda tarif edilen yüzey antikorunun aksine) herhangi bir koruma sağlamaz. Bu test ancak ilk iki testin sonuçlarını bilmek şartıyla yapılabilir (HBsAg ve anti-HBs). Olumlu anti-HBc (veya HBcAb) test sonucu, hepatit B kan değerleri durumunuzu tam olarak açıklamanızı gerektirir.
]]>
Hepatit C Nasıl Bulaşır https://www.hepatithastaligi.gen.tr/hepatit-c-nasil-bulasir.html Fri, 16 Nov 2018 16:04:01 +0000 Hepatit C Nasıl Bulaşır, Hepatit C bir RNA virüsü olarak bilinmektedir. Bu virüs bilinen virüsler arasından en küçük olanıdır. Hepatit C karaciğerde kansere ve siroza neden olacak kadar ilerleme gösterir. Hepatit C ülkemizde o Hepatit C Nasıl Bulaşır, Hepatit C bir RNA virüsü olarak bilinmektedir. Bu virüs bilinen virüsler arasından en küçük olanıdır. Hepatit C karaciğerde kansere ve siroza neden olacak kadar ilerleme gösterir. Hepatit C ülkemizde oldukça yaygın olarak görülmekte ve ilerlemektedir. Hepatit C, genel olarak kan yoluyla ve cinsel ilişki aracılığıyla bulaşmaktadır. Hepatit C akut olarak veya kronik şekilde ilerleme gösterir. Akut olarak beliren hepatit C virüs bulaşmasından sonra 6 ay kadar devam eden kısa süreli bir hastalık türü olmaktadır. Hastaların büyük çoğunluğunda akut hepatit C enfeksiyonu kronik bir hâl almaktadır. Kronik olan Hepatit C enfeksiyonu ömür boyu süre gelen rahatsızlık olarak kendini gösterir. Bundan dolayı ciddi sağlık sorunları meydana gelerek siroz, karaciğer kanseri ve ölüme kadar ilerleme gösteren bir hastalığa dönüşür. Hepatit C genel anlamda kişilerde kendini belirtmeden ilerler ve sinsidir. Bu ilerleme kişiler için ölümcül risk arz eder.

Hepatit C nasıl bulaşır hususunda genel olarak gelişmeyen ülkelerde temiz olmayan ortamlarda ve kişilerin toplu olarak yaşamlarını sürdürmelerinden dolayı kişiden kişiye bulaşmaktadır. Gelişme göstermiş ülkelerde ise bu durum oldukça farklıdır. Bu ülkelerde hepatit c bulaşma durumu kişilerin damardan ilaç kullanmasına bağlı ilerleme gösterir. Gelişen ülkelerde genellikle bu yöntemler kan nakli ve güvensiz olan prosedürler olmaktadır. Hepatit C vakalarının yarısından azı kadarına bulaşma nedeni bilinmemekte. Fakat bu vakaların büyük bir kısmı muhtemel nedeni damar içi ilaç kullanımı olarak tahmin edilmektedir. Hepatit C genel olarak kişinin kanının diğer bir kişinin kanını girmesiyle bulaşması daha kolaydır. 

