Hepatit B Nedir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Hepatit B Nedir?

Hepatit B Nedir, Hepatit B çoğu zaman karşımıza çıkmakta olan bir hastalık ismidir. Peki hepatit B nedir?Hepatit B hastalığının anlamı karaciğer iltihabıdır. Hepatit B hepatit hastalığının ortaya çıkmasına neden olan bir çeşit virüs türüdür. Karaciğer üzerinde oluşturduğu hasar bazen kişinin hayatına mal olmaktadır. Hepatit B virüsü ilk önce karaciğere yerleşir ve daha sonra karaciğere zarar vermeye başlar.

Hepatit B hastalığı bulaşıcı bir hastalıktır ve ülkemizde yaygın olarak görülmektedir. Türkiye şartlarında her 3 kişiden 1'inde hepatit B virüsüne rastlanmaktadır. Hepatit B hastalığının kuluçka süresi yaklaşık olarak 2-6 ay arasındadır.


Hepatit B Belirtileri Nelerdir?

 • Aşırı halde yorgunluk ve halsizlik hissi,
 • İştahta bozukluklar,
 • Mide bulantısı ve kusma,
 • Ten renginde ve göz aklarında sarılıklar,
 • İdrar renginde değişim,
 • Karın ağrısı ve karın bölgesinde sancılanma,
 • Karaciğerin bulunduğu bölgede hassaslık yaşanması.
Hepatit B virüsü kişiye bulaştıktan sonra, eğer bireyin otoimmün sistemi yani bağışıklık sistemi güçlü ise vücut bu virüs ile savaşmak amacı ile antikor üretmeye başlar. Eğer antikor üretimi yeterli değil ise kişi hepatit B hastalığı bakımından taşıyıcı hale gelir. Kişi hepatit B hastası değildir ancak virüs bulaştırmaya yatkınlığı vardır. Çevresi için tehlike saçmaktadır.

Ancak kişinin vücudu antikor üretemeyerek bu virüse karşı koyamaz ise vücut virüse yenik düşer ve hepatit B virüsü kişide aktif hale geçer. Karaciğerin fonksiyonları bozulur ve kan içerisinde yer alan karaciğer enzimlerinin değerleri yükselir. Kişinin hastalığı hızla gelişir ve hastalık karaciğer yetmezliğine doğru ilerler. Karaciğerin önemi vücudu toksik yani vücuda zarar veren maddelerden arındırmaktır.


Hepatit B Nedir, Nasıl Bulaşmaktadır?

 • Genetik yol ile: Hepatit B hastalığı gebelik sırasında bebeğe bulaşmaz ancak, doğum sırasında anne kanı ile bebeğe bu hastalık geçmektedir.
 • Korunmasız cinsel ilişki: Korunmasız cinsel ilişki yolu ile hepatit B hastalığı karşı cinse bulaşmaktadır.
 • İlaç ve serum gibi aletlerin ortak kullanımı.
 • Dövme yaptırmak veya piercing yaptırmak.
 • Kan nakli yapılması.
 • Kişisel eşyaların ortak kullanımı.
 • Ameliyatlar.

Hepatit B Tedavisi Nasıldır?


Hepatit B kronik bir hal aldı ise kişiye ilaçlı tedavi uygulanır. Hepatit B'li hasta daima doktor kontrolünde olmalıdır. Devamlı doktor kontrolü sayesinde karaciğerin işlevini yerine getirip getirmediği, hastalığın ilerleyip ilerlemedi sürekli olarak kontrol edilir. İlaç tedavisi sırasında hepatit B hastasına verilen ilaçlardan birisi interferondur. İnterferon hepatit B hastalığının karaciğere verdiği hasarın onarılmasını ve virüslerin yayılmamasını sağlar. Ancak hastalık oldukça şiddetli ve virüs karaciğere iyice yayılmış ise interferon kullanımı kişinin karaciğerine daha fazla hasar vermektedir.

Hepatit B hastalığının daha hafif olduğu durumlarda kişilere iğne yoluyla ilaç verilir. İğne tedavisi kullanılan hastaların %40'ında olumlu etki bırakmıştır. Kullanılacak süreyi doktor belirlemektedir. Yan etkileri vardır. Ayrıca otoimmün sistemi harekete geçirmektedir. Hepatit B tedavisinde kullanılan bir diğer ilaç lamivudinedir. Genellikle interferonla birlikte kullanılır, interferondan farklı oral yolla kullanılır.

Hepatit B hastalığı akut olarak gelişmiş ise tam olarak tedavisi bulunmamaktadır. Genellikle hastalık ile ortaya çıkan şikâyetleri yok etmeye yönelik tedavi uygulanır. Kişinin yorucu egzersizlerden uzak durulması gerekmektedir. Egzersiz yapılması gerekiliyorsa yorulmadan, hafif bir şekilde yapılması gerekir. Ayrıca doktorun önereceği diyet programı uygulanmalıdır. Kesinlikle alkolden uzak durulmalıdır. Protein açısından zengin olmayan besinler yenilmesi gerekir.

Hepatit B Nedir Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Anti Hepatit B Testleri

Anti Hepatit B Testleri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Hepatit D Virüsünün Belirtileri Nelerdir?

Hepatit D Virüsünün Belirtileri Nelerdir?

Hepatit B Taşıyıcının Riskleri

Hepatit B Taşıyıcının Riskleri

Karaciğer Hepatit C Belirtileri ve Tedavisi

Karaciğer Hepatit C Belirtileri ve Tedavisi

Hepatit C Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Hepatit C Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Hepatit Nasıl Bulaşır?

Hepatit Nasıl Bulaşır?

Güncel

Kronik Viral Hepatit C Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Viral Hepatit C Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Hepatit B Diyeti Listesi

Hepatit B Diyeti Listesi

Hepatit B Çeşitleri Nelerdir?

Hepatit B Çeşitleri Nelerdir?

Hepatit Testi Nasıl Yapılır?

Hepatit Testi Nasıl Yapılır?

Sarılık Hepatit Belirtileri ve Tedavisi

Sarılık Hepatit Belirtileri ve Tedavisi

Hepatit C Diyeti Listesi

Hepatit C Diyeti Listesi

Hepatit Markerları Nelerdir?

Hepatit Markerları Nelerdir?

Sarılık Hepatit C Belirtileri ve Tedavisi

Sarılık Hepatit C Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6