Hepatit B Nasıl Bulaşır Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Hepatit B Nasıl Bulaşır Belirtileri ve Tedavisi

Hepatit B nasıl bulaşır, Hepatit B bir çeşit karaciğer hastalığıdır. Vücuda girdiği andan itibaren kendini karaciğere yerleştirir. Oldukça tehlikeli ve hayati önem taşıyan bir hastalıktır. Hepatit B nasıl bulaşır sorusunun cevabını iyi bilmek ve önemle dikkat etmek gerekir. Çünkü çevrede bilinmeyen bir sürü hepatit B hastası olabilir. Sürekli olarak bulaştırdığı kişilerde devam eder. Bu hastalık hem taşıyıcı hem de bulaşıcı olabildiğinden bazı kişiler için hayati risk olmaktan çıkar. Bağışıklık sistemi çok güçlü veya hepatit hastalığına karşı aşılı olan insanlar kolaylıkla atlatır ve bununla yaşamını sürdürebilir.

Hepatit B nasıl bulaşır cevabının yanı sıra bilinmesi gereken en önemli unsur virüsün çok küçük hücresinin bile başkasına kolaylıkla bulaştığı ve çoğalmasıdır. Yani çok sayıda kana karışmasına gerek kaçmadan küçük bir tırnak kanaması bile kişiye bulaşması ve ilerlemesi için yeterlidir. Hepatit B hastalığı aniden yapılan bir kan tetkikinde ortaya çıkabilmektedir. Kişi kendinden bu konuda şüphe ediyorsa, kanından gerekli tetkikle hepatit virüsü taşıyıp taşımadığına baktırabilir. Vücuda girdikten sonra 6 aya kadar kuluçka dönemine sahip olan bu virüs birçok kişide bağışıklık kazanarak da atlatmaya müsait bir virüstür. Bunun korunmanın yollarını iyi kontrol eden, aşılı olan ve bağışıklığı bu virüsü yenebilen herkes taşıyıcı olarak kalıp, bu virüsle yaşayabilir. Fakat virüsü yenemeyen kişiler için ilerlemesi durumunda ciddi karaciğer hasarlarına kadar durum ilerleyebilir. Hem bayan hem erkeklerde en çok da çocuklarda girilen ortamdan kullanılan eşyaya kadar özen göstermek bu virüsten korunmanın ilk yolu olmaktadır.


Hepatit B virüsü nasıl bulaşır?

 • Korunmasız yaşanan cinsel ilişkide çok kolaylıkla bulaşır. Eşlerden birinin bu virüsü taşıması ilişki sırasında diğerine de geçiş yapar.
 • Ortak kullanılan eşyalara özen göstermek gerekir. Özellikle kuaför gibi yerlerde ve kişisel eşyalarda bu durum daha çok görünür. Çok kullanmak zorunda kalanlar mutlaka aleti iyi dezenfekte etmelidir. Evde de kullanılan bu aletler kesinlikle bir başkasıyla paylaşılmamalıdır. Tırnak makası, törpü, jilet gibi temizlik aletleri oldukça risk taşır. Kullanan kişinin kullanım esnasında bölgenin kanaması bulaşım için yeterlidir.
 • Özellikle doğum sırasında anneden bebeğe kolaylıkla geçmektedir. Bebek doğduktan sonra gerekli aşı ve kontroller mutlaka yapılmalıdır. Alanın doktorları bunu artık bebek doğar doğmaz yapmaktadır. Aynı zamanda bulaşan kişi sayısının çoğunluğu bu yöntemle bulaşmaktadır.
 • Solunum yolu, iğne veya enjekte yoluyla kullanılan ilaçların bir başkasıyla birlikte kullanımı kolaylıkla bulaşma yoludur. Kişinin bu tarz ilaç ve ilaç aletleri şahsi kullanılmalı başka bir hastayla paylaşılmamalıdır.
 • Kan nakli sırasında direk bulaşır. Aynı zamanda yine bunun gibi iyi dezenfekte etmeden alet kullanan klinikle veya hastanelerde herhangi bir cerrahi operasyon sırasında kolaylık bulaşır.

Hepatit B Nasıl Bulaşır Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Hepatit B İyileşir mi?

Hepatit B İyileşir mi?

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Hepatit B Taşıyıcının Riskleri

Hepatit B Taşıyıcının Riskleri

Hepatit B Evlilik Aşısı ve Takibi

Hepatit B Evlilik Aşısı ve Takibi

Sarılık Hepatit C Belirtileri ve Tedavisi

Sarılık Hepatit C Belirtileri ve Tedavisi

Sarılık Hepatit Belirtileri ve Tedavisi

Sarılık Hepatit Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Hepatit B Aşısı Sonrası

Bebeklerde Hepatit B Aşısı Sonrası

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6