Hepatit C nasıl bulaşır, hepatit C damar içi uyuşturucu kullanan kişilerin iğne yada benzer ekipmanları ortak kullanmalarıyla, sağlık çalışanlarının hastalara kullandığı iğnenin kendilerine yanlışlıkla dahi olsa kullanmaları yada batırmalarıyla bulaşır. Hepatit C olan anneden doğan bebeğe bulaşma olasılığı da oldukça yüksektir. Çok az da olsa ortak kullanılan dış fırçası yada jilet gibi aletlerin kullanımıyla bulaşır. Kan yoluyla bulaşması kolay olan hepatit C virüsü için gerekli olan önlemlerin alınması gerekmektedir. Sürekli olarak kan nakline gerek duyulan hemofili ve diyaliz hastalarıyla uyuşturucu kullanan kişiler, gayri meşru ilişki yaşayan kişilerin gerekli olan hepatit C taramalarından geçmeleri gerekmektedir. Bu hususta gerekli olan tetkit ve taramaların uygulaması yapılmayan kişiler büyük derecede risk altındadır. Hepatit C virüsü taşıyan kişilerin bu virüsü farklı kisilere bulaştırmamaları için kan nakli hususunda, tırnak makası, dış fırçası kullanımında ve tıraş bıçağı kullanımında kesinlikle dikkatli olmaları gerekir. Hepatit C oluşumuna karşı vücutta oluşan kesiklere daha duyarlı olunmalıdır. Hepatit C nasıl bulaşır hususunda gerekli olan bilgilerin haricinde hepatit C virüsünün yiyecek, içeceklerden yada hapşırma ve dokunma gibi durumlarda bulaşmayacağını da belirtmek gerekir. Hepatit C en fazla bulaşma yolu kan yolu ve cinsel ilişki yoluyla olduğu unutulmamalıdır.
]]>
Hepatit Elametleri https://www.hepatithastaligi.gen.tr/hepatit-elametleri.html Sat, 17 Nov 2018 04:52:47 +0000 Hepatit elametleri, Hepatit, virüslerin meydana getirdiği iltihaplı bir karaciğer hastalığıdır. Hepatit, karaciğerin sağlığını ve yapısını bozan ve çoğu zaman sarılık olarak kendini belli eden, ileri safhalarda karaciğer Hepatit elametleri, Hepatit, virüslerin meydana getirdiği iltihaplı bir karaciğer hastalığıdır. Hepatit, karaciğerin sağlığını ve yapısını bozan ve çoğu zaman sarılık olarak kendini belli eden, ileri safhalarda karaciğer yetmezliğine sebep olabilecek kadar kronikleşen tehlikeli bir hastalıktır. Hepatit hastalığının bir çok sebepleri olmakla beraber, bu nedenlerin başında virüsler gelmektedir. Hepatite neden olan diğer sebepler arasında aşırı alkol kullanımı, parazitler, mantarlar, doktor tavsiyesi olmadan bilinçsiz alınan ilaçlar ve çeşitli yollarla vücuda giren bazı zehirli maddeler de hepatite neden olabilmektedir. Hepatit virüsünün türüne vücuda girdikten sonraki kuluçka süresi yaklaşık 15-180 gün arasında değişmektedir ve genel olarak bu süre içerisinde hepatit herhangi bir belirti vermez. 

Hepatit elametleri 

Hepatit hastalığının ilk belirtisi olan sarılığın ortaya çıkmasını takiben diğer belirtileri de, iştah kesilmesi, halsizlik, mide bulantısı ve kusma, ishal, eklem ağrıları, yüksek ateş, nezle, öksürük, gözde kaşıntı ve yaş gibi belirtilerin ortaya çıkması, hepatit belirtilerini yansıtmaktadır. Tıbbi genel hepatit belirtileri ise şu şekildedir.
 • Halsizlik ve yorgunluk
 • İştahsızlık
 • kendini iyi hissetmeme
 • Bulantı ve kusma
 • kilo kaybı
 • Karaciğerin bulunduğu bölgede ağrı 
 • Vücudun muhtelif yerlerinde meydana gelen kaşıntı
 • Avuç içinde kırmızı lekeler oluşması
 • Kanlı veya koyu renkli idrar
 • Cinsel istek zayıflığı
 • Uyku bozuklukları
Acil doktora görünmeniz gereken hepatit elametleri
 • Gözlerde ve tende sarılık meydana gelmesi
 • Karın bölgesinde şişlik
 • Bacaklarda ve ayakların şişmesi
 • Yüksek ateş ile birlikte titreme
 • Kan kusma
 • Dışkı renginin koyu siyah olması
 • Nefes darlığı
 • Odaklanma zorluğu ve zihin bulanıklığı
Son bilimsel çalışmalar sonucu hepatit A ve Hepatit B aşıları geliştirilmesine rağmen, bu aşıların gelir seviyesi yüksek kesimlere hitap etmesinden dolayı pek yaygın kullanılmamaktadır. 
]]